1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb-lerin etik olmayan çalışmaları ve süreç içinde yaratacağı krizler hakkında..

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    bugün saygıdeğer bir hocamızla görüştüm aradım kendisini umarım foruma bakar mı bilmiyorum fakat yazdıklarımı görürse eğer kızmasın çünkü deşifre etmiyorum sadece konuşmaların bir kısmından bahsetmek istiyorum..dedi ki; "osgb ler mahfetti bitirdi piyasayı, uzun sürelerdir iyileştirme yaptığımız firmaları tek tek kaybediyoruz, işimi kaybettim osgb benim firmalarıma 3 te 1 teklif etti ve aldılar işi..verdiğim yapacağım emekler sistemim heba oldu resmen..umarım bu durumlar düzelik bakanlık bir düzenleme getirir, aksi taktirde ülkemiz iş güvenliği konusunda uzun süre toparlayamayacağı bir gerileme yaşayacak, onca değerli hocaların oturtmaya çalıştıkları sistemi heba edecekler"....
  2. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef danışman firmalardan farkımız yok... OSGB sahipleri bizi çıkarıp yerine ucuz çalışacak (ki 1000 tl ye çalışırım diye hergün bin meslektaşımız arıyor B sınıfı bile var) arkadaş almak için elinden geleni yapıyorlar. Bunun yanında sizin ben oraya bakmam ben buraya bakmam deme şansınız yok .. nere çıkarsa bahtına bakacaksın. Bu iş böyle .. Kaldı ki ben Alanyada çalışıyorum sanayi yok , otel üzerine kurulu bir düzen . Kış sezonu otellerin yüzde 50si kapalı ... Ne yapacaksın mecbur bakacaksın nere denirse... Zaten alınan işler ucuz .. Ne olacak bunun sonu tartışılır. Allah sonumuzu hayır ettsin :))))
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    otele yapılan çalışma 10-12 gün sürer sürmesi lazım çünkü, öyle gi iki fotoğraf çekle olmaz..osgbler adam almıyorlar çıkarmakla mejkuller çoğusu maaş veremiyor.
  4. eda kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26388
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10-12 bir iş için harcarsanız zaten direkt işten çıkartılma sebebi :)
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    kim neyi çıkarıyor..o işi yaptıracak kişiler kurumlar ..10 gün tehlike analizi yapacaksın dibi haramdır vebalini alırsın..
  6. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben size katılamıyorum Fatma Hanım. Piyon olmasınlar.. el birliği yapsınlar.. kimse gidip osgb lere çalışmazsa eğer, osgb lerde piyon yapamaz, hizaya gelir..
    kafadan atama yapılan arkadaşımda lütfen onaylamasın kendi isg katip inden.. katip e gelen sözleşmeleri onaylamadın aktif felan olmayacağını öğrendim.. kaldıki istemediği yerlere gitmek zorunda bile kalsa, zaman versin, düzelmiyorsa arasın bakanlığı..
    tamam işsizlik çok kötü bişi.. işsiz olmayan bilemez katılıyorum. ama şu da bir gerçek, bu kadar büyük risk altına girilmez.. ama zaten karın tokluğuna çalışmayı kabul eden ha içerde olmuş ha dışarda.. hiç fark etmez onun için.. üzücü olanda bu..
  7. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kesinlikle haklısın. Benimde yılalrdır igu olan bir arkadaşım var. O da asla rakamı düşürmez. Düşürttürmez bana. Ayrıca 4-6 senede bir yapılan bir analiz için bu rakam gerçek bir facia.. Otel yöneticisine söyeleyin, sende topun ucundasın diye. Lütfen şimdi 170 i arayıp bildirin. Kimse kusura bakmasın. berbat iş yapıp ucuza çalışıp igu yum diye ortada dolaşanlara imkan vermememiz gerekiyor.

Ayrıca burada bile var yönetmeliklere uymayan arkadaşlar. Napalım işverene yaptırmak kolay değil diyenler.
    Arkadaşlar, 170 e bildirin. Müfettişler elimizi güçlendiren unsurlardır. Gelsin müfettiş, ilkinde uyaracak belki. Cezada kesmeyebilir.
    ikinci ve üçüncü kez gelişlerde kesiyorlar gelende cezayı.
    Lütfen bildirmekten çekinmeyelim... lütfen... yoksa bu mesleğin yapılacak hali kalmayacak..
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    fakat ali bey, çekinmekten değil ben 170 in çözüm olabileceğini..iş müfettişleri derneğine merkezine toplu şikayet dilekçesi yazmak olur mu, yapacaksak gören herkes postasını atacak 200 kişi olsun etki yapacak..doğru bir hamle seçmeliyiz, şikayet olayı var fakat neresi isabetli olur bunu doğru tespit etmeliyiz..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Şubat 2014 ---
    ali bey ..nasıl yapacağız, uygulamaları iyi bilen arkadaşlar yöncülük yapmalı..en doğru hamlede yoğunlaşmalıyız
  9. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    doğru hamle her türlü olur.. bakanlığa bildirmek denilen olay 170 i aramak zaten..

bak şimdi ben biriktirdim, 2 çağrı merkezi, 1 banka (banka sayılarını arttırıcam) 2 hastahane (biri çok büyük) ve bir otosanayi sitesi.
    muhtemelen 10 gün içerisinde alo 170 i arayıp anlatacağım. bakalım ne diyecekler. olmazsa bimer den yazarım. o da olmazsa ve hala bir hareket yoksa daha bu foruma bile girmeyeceğim gibi, henüz elime dahi ulaşmayan sertifikayı bakanlığa geri iade ederim...;)
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    anladım sizi düştü..benim de şahit olduğum 4 net işyeri ve bu hafta içi inceleyip birikimi çoğaltayım bimer e yazacağım..
  11. konuşulan maaşlara bak 1000 tl.!!!..zaten asgari ücret+agi 900-950 tl... !!! Asgari ücretle çalışacak yer mi bulamamış bu uzmanlar osgb ler de çalışmak için sıraya girmiş anlamadım ki...
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ben buldum ..fakat uzmanlık daha rahat ..hem geziyorsun sabit de değilsin, onların canlarını dişlerine katarak ayda kazandıklarını biz 10 gün içinde kazanabiliyoruz..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Şubat 2014 ---
    zaten 10 sene önce bankada çalışıyor denilen kişiye "böyle" bakardık..şuan onlar da asgariden başlayarak çalışıyorlar
  13. osgb lerde 1000 tl ye çalışmayı kabul eden kişiler için yazdım.ayrıca biz asgari ücretten çalışma evresini çoktan atlattık en azından BEN öyleyim..bunun yanı sıra bankacıları adam öldürmek suçundan hakim karşısına çıkartmıyorlar.
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    inşaat şirketinde 1500 e..başlangıç için 1000 e başlarım fark etmiyor çünkü başın yanacaksa istersen 50 bin lira al yine yanarsın, onun için işin riskinden ötürü parayı savunursak mantıksız olur..osgb lerde 3000 verseler de çalışılmaz kapansın gitsin oralar batsınlar ya..orada uzmanın çalıştığı iş yükünden çok düşük maaş veriyorlar çok..
  15. bir işin bir maliyeti vardır..inşaatta uzmanlık yapmakla kafe de uzmanlık yapmak arasında dünya kadar fark var...harcayacağın zaman aldığın sorumluluk ve tabi ki kaza olma riski...ben 1500 e de 1000 tl ye de bakmam ..meslek sigorta primi ayda 1000 tl zaten..ayrıca belge askıya alınınca duvarları kemirirler artık....
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    osgb ler zaten hepimiz biliyoruz bunu risk analizlerini yetiştirmek sürümden işyerlerine ulaşmak için uzmana o parayı veriyorlar, uzman 1000 lira alıyorsa iş yükü olarak onu da haketmiyor çünkü işyerine yönlendiriliyor çoğusu öneri kalıplarla dökümanını hazırlıyor imzalıyor gidiyor, gerekli eğitim sertifikasını da firma imzalıyor çoğusuna eğitim zaten verilmiyor bunları bizler zaten biliyoruz..osgb nin uzmana vereceği 1000 lira da fazla..çünkü orada siz çalışmıyor kazanmıyorsunuz ayakçılık yapıyor ve kazandırıyorsunuz..
    benim arkadaşım ağusyosta başladı maltepe de bir inşaat şirketiyle anlaştı 1300 tl..çocuk düzgün ve sorumlu bir insan yapısını biliyorum şuan 2000 alıyorum dedi..proje 5 sene daha sürecek..bir yerden başlanır miktar düşük olsun fakat başlangıc önemli..osgb ler apayrı..
  17. iyi yapmış..
  18. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ama unutmamalısınki inşaat işi için 1500 veren adam senin her dediğini yapar.. 1000 ve altı veren adam igu çalıştırmış olmak için sana para verdiğinden kazaları engellemek için kılını bile kıpırdatmaz.. 50 bin verenle kesin çalış, zira asla 1 dediğini iki etmez eminim ;):D
    İnşaatta kaç kişi çalışıyor? tek igu arkadaşın değil sanırım?
    bende haftaya bahsettiğim iş yerleri için 170 i arayacağım.. verilen bilgiye göre sizleride aydınlatırım..
  19. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    B sınıfı uzman var 3 tane C sınıfı..5 yıllık proje
  20. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu kadar çok uzman çalıştırdıklarına göre ya 2000 kişi çalışıyor yada firma işi çok ciddiye alıyor.. böyle bir inşaatta çalışılabilir tabi..