1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb lerle olmayacak bu iş

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Uğur Yavuz tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50980
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  egeyapı group batışehir projesi
  osgblerde iş bulma ümidimi kaybettim.serbest çalışmak istiyorum ama tek başıma zor olcak.fatura ve hekim kısmını hallettim sadece firma bulma kısmı var zor ama imkansız değil.Mevzuata hakim,araç kullanabilen pazarlama tecrübesi olsa en azından ağzı laf yapsa yeterli,dolaşalım kendi müşteri portföymüzü oluşturalım.Ben sakarya da yaşıyorum tercihen sakarya da yaşayan kocaeli,bursa da olabilir en azından bu iki şehiri de yeterince bilen bi uzman ortak arıyorum.ayrntılar için facebook.com/ugryavuz
 2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hayırlısı olsun. Neden uzman ortak arıyorsun onu merak ettim. Uzmanın bulduğu firmalar kendine yeter ancak zaten. Senin bulduklarında kendine. Sonuçta 300-500 kişilik yerler bulamayacaksınız.Bulduğunuz yerler 50 yi geçmeyecektir. istisnalar olabilir ama sonuç olarak azişçili çok işyeri ile çalışacaksınız ki bu oratağınızın ve sizin saatlerinizi doldurmaz bile.
 3. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aynen uzman yerine hekime yönel. Firmalara kendini hekimle ortaklığın var gibi tanıtırsan daha iyi olur. Çünkü firma sahipleri uzmanı ayrı, hekimi ayrı bulmak istemez. İkisini bir kaynaktan almak ister.
 4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu işlerin osgb ler ile yürümeyeceğini umarım ÇSGB de bir gün öğrenir.
 5. Ferit Duman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bana sorarsan da en güzeli serbest çalışman ,Osgbler senin sırtında para kazanma amacıyla kurulmuşlardır. Bireysel olarak çalışmanın kötü yanları da var iyi yanları da ama iki uzman iş görüşmesine gitmektense hekimle gitmen daha avantajlı çünkü hekimlerin halen işveren ve çalışanların üzerinde bir ağırlığı var bence daha avantajlı olur senin için
 6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Merhaba,


  Bireysel çalışma ile ilgili açılan konular mevcut fakat kimi eski kiminin içeriği farklı. Bireysel çalışmak isteyen arkadaşlar var, çalışan arkadaşlar da var. Birbirimize destek olup OSGB siz bu işi nasıl yaparız ve Bireysel çalışmanın önünü nasıl açabiliriz ya da önündeki engelleri nasıl aşabiliriz.

  1. Bu işi Danışmanlık Firması adı altında ve Serbest Meslek Makbuzu kullanarak yapanlar var. Katipten sözleşmeleri yapıp İSG ile ilgili hizmeti verip sigortaya gerek yok, ben kazandığım paranın vergisini ödüyorum, faturamı kesiyorum diyorlar. Cezai durum olursa dava açmayı düşünenler bile var.

  2. Firmasız çalışıp hizmet verdiği yerde gereği kadar ssk sı yatan fatura kesmeyen arkadaşlarda var.

  3. Firma kurmadan, sigorta yaptırmadan hizmeti verip başka bir danışmanlık firmasından fatura kesenler de var. Sonuçta işveren gider olarak göstereceği faturaya bakıyor.

  4. Birde sadece eğitim verileceği zaman ssk yaptıranlar var.

  5. Katibi Sgk ile bağlantılı hale getireceklermiş. fuarda böyle bir konuşma geçmiş. Bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa sevinirim.

  6. Herkesin ayrı firma kurmasına da gerek yok. Örneğin ben İst. And. yakasındayım. Kuracağım Danışmanlık firması diğer uzman arkadaşlarla fatura kesme konusunda ortak da kullanılabilinir. benim kuracağım firma adına ve kendi ismine kartvizit bastırıp hem firma adını kullanır, firmayı da kullanır masrafı verilir faturada keser. hizmet de verir. böyle bir oluşum mu yapsak. Tabii bunun artıları eksileri nelerdir konuşmak lazım.

  Olması gereken anladığım kadarıyla ;

  Kısmi zamanlı iş sözleşmesi, Katipten sözleşme, Çalışan sayısının gerektirdiği süre kadar uzman, dr ve hemşire için aldığı ücret üzerinden aylık ssk. Böyle olursa sıkıntı olmaz. Ama bu zor iş. İşverenler pek yanaşmaz. Hele birde ucuzcu OSGB ler varken.

  İşverenler karşısında bir firma görmek isterler, Bununla birlikte yapılan ödemeler için fatura talebinde bulunabilirler.

  Fatura kesip sigorta yaptırmadan hizmet verilse bu sefer işverenin sigortasız çalışan istihdam etmesinden sebep cezai durum oluşabilir. Bu bizi pek bağlamaz ama etik olmaz.

  Bir OSGB ile fatura için anlaşsak bu seferde OSGB çalışanı olmamız gerekeceğinden sağlık OSGB de sigortalı olmamız gerekecek.

  Hemen hemen çoğu uzmanın kendi çapında elinde işleri mevcut. Bunları OSGB ye komisyon karşılığı verilse sağlık Güvenlik Birimi">OSGB lerle iş yapılmaz.

  Benim aile hekimi olan arkadaşlarım mevcut. Elimde hazır bekleyen işlerde var. Bir şahış firması kurup, (XXXX İSG Danışmanlık Hizmetleri ) Kartvizit, Broşür bastırıp piyasaya girmeyi düşünüyorum. Sigorta konusunda bilgilendirme yaparım, yapmazlarsa da ısrar etmem diye düşünüyorum.

  Evet değerli uzman ve hekim arkadaşlar düşüncelerim bunlar. OSGB siz bu işi nasıl yaparız. Bireysel çalışmanın önünü nasıl açarız. Bireysel çalışanlar varsa çalışma şekillerini, yaptığı işlemleri vs ; çalışmayı düşünenler varsa da fikirlerini yazabilirler mi ?

  Teşekkürler.
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sayın @Emre Yiğitarslan
  Düşüncelerin çok güzel ama istemeden de olsa aslında senin planladığın iş de bir çeşit OSGB oluyor. Sonuçta birkaç İGU ve anlaşmalı hekim ile dolayısı ile sende aynısını yapıyorsun. Ama kişi sayısı çok olmadıktan sonra ve kendi işinizde söz sahibiolduktan sonra elbette bunun zararı olmayacaktır. Beraber çalışacak arkadaşları iyi seçmek önemli. Aslına bakarsanız bakanlık biizat kendisi bu OSGB mantığına karşı bir eylem planı piyasaya sürmez ise bizlerin yapacağı işler biraz havada kalır. Elbette kimse aç kalmaz ama sonuçta hakkı olan hak ettiğini alamaz.
  Şimdiden başlayacağınız işlerde size kolaylıklar dilerim.