1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb mi? bireysel mi?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Serkan Yanmış tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ''ayda 3 gün gideceksiniz adam sizi ayda 3 gün sigorta gösterecek bunu yapabilmesi için ayda 3 gün yatrdıktan snra size çıkıs yapmak zorunda(eger çıkıs yapmazsa 30 günlük sigorta yatırmak zorunda) snra diğer ay bidaha 3 gün giriş çıkış yapacak yani bu bole 1 sene gdecek adam bununla uğrasmak istemicek. ''

Bunu bilerek mi yazdınız bilmeyerek mi? Herkes işini yapsın siz uzmansanız uzmanlıktan bahsedin, işin muhasebesinden muhasebeciler bahsetsin. Herkes herşeyi bildiğini düşünürse ve bunuda işin doğrusu buymuş gibi empoze ederse yanlış bilgilendirme yapılır. Ben kısmi zamanlı çalıştım ayda 3 gün gittiğim yerde vardı 15 gün gittiğim yerde hiçtee giriş çıkış yapmadılar, yanlış anlşılmasın 30 gün üzerinde de yatırmadılar, muhasebeciler bunu eksik gün bildirimi yaparak sadece işe geldiğiniz günlerin ücretini sigortaya ödüyor. Lütfen tahmini yorum yapmayalım.....
  2. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    aynen giriş cıkış yok ne kadar gün gidiyorsan saate göre para ve sigorta
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tam zamanlı çalışıyorsanız bir yerde ikinci yer sorun olabiliyor.

part time uzmanlık için iki seçenek var
    ya fatura kesecek ve kestiğiniz yerden sigortalı olacaksınız ya da firma sizin sigortanızın bir kısmını ödeyecek ve part time çalışıyor gösterecek ve sigortanızı da o yapacak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Temmuz 2013 ---
    kesinlikle katılıyorum. daha orta okulda mevzuatta 1 saat de olsa iş güvenliği konusu olmalı.
  4. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    hımmm ben kısmi süreli çalışıyoru m tmm
    ben kısmi süreli calışıyorum :)
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet giriş çıkış olmuyor. part time çalışıyor gösteriliyor.
    yani ayda sadece 3 gününüzü ödüyor.
    ama burada tam bilmediğim bir şey daha var. sanırım 30 günün 20sinde sigortalı değilseniz aradaki günleri kendini ödüyorsunuz . ama emin değilim bir özlük bilgileri uzmanına sorulmalı
    o yüzden sizin için sorun olmuyor. ama ilk başta soran bir neyfendi vardı. o tam zamanlı çalışıyorum haftasonu başka yerde çalışabilirmiyim diye sormuştu. ona cevap vermiştim. mesajlarım birleşince karışıklık olmuş
  6. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    BNM 10 GÜN BİRİNDE 10 GÜN BİRİNDE 10 BİRİNDE TOPLAM 30 GÜN ZATEN HAFTA SONUM TATİL BAZEN BÖYLE KARIŞIKLIKLAR OLUYOR :) İLK OKULDA BİLE BİLİNÇLENDİRİLMEYE BAŞLANMALI BENCE
  7. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık
    Peki 5 gün bir yerde 10 gün bir yerde 10 gün de başka bir yerde çalışıyorsak arada kalan 5 gün sorun olur mu? Olmaması için bir tane daha 5 gün çalışacak yer mi bulmamız gerekiyor?
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ya 5 günlük yer bulacaksınız yada kalan eksik günü kendi cebinizden yatıracaksınız
    yeni çıkan sgk kanunu nu hatırlarsanız çalışmayan vatandaşın sskya borcu çıkıyor
    çünkü devlet size sağlık hizmeti vermesi için sizi bir şekilde kendine sigortalı yapmak istiyor
    dolayısıyla çalışmıyorsanız yada serbest çalışıyor bir yere bağlı değilseniz bu her iş için aynı
    inşaat amelesi mesela, ayakkabı boyacısı, simitçi
    kendi sigortanızı yatırarak sigortalı oluyorsunuz
    Nurhan hanımın da dediği gibi
    lütfen bilmediğimiz konularda yanlış bilgi ve yönlendirme yapmayalım
    kısmi süreli bir firmaya hizmet verecekseniz
    örn 3 gün 13 gün farketmez zaten firma ile kısmi süreli sözleşme yapıyorsunuz
    ve dolayısıyla girişiniz yapıldıktan sonra sözleşme bitimine kadar kimse sizi çıkarmaz sadece
    3 gün veya 13 gün sigorta priminiz işveren tarafından yatırılır
    ve hatta sgk işverene yazı gönderir, şu tc li kişinin sigorta primi eksik yatırılmış lütfen 30 güne
    tamamlayın yada neden 30 gün yatırılmadı der. çünkü artık eksik gün yatırma diye birşey yok
    sadece kısmi süreli yada raporlu ise eksik gün yatırılıyor,
    işveren de kısmi süreli sözleşmeye istinaden böyle yatırıyorum dediği zaman olay bitmiştir
  9. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    Arkadaşlar,
    Halihazırda mesleğimizle ilgili çalıştığımız firmada bundan böyle iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya karar verirsek uzman sözleşmesi yapmak dışında bir prosedüre falan gerek var mı?(İsg katiple ilgili vs.)
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    isg katip üzerinden sözleşme ve atama yapılacak
  11. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR İŞİN ASLI ŞU.. toplam 180 saat İSG uzmanı olarak çalışma hakkımız var. diyelim ki tam zamanlı olarak bir iş yerinde çalışıyorsunuz. burada değilde başka bir yerde İSG uzmanı olarak çalışmak istiyorsunuz. diğer iş yeri ile İSG katip üzerinden anlaşma yapıyorsunuz. burada da ayda örneğin 25 saat çalışmanız gerekiyor. bu iş yeri size ödeyeceği parayı 30 a bölüyor ve buna göre sigortanızı yapıyor. şimdi diyeceksiniz ki 2 yerden 30 gün sigortalı gözüküyorum. bu ikisi SGK ya gittiğinde hangisinden fazla alıyorsanız ona göre prim gününü sayıyor. dolayısıyla tam zamanlı çalışıp üstüne 180 saat daha çalışmanızda herhangi bir sakınca yok. isterseniz 10 tane firma ile de anlaşabilirsiniz. hiç problem değil. tek sorun sizin bunların hepsine yetişebiliyor olmanız. biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. :))
  12. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    kesinlikle bende 3 yere bakıyorum ve 10 10 10 ar gün sigorta yatıyor sözleşme yapıldı isg katipten ve 30 gün sigortam yatıyor :) önemli olan bu işin hakkını verebilmek
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel uzmanlık yapmak tecrübe gerektirir.. sıradanlar ile olmaz..
  14. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    haklısınız
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Meseleyi belgeyi almak olarak gören mühendis, gündelik alışkanlıkları haline gelmiş; mühendisler odasından aldığı, şantiye şefliği, asansör, lpg, doğalgaz belgeleri koleksiyonun bir parçası olarak iş güvenliği uzmanlık belgesini de alıp, hap yap para kap alışkanlıklarına devam etmek için internet vs. bir kaç doküman indirmek yoluyla firmalara yarım yamalak hizmet sunmaya başlıyor.. hiçbirşey tam olmadığı gibi yapılan herşeyde daha baştan hukuka uygun düşmüyor... firmaların evraksal kısımlarını bir kısım basın şaklabanı sözde sgk uzmanı yorumluyor ve el cevap risk analizi buz dağında görünen kısım oluveriyor... risk analizi yapınca mesele biter sanılıyor.. biter mi? Bitmez..! çünkü iş güvenliği özlük dosyaları ile başlayıp acil durumlar, kullanılan kimyasallar ve sahadaki faaliyetlere göre alınan önlemler ve kkd ler ile devam etmeli ve herşey mutlaka yazılı gerçekleşmelidir. Tabi yazı demişken bizim uzman yazıveriyor onaylı defterine; onaylı defterin bir namusu var ama bunu bilmiyor bizim toy uzman...! Bu sefer toyluğuna doymayan uzman işverenden akıl almaz talepler de bulunuyor; ne hukukta yeri var ne mevzuatta.. Haydi bakalım iş kazası olduğunda toy uzman sıvışacak bir delik arıyor.. parayı kaptı sıra kaçmakta.. kap kaç diyorlar ya tam burda başlıyor.. tazminat, ceza vs.. yiyecek olan işveren sizce bu uzmanın yakasını bırakmalımıdır?
  16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi bağlı bulunduğum ve çalıştığım ilde bana daha önce yaptırmış oldukları risk analizlerini gösteriyor işverenler... elime aldığım kırmızı kalemle çizmeye başladığımda sayfaları ya biz ona binlerce lire verdik diye hayıflanmaya başlıyor işveren! dolandırılmışsınız ne yönetmeliklere uyuyor format nede istenenler mevzuata git bu uzmanı bul dava veya ne gerekiyorsa yakasına yapış diyiveriyorum artık! böyle kepazelik olmaz.. hadi bakalım doğalgaz projesine imza atmaya benziyor mu iş güvenliği herkes haddi olanı alsın!
  17. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    çok haklısınız herkes bu mesleği düşürmeye başladı hele ki osgbler çok düşük fiyatlara uzmanlar çalıştırıyor. birde işin diğer tarafı internetten copy-paste 20 40 liraya risk değerlendirmesi yapanlar işin denetleme kısmı ise yasayı çıkardı herkes uzman oldu ancak tam oturtamadığı kangren olmuş bir sistemi 2016 ya erteledi ve bazı durumlarda eli kolu bağlı uzman işverene bağlı :( yani yine hep dediğim gibi patron paran varsa kaybetmezsin kanunlar iş güvenliği bir yere kadar çok çok istisnai durumlar dışında doğru birşey yok bu bir gerçek burası türkiye . siz bağırın çağırın psikolojiniz bozulsun yazın çizin .... işinizi hkkıyla yapınn
  18. gooooo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Bursa da Ahsen OSGB de işyeri hekimi olarak 2 ay çalıştım. Keşke çalışmasaydım. Hem maaşımı alamadım. Hemde mobing uyguladılar. Meğerse orada çalışan herkes şikayetçiymiş. Bakalım şikayet ettim il çalışma müdürlüğüne. Bir sonuç çıkacak mı göreceğiz.... Uzmanların hali ise içler acısı
  19. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    maaşı nasıl alamadınız sözleşme yapmadılar mı maaştan sgk yı göstermek zorundalar yatırmak zorundalar.
  20. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

mobingi kanıtlarsanız siz haklısınız umarım kanıtlarsınız geçmiş olsun neler var ya :(