1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb mi? bireysel mi?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Serkan Yanmış tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Yanmış İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    18 mayıs sınavında başarılı olup belgeye hak kazananlar arasındayım. gerek buradan gerek diğer bu tarz forum sitelerinden gördüğüm kadarıyla osgb lere karşı bir önyargı var ve ben de artık ön yargıyla bakıyorum, bu yüzden bireysel çalışmaya karar verdim,hiç tecrübem olmamasına rağmen,denizde bir kural vardır derinlere açılmazsan yüzmeyi öğrenemezsin, yıllık plan,risk analizi,periyodik ölçümler,eğitimler,kurul,acil durum planları vs vs üstesinden gelirim diye düşünüyorum,ama bu işte tecrübeli arkadaşlarım abilerim ablalarım ne düşünüyor acaba?
  2. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hislerime tercüman oldunuz:)
  3. Tolga G İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dediğiniz hizmetleri vermekte problem yok ama problem bunu yasalara uygun bir biçimde yapmaktır. İşte bunda çok çelişkili yorumlar var. Hangisi doğru diye çok düşünüyor insan.
  4. Çağrı Aydın Ayhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeteri kadar belge dökümana sahip olman gerekecek ve yönetmeliği çok iyi okuman gerekecek.
  5. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu konuda şunu ifade etmeliyim ki uzman bir kişin yanında bu işe başlamanız artı olacaktır...
    her ne kadar mevzuat okusanız da uygulamada zorluk çekersiniz....
  6. Hanife AKKAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    peki bireysel olarak çalışmaya karar verdiğimizde uygulamamız gereken prosedür nedir? Ya da var olan şirketimize iş güvenliğini de eklemek için illa osgb adı altında mı açmak zorundayız?

7. aynı konu hakkında benim de bir sorum olacak, danışmanlık şirketi olarak bu hizmetleri verebiliyor muyuz?
  8. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BIR INSANA 5 YIL TEORIK OLARAK ARABA KULLANMAYI OĞRETSENİZ ÖĞRENEMEZ. FAKAT 5 GÜN DİREKSİYON BAŞINDA EĞİTİM VERİN 6. GÜN KENDİNİ F1 PİLOTU ZANNEDER:) YANİ NE KADAR YÖNEYMELİKLERİ EZBERLESEKTE SAHAYA İNİLDİĞİNDE DURUM DEĞİŞECEKTİR. İŞİN İÇİNE BİRDE PATRONUN BAKIŞ AÇISI VE MALİYET MUHASEBESİ GİRİNCE MEVZUAT VE YÖNETMELİĞİ TAM ANLAMIYLA UYGULAMAK BİRAZ ZOR GİBİ GELİYOR BANA
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Hayır OSGB kendi başına sadece iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak için açılır(bence gereksiz :) ) hali hazırdaki firmanın iş kollarına iş güvenliği danışmanlığını ekletebilirsiniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    Danışmanlık şirketinde şöyle bir çözüm olabilir. Danışmanlık şirketi kurarsınız, firma ile danışmanlık firması arasında danışmanlık sözleşmesi yaparsınız. Ayrıca o firma ile kendi aranda bakanlığa gönderdiğimiz uzman sözleşmesi yaparsınız. Çünkü firma ile resmi olarak sözleşme yapmazsanız eğitim vermekte sıkıntı çıkacaktır.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Araba örneği çok güzel bende tamamen katılıyorum. OSGBler yerine kendi kendinize pişmenizin faydası daha çok olacaktır. Mevzuat ve saha birbiriyle tabi ki çelişecektir. Çünkü patron para gitmesin diyecek siz çalışanların can sağlığını korumaya çalışacaksınız buda para ile olacaktır. Ama belirli süreden sonra UZMAN arkadaşlarımda kendileri belirli taktikler, belirli yollar çizip işverenleri dize getirecek bizler gibi :D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    Ayrıca doküman konusunda yardımcı olabilirim ve bu sitede zaten istediğinizi fazlasıyla bulacaksınız emin olun.
  11. Mesut Keserci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    firmalara iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini uzmanlar verebiliyor mu yoksa eğitici belgesi alması şartı var mı?Bilgisi olan varsa yardım edebilir mi acaba
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bildiğimiz kadarıyla eğiticilerin eğitimi belgesi uzman olmak isteyen arkadaşların eğitiminde gerekli. Yani İş sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinde. İş yerlerinde ki çalışanlara verilen eğitimler için böyle bir belgeye gerek yok.
  13. Tuba Özbay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb lerin ne gibi dezavantajı var sizce sadece maddi mi?
  14. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uzman eğitimi verebilir o belgeye gerek yok.
  15. ahmet akko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışanlara iş güvenliği eğitimi verebilmek için ya osgb olmak gerekli ya da firmaya bağlı iş güvenliği uzmanı olmak gerekli 15 mayısta çıkan eğitim yönetmeliğine göre.
  16. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bende bunu bakanlığa dilekçeyle sordum malesef isg hizmetini danışmanlık şirketi açarak veremiyorsunuz.
  17. Semih Sarı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben bu konuyu çok araştırdım hatta bakanlığa dilekçe bile yazdım. Bireysel çalışmak osgb de çalısmaktan daha çok para kazandırır fakat bireysel çalışmanında sıkıntıları büyük. Mesela bireysel çalışacağınız zaman işveren sizi sigorta ettirmek zorunda bu onun için artı bir maliyet ( osgb den hizmet alırsa işveren sadece isg uzmanı hizmet ucretini verecek sigortasını zaten osgb yapıor) sigorta yaptı diyelim örneğin ayda 3 gün gideceksiniz adam sizi ayda 3 gün sigorta gösterecek bunu yapabilmesi için ayda 3 gün yatrdıktan snra size çıkıs yapmak zorunda(eger çıkıs yapmazsa 30 günlük sigorta yatırmak zorunda) snra diğer ay bidaha 3 gün giriş çıkış yapacak yani bu bole 1 sene gdecek adam bununla uğrasmak istemicek. Ben bakanlığa yazdığım dilekçemde dısarıdan sigortamızı kendimizin yatırabileceği bir çözüm olup olmayacağını sordum. işverene birde sigorta maliyeti çıkarmamak için (adamlar zaten isg yasasıyla cebinden para cıkacak) bana gelen cevapta bunun sadece osgb kurup oradan sigorta gösterebileceğimi solediler yani danışmanlık şirketiylede olmuyor arkadaşlar. Benimde aklıma şöyle bir fikir geldi BİREYSEL ÇALIŞMAK İSTEYEN ARKADAŞLARLA ORTAK BİR OSGB KURALIM HERKES SİGORTASINI KENDİ ODESİN OFİS GİDERLERİ ORTAK PAYLASILSIN YANİ OSGB Yİ Bİ ARAÇ BİR KOPRU OLARAK KULLANALIM HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN HEM OFİS ORTAMINDADA HERKES BİRBİRİNE YARDIMCI OLABİLİR AKLINA TAKILAN SORULARDA FIKIR ALISVERİŞİNDE BULANABİLİR. BENİM DUSUNCEM BU YÖNDE ARKADAŞLAR BU DUSUNCEMİ DESTEKLEYEN İSTANBULDA YADA MERSİNDE ÇALIŞACAK ARKADAŞLARLA BERABER BİR OSGB AÇABİLİRİM.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Maddiyatın dışında kullanılmışlık hissine kapılıyorsunuz. Şimdi osgb de çalışırken sizin baktığınız yerlerden osgbnin geliri 10.000 den fazla oluyor size vereceği taş çatlasın 2.500 olacak ama bu parayı sizin sırtınızdan kazanıyor ve hiçbir şekilde o iş yerleri ile muhatap olmuyor(fatura kesmek ve parayı almak dışında). Diğer türlü bireysel çalışıyorsunuz şirketlerle anlaşıyor kendi fiyatınızı kendiniz belirliyorsunuz. Ne kadar emek o kadar karşılık yani. Dip not: OSGBler de bakacağınız firmaları siz belirlemez siniz onlar belirler sizin adınıza bakanlığa bildirirler, itiraz ettiğinizde klasik laf "piyasada bu işi yapacak uzman çok" !
  19. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yanınıza bir tane işyeri hekimi bulursanız bağımsız çalışacak.. O zaman iyi iş yaparsınız..
  20. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne yaparsanız yapın bir osgb ile çalışmak zorunda kalacaksanız. 10 kişi ve üstü çalıştıran firmalar profesyonel hizmet istiyor ve karşısında bir firma görmek istiyor. 10 kişi ve altı çalıştıran firmalar ise devletten teşvik almayı istiyor. ancak son çıkan taslakla bireysel uzmanlardan alınan hizmeti desteklemem gibi bir anlam çıkıyor. dolayısıyla osgb zorunlu gibi bi durum çıkıyor ortaya. Dedikten sonra yinede bireysel çalışmayı düşünüyorum ama çok zor.