1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb teklif verdi kararsız kaldım

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Abdurrahim Çiftçi tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    kabul edin yazılı sözleşme yapsınlar.
  2. adem akagündüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16121
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kesinlikle kabul etmeyin.. başka osgb yok mu çevrenizde.. sabredin biraz..
  4. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Bencede sabredin biraz lisansinizla alakali ayni zamanda igu arayan bir firma illaki cikacaktir oagb şart değil
  5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Malesef Türkiye şartlarında Mühendis veya Teknik Eleman o kadar işsiz varken söylediğiniz gibi herkes kendi işini sandığınız kadar kolay yapamıyor ! Ben sizle aynı düşünmüyorum.Bence İSG Uzmanlığı bu mesleği ticari kaygıyla yapanlar haricinde insan hayatını ön planda tutacak ve kendini bu alanda yetiştirecek kişiler için çok güzel bir meslek O yüzden bu iş bu paraya yapılırmı diyerek saat dakika hesabı yapmak ve kafa yormak yerine meslekte kendimi nasıl yetiştiririm nasıl eğitirim diyerek kafa yorulursa daha sağlıklı bir düşünce olacağı kanaatindeyim.İnanın belli bir zaman sonra siz istesenizde istemesenizde maddiyat zaten otomatikman ayağınıza kendi gelecektir

La Edri " Riske girmeyen ilerleyemez. Kaplumbağa bile ilerlemek için boynunu dışarı çıkarmak zorundadır. "

F. Kennedy John "Bir eylem programının riskleri ve maliyetleri olsa bile rahata dayalı bir eylemsizliğin uzun vadeli, riskleri ve maliyetlerinden çok daha azdır. "
  6. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    fiyatlar bu kadar düştüyse A yükselme sınavına girmeyeyim bari ... Bu ne ya , bu kadar riske gir maaşa bak ? 1500 Tl 'yi arkadaşların dediği gibi cafe'de risk almadan çalışan arkadaşlarda kazanıyor!!!
  7. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence de kabul etmeyin 1500 tl bu iş yapılmaz en kötü 1000 tl kendi mesleğimi yaparım ama 1500 iş güvenliği uzmanlığı yapmam.
  8. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok doğru bir söz birileri bunu bir yan meslek yada ek gelir kaynağı olarak gördükçe daha çok ucuzlarız biz.
  9. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir kez daha kabul edin derim . çünkü çok benzer bi teklifi ben de kaçırdım . bir yılı aşkın işsizim ve şuan o fırsatı da bulamıyorum artık. işi öğreninceye kadar evet dersiniz. sözleşme için yazılı olması şartı yok. belirsiz iş sözleşmesi zaten 4857 deki tüm haklara tabi. işe giriş bildirgeni muhasebeden al gerisine karışma derim.
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    doğal konuşayım en doğalından hem de..maltepeden refesansla tanıştığım ilk mali müşavir oldu bundan 1 ay önce..genel konuştuk..bundan tam 4 gün önce arkadaşımın işyerinde tesadüfen tanıştırılmış olduğum ikinci bir mali müşavir ve yanındaki diğer adam( kimbilir müfettiş)..isg deki değişikliklerin düzenlemelerin yükseltme sınavlarıyla tanınan hakların düşündürücü olduğundan, kabaca ortalığın karışacağından ve is güvenliği uzmanlığının tamamiyle bir meslek olduğundan fakat meslek kavramı olarak görülmediğinden ve bundan sebep ülkemizin isg kültüründe aşama kaydedebilmesinin zor olduğunu düşündüklerini söylediler
  11. '''O yüzden bu iş bu paraya yapılırmı diyerek saat dakika hesabı yapmak ve kafa yormak yerine meslekte kendimi nasıl yetiştiririm nasıl eğitirim diyerek kafa yorulursa daha sağlıklı bir düşünce olacağı kanaatindeyim.İnanın belli bir zaman sonra siz istesenizde istemesenizde maddiyat zaten otomatikman ayağınıza kendi gelecektir ''' Bu emek sömürücülüğü yapan patron mantığıdır... tecrübeyle sabittir inanın bana...hakkaniyetli bir maaşı ödediklerinde eğitilmeyecek misiniz?kendinizi mi yetiştirmeyeceksiniz yoksa mesleğimi daha iyi yapmak için ne gibi donanımlara sahip olmam gerekir diye sormayacak mısınız kendinize?size şöyle bir örnek vereyim asgari ücretli bir işi kaybetmekten mi korkar ve işinizi sahiplenirsiniz? yoksa 3000 tl lik bir işi mi? iş hayatında kişiyi kuruma bağlayan bir kaç unsurdan birisi yaşam düzeyinde yaptığı işe uyumlu maaş birisi de kariyer yolunun açık olmasıdır.OSGB kurumsallığı oturtmuş olanlar hariç size nasıl bir kariyer ve ilerleme imkanı sunabilir ki ...o zaman yaşam düzeyinde yaptığınız işe uyumlu maaş istemek sizin en doğal ve insani beklentinizdir....
  12. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru söylemiş.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2014 ---
    Bunu bir meslek değilde ek yapılacak bir iş olarak görülürse hayır gelmez bu işten.
  13. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Özellikle genç ve iş arayan arkadaşla;, en az 4 yıl boyunca emek verdiğiniz mesleğinizle, sahaya çıktığınızda hiç bir şey bilmediğinizi anlayacağınız, yalandan aldığınız 90 saatlik eğitimle kazandığınız meslek dediğiniz İş Güvenliği Uzmanlığını nasıl karşılaştırabilirsiniz?
  14. burcak pilan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Belli ki buraya yazanlar şu sıralar iş aramamışlar.

Çok arkadaşım C sınıfı uzmanlığa hak kazandı ve iş arıyorlar fakat hiçbiri dediğiniz gibi kolaylıkla iş bulamadı. Onlar sayesinde ben de bilgi ediniyorum biraz. Bu bilgilere göre:
    İnternetten başvuruların çoğu sonuçsuz. Birkaç geri dönüş var. Dönenler de tecrübesiz bir C sınıfı uzman için 1000 - 1500 tl arası teklif veriyor. Muhtemelen kabul edip girseniz de her türlü ayak işi dahil yaptıracaklar. Ayrıca gözlerini para hırsı bürüdüğü için işi öğretmek için hiç çaba harcamayacaklar (onlara da hak veriyorum bazen, çoğu yeni kurulmuş ve masraflarını çabucak çıkarmaları ve çabucak para kazanmaları gerekiyor - yarınları garanti değil çünkü -).

Yani dediğiniz gibi 2bine çalışmayın, şartları koyan siz olun... yok öyle bir dünya.

Ama bunun nedeni işverenlerden çok cahil uzman(!)lar, ahmaklık, düşüncesizlik, kanıksanmış kölelik... bin liraya "amele" bulabilen işveren asla fazlasını vermez (kurumsal firmaları tenzih ediyorum).

ben de bunları bildiğim için henüz iş aramadım bile. mülakata gittiğimde bin lira +1 / 2 yıl sözleşme teklif ederlerse orada kesin tatsız şeyler yaşanır :)

he "kendi işiniz yok mu onu yapın" diyenlere de şunu söyliyim. ben geçen sene lisans öğrenimimi tamamladım. ne benimle aynı dönemde mezun olanlar ne de önceki dönem mezun olan arkadaşlarımdan hiçbiri doğru düzgün, mesleğini yapabileceği bir iş bulamadı. Zaten o yüzden hepsi bir umut İSG uzmanlığı yapmanın hayaliyle bu sertifika programına saldırdı.

edit: eklemeden edemeyeceğim. iş aramadım bile derken şımarıklığımdan falan değil. ben bu işin 1000-1500 liraya yapılabileceğine inanmıyorum sadece. Kafanızda geçim derdi ne kadar çok olursa işin riski de o kadar artacak çünkü. Bırakın bakanlığın vereceği cezayı, sizin ihmaliniz yüzünden birisi yaralansa ya da ölümle sonuçlansa kendinizi nasıl affedeceksiniz. Kirayı nasıl vereceğinizi düşünürken kendinizi ceza evinde de bulabilirsiniz. O yüzden kafam rahat olacak kadar kazanmıyorsam bu işi yapmam.
    kendim için de yapmam hayatını bana emanet edecek çalışan için de...

(biraz büyük konuşuyorum ama inş. hayat bu paralara bu işi yapmak zorunda bırakmaz. Gerekirse mağazada satış danışmanı olurum ama bunu yapmak zorunda kalmam inş.. size de bunu tavsiye ederim.)
  15. gokceakman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence bu konuya şöyle yaklaşmalısınız şuanda bireysel olarak bu işi yapabilecek potansiyeliniz var mı? Cevabınız "evet" ise hiç OSGB ile uğraşmayın bireysel olarak yolunuza devam edin derim. Cevabınız "hayır" ise şunu gözönünde bulundurmalısınız: OSGB nin işleyişi nasıl? Tecrübe kazanmanıza yarar sağlayacak takım çalışmasını benimsemiş bir OSGB bulursanız; aldığınız ücrete değil, iş sonunda kazanacağınız deneyime önem verin derim. Ancak takım çalışmasından uzak sizi aldığı işte tek başınıza bırakacak size işi öğretmeye katkı sağlamadan kendi kanatlarınızla uçmanızı bekleyecekse bu ücrete sakın bu riskin altına girmeyin derim.
  16. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yanlış anlamayın ama şu para pul mevzuları artık kabak tadı verdi bence. foruma bakıyorum para ile ilgili konulara yüzlerce yorum yapılır olmuş. (ben de dahil) artık bu konulardan biraz uzaklaşıp asıl konulara dönebilsek çok daha iyi olur diye düşünüyorum. sonuçta kimse çocuk değil. herkes işin risklerini de az çok biliyor. herkesin tercihi de kendisini bağlar. kişi isterse bu işi bedava da yapabilir. tamamen kendisini bağlar... saygı ve sevgilerimle...
  17. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2014 ---
    bence çalışan gariban insanların sizin gibi hassas düşünen isg uzmanına ihtiyaçları var.:) siz yapmazsanız bu ,işi sadece para kazanmak düşüncesinde olanlar yaparsa ,(zaten işverenin mantığı ortada )siz yine vebal altında kalırsınız.Her yaşanan kaza için kendinizide sorumlu tutun yine...çünkü bence siz en iyisini yaparsınız.
  18. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Serkan Turgut
    Ücretlerin düşüklüğü ve iş güvenliği uzmanlığının riskleri konuları iyice bilinmelidir ki, bu sektöre umutlarını, parasını, vaktini ve emeğini bağlayacak yeni arkadaşlar kendilerini neyin beklediğini anlasınlar.
  19. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selamlar
    Bende o zaman deneyimlerimi yazayım.
    Şuan yabancı bir firmada satış görevlisi olarak primlerle felan iyi bir ücretle çalışıyorum.
    Jeofizik mühendisi olarak İSG işine girdim ve ilk girdiğim sınavda kazandım (Mayıs)
    İlk başlarda bu işi yaparım özellikle 2014'te patlama yapar düşüncesindeydim. Öyleki 2-3 bin maaş belki ilerde sınıfım arttıkça daha fazla kazanırım diyordum. Tabi 6 ay sonra uzman sayısının 3-5 kat artacağını 1100 küsür osgb olacağını tahmin etmeden :)
    forumdaki bu konularla ilgili tüm mesajları okuyorum ve bence de bu iş bu fiyatlara asıl meslek olarak yapılmaz. Bu riskler alınmaz.
    1500 lira maaş alıyorsun OSGB'desin yapacağın en ufak hatadan bir ölüm olsa direk cezaevindesin ya da o yargı sürecinde.

Benim tavsiyem;
    Kendi mesleğinde işi olanlar veya şuan kurulu bir düzende çalışanlar için, bu işi de yan meslek olarak yapın. Türkiye'de az tehlikeli yüzbinlerce firma var. Çevrenizi kullanın, ağzınız biraz laf yapsın ve ikna kabiliyetinizi kullanın. Bu firmalara gidin Risk analizi, acil eylem planları yapın. Eğitim için bir OSGB ile anlaşın ya da müşteri kabul ederse 1 günlük sigorta giriş çıkışı yaptırın (mühendis maaşından 1 günlük ücret fazla olduğundan kabul etmez)

açık söyleyeyim bu şekilde sadece çevremi kullanarak 20-30 iş yaptım, yapıyorum. Hemde 100-200 tl e değil minimum 400 tl den.

Kısaca, Maalesef bu işin de suyu çıktı
  20. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    meraktan sordum dostum, sertifika numaran gerçekten 80 binler demi? mayısta kazandığın halde?
    ben ağustosta kazananlardanım, 30 binlerde.. eğer sertifikanı geç aldınsa 1 senede nasıl eğitim verdin merak ettim doğrusu? :)