1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb-lerin etik olmayan çalışmaları ve süreç içinde yaratacağı krizler hakkında..

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  iş büyük..5 sene daha sürecek bir proje bir de bunun öncesi var..nasib
 2. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bakanlık uzmanları bünyesine alırsa ancak bu sistem düzelir . Bir özel sektörü, özel sektör denetlerse bu olacaklar normal karşılanır .
 3. yunus ekinci İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Osgb seni atıyor ama sende isgkatipten onay veriyorsan sorumlusundur bence sonuçta firmanin uzmanı sen oluyorsun
 4. özgür turan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  osgb ile sözleşme yaptıysanız isg katip üzerinden önce içe görevlendirilirsiniz bu osgb içinde çalıştığınızı gösterir.dışa görevlendirme şeklindeki görevlendirmeleri isg katipten onaylarsanız o firmaların uzmanlığını yapmaya başlarsınız dolayısıyla sorumluluğunuz başlar.size tavsiyem yeni bir moda başladı sakın şifrenizi isteyen osgb olursa vermeyin başınıza bela alırsınız.saygılar
 5. ali kartal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ömer kardeşim sen iç atamanı yaptın dolayısıyla atama yapılan heryer senin sorumluluğunda herkes kfasına göre bişey söylemiş bu ne yaa.
  Ne yapabilirsin kısmında ise osgb yi 170 den şikayet edeceksin ya da işten ayrılacaksın en nihayetinde bu zihniyette olan bi işletmede uzun süreli çalışamazsın.Az cok yasadığın seyleri yasadım bende çözümü işten ayrılmakta buldum.Şöyle de bir durum var uzuv kayıplı bir kaza oldu bu atanan yerlerde ve ben daha hiç gitmemiştim o işletmeye çünkü senin gibi benimkilerde kafasına göre atama yapıyorlardı.
 6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Sadece içe görevlendirmeleri onaylar veya iptal edersiniz. Dışa görevlendirmelere onay verecek atandığınız firmadır.
  2 yıldır OSGB ile çalışıyorum bu şekilde, şimdide acaba ben mi yanlış biliyorum diye tekrar isgkatibe girdim. Onay bekleyen 2 firma var ben üzerine tıkladığımda pasif yani onay verecek taraf atamamın yapıldığı firma, onaylanmış atama üzerine tıkladım oda pasif yada atamamın yapıldığı firma onayladıktan sonra mı ben onaylıyorum diye o da pasif, onaylayamıyorum da iptal de edemiyorum. Sadece OSGB ye içe görevlendirme üzerine tıkladığımda iptal butonu aktif oluyor. Dışa atamalarda yapacağınız bişey yok. Sadece isgkatipten ne zaman nereye atandığınızı görebilirsiniz. Atandığınız firma onaylamadan hizmete başlamayın.
 7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Merhaba,

  İSG hizmet yönetmeliği;
  Görevlendirme belgesi ve sözleşme;

  MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır.
  NOT: "Sözleşmede OSGB, İşveren ve iş güvenliği uzmanı imzası gerekli"

  Bu maddeye göre imzalı olması gerekiyordu ama daha sonra Madde 14 devamı olup genel müdürlüğe imzalı şekilde iletilmesi gerekiyordu, onay verildikten sonra uzman artık görevi başlıyordu ancak bakanlık bir duyuru yaptı,

  Duyuru: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=01-katipduyuru

  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!

  Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.

  Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.

  Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

  · Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

  · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

  · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.

  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.

  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.

  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.


  Duyuruda yer alan altı çizili madde gereği;
  E-katip sistemi üzerinden "ONAYLANMIŞ" gözüküyorsa sorumluluğun başlıyor.

  Syg,
  Sb
 8. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ali bey doğru söylemiş.
  Ancak; hemen hemen hiçbir osgb uzman hanım/bey size bu firmayı verelim mi, uyar mı demez ;)
  Bu düzen böyle gider, siz en başta osgb nin iç atamasına onay verdiniz, yani yapılmış ve yapılacak tüm dış atamalara onay vermişsinizdir.
  Ki böyle olmasaydı osgb'nin atadığı her firma için uzman/hekimin onayını isterdi. Dış atama onayını sadece firma yapar.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ekim 2014 ---
  Bir de konu hakkında kesin fikre sahip olmayanlar lütfen soruları yanıtlamasınlar, insanları yanıltmasınlar.