1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb ye risk değerlendirmesi yaptırmışlar, dalga geçer gibi….

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Bugün bir işyeri daha,

2 çalışanı var, tehlikeli sınıf bir montaj atölyesi. Bir osgb ye risk değerlendirmesi yaptırmışlar, dalga geçer gibi fotokopi bir değerlendirme yine. İşyerine ait tek tehlike yazılmamış risk değerlendirme yönetmeliğine uygun tek şey yok, işyeri bilgileri dahi yok. İnternnetteki isg fotoğrafları alınıp konulmuş. mobbing nedir arkadaş? 4 metre tavan yüksekliği var alçak tavan yazmışlar. Sanki başka bir işyeri burası. Ne bir acil eylem planı ne de başka bir şey. Fiyatı yazmıyorum sinirleriniz bozulur. 30 sayfa, her sayfada 2 tane tehlike, fotoğraflar tablolarla doldurmuşlar ne kadar standart ıvır zıvır varsa.

Şimdi bu işyerini ayda 50-100 liraya alsam kalk bir daha her şey en baştan.

Ulan biz mi işi abartıyoruz yoksa osgb de beyni bunalan uzman mı işi sallıyor. Yoksa şeref diye bir şey kalmamış mı?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence durumu anlatan ciddi bir maili ilgili OSGB'ye uygun dille anlatın.
    Belki oradaki sorumlu müdür durumun farkında bile olmadan yapılan bir işlemdir.
    Bence alttan alta uyarın, gerekirse sizi şikayet ederim tarzında.
    Ne kadar faydası olur bilemem elbette ama madem bunu farkettik ve bu şekilde çalışanlardan rahatsızız, durumu dillendirmenin zamanı gelmiştir.
    Üniversitede bir hocamız;
    Haklıların sesi haksızlar kadar çıkmadıkça, aşağılanıp ezilseler de hak iddia edemezler ve ezilmeye de mahkumdurlar derdi sürekli olarak. Elinizde bu işi düzeltmeye başlamak için bir fırsat var. Hepimiz önümüze denk gelen saçma iş yapanların üzerinde baskı oluşturursak, kendi oto kontrolümüzü de sağlamış oluruz düşüncesindeyim.
    Saygılar.
  3. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar maalesef Mustafa beyin bahsettiği tarz çalışan "Çakma" OSGB ler mevcut. İstanbul Dudullu Organize Sanayi bölgesinde bir bölgeye girmişler, toplam 3 sayfadan oluşan ve her işyerine aynısı yaptıkları Risk anali yapmışlar. İlk gün gelmiş siparişi almışlar, ertesi gün belgeleri pardon "fotokopileri" dağıtmışlar. Bedel olarak da 150 TL almışlar. İşin ilginç tarafı İstanbul Ticaret Odası tarafından gönderildik diyorlar. Bir işyerine bunun yok hükmünde sayılacağını yeniden yapılması gerektiğini ikna ettim ve yeniden analiz yaptık, tespit ettiğimiz tehlikler yaklaşık 40 sayfa oldu. Bu iş yerinde, kompresör, elektrik, presler, havalandırma, çeşitli kaynak tüpleri vs. hepsi var anlayacağınız. Maalesef bir çoğunuda ikna edemiyorum. Ben bu tarz OSGB lerin gerçek olduğunu zannetmiyorum. Allah hala bu sistemin sorunsuz ve muhteşem olduğunu savunan Kasım beyi islah etsin. Bu kadar işçinin ailesinin sorumluluğunu nasıl ödeyecek bilemiyorum ! Önümde o kadar örnek varki maalesef, sorumsuz idareci, sorumsuz para peşinde OSGB ler varken bu iş 10 yıl sonrada düzelmez.
  4. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Artık iyice tiksinmeye başladım, ben oturayım sabahlara kadar makine dökümanı inceleyeyim tehlikesi nedir diye, adam kocaman çift kafa cnc makinesi görmemiş.
  5. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Rize ilinde ismini vermek istemediğim bir "resmi oda",muhasebecilerin de yönlerdirmesi ile küçük esnaf diyebileceğimiz ama içerisinde tehlikeli ekipman ve makinelerin bulunduğu çeşitli tamirhaneler de bulunan bir çok işyerine "temel iş sağlığı ve güvenliği" eğitimi düzenlemiş,sertifikalarını vermiş..(Mazareti olanlar belgelerini eğitime katılmadan almışlar gerçi!!!) Ayrıca risk analizi 4 sayfa,acil durum eylem planı 3 sayfa olmak üzere fotokopi dosyaları ve yanında o işyerine ait olmayan kroki bile vermiş.Ve bunun karşılığında 200TL civarı ücretler alınmış.
    Bu dosyaların geçerli olmadığına ikna ettim,yenisini hazırladım ama nasıl? O 200 lirayı kendi alacağımdan düşerek ikna ettim,içim el vermedi..
    Artık sosyal sorumluluk olarak risk analizi hazırlayacağım korkarım ki..
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu mantıkla başka soma trajedileri yaşamayız umarım. yasal sorumluluklarını geçtim vicdanen nasıl rahat ediliyor anlamak mümkün değil. bu tip durumlarda çok ciddi müeyyideler getirilmesi lazım. örneğin işini doğru düzgün yapmayan osgb, uzman, işyeri hekimi her kimse 1. tespitte belgelerini askıya almak sonrasında bu belgeleri iptal etmek lazım.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yapılacak iş belli aslında.
    Bakanlığa durumu resmi, numaralı bir dilekçe ile başvurup bu tarz iş yerlerini uygunsuz şekilde denetleyen OSGB'lerin tespit edilmesini sağlamak. Nasıl ki Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sahte ürünleri sitesinden yayınlıyor ise, bu tarz OSGB'lerin de yayınlanmasını sağlayabilmek lazım.

Vicdan konusunda da , zaten vicdanı olan insan baştan böyle bir işe girişmezdi. O nedenle saçma RD yaptıkları dükkandan çıktıktan sonra kimse o işyerinin adını bile hatırlamaz.
  8. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sait bey bu tarz OSGB ler 6 ay sonra kapaınıp başka isimle kuruluyor zaten. Şikayet etmek yeterli değil, mevcut OSGB ler saati 10 TL ye uzman hizmeti vererek , sağlıklı iş yapıldığına hiç inanmıyorum. Nitekim OSGB ler sadece fatura gönderiyor başka hiç bir şey yapmıyor.
  9. lili7 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10982
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    işini doğru düzgün yapmayan osgb, uzman, işyeri hekimi her kimse 1. tespitte belgelerini askıya almak sonrasında bu belgeleri iptal etmek lazım, nasıl bi sistemdeysek insanlarda vicdan yok ne iş sağlığı ne iş güvenliği halkımızı biliçlendirmek lazım http://www.acarosgb.com/tr-TR/AnaSayfa yeni güncellemeri sizde inceleyin sistem günden güne değişiyor malesef
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Elinizde bulunan evraklar ile BİMER'e şikayette bulunun. Sonucunu da ÇSGB'ye atın bence. Hatta bizi de bilgilendirin gerekirse @Gamze Demirbaş ERKAN hanım gibi sosyal sorumluluk görevi olarak OSGB avlamaya başlayalım. Kimsenin sistemi düzeltmeye niyeti yok arkadaşlar ne yaparsak kendimize !
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Bence ne devlet ne işverenler ne uzmanlar ne de osgbler bu kanuna hazır degil. Kendi görüşüm şu ki devlet virüs gibi çoğalan osgblere dur demeli mevcut osgbleri de denetlemeli ama denetimi tecrübeli ve kesin çözüm üretecek müfettislerle yapmalı. 6331 ticaret kanunu oldu osgbler icin. her osgb biz en iyisiyiz diyo ama her birinin bieksigi var. Bazı osgblerin eksiklikleri; acil eylem planında kroki yok, kimisinin analizinde uzman imzası yok, risk değerlendirmesi 3 4 madde, üç dört ay uğramayıp sonra fatura kesip parasını isteyen var, her ay gidip faturasını kesip parasini alip ama hala analizi yazılmayan yerler var. İşveren neyin nasıl olduğunu bilmiyor devlet adına ayağına giden osgblere inanıyor ama onlarda eksik yalan yanlış bilgilendirirse kime güvenip kanunu uygulayıp benimsesinler.
  12. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir uzmana 80 firma tanımlayıp 180 saatini doldurup mesailerine kadar göz diken osgbler mi suçlu yoksa uzman mı???İşlerin bu kouşullarda nasıl düzgün yürümesi beklenebilir ki...çsgb denetiminde müfettiş görmüyor mu bunu kimsenin umrunda değil, herkes paranın peşinde iş sağlığı güvenliği kimin umrunda ...biz yalnızca uzmanları eleştiriyoruz peki bu fotokopi risk analizini yapan uzmanlar nerede çok merak ediyorum 30 bin üye de 1 tane bile yok ?!? ..burada herkes ne kadar cici ne kadar idealist görünüyor...
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç bir OSGB ve OSGB de çalışan uzman iş yeri sınırlaması getirilmediği taktirde bu işi gerçek anlamda yapabilmek için daha az işyerine bakmaya yanaşmaz. İşin mantığına ters çünkü OSGB ler ticari kuruluşlar. Öncelikle devletin çalışma saatine sınırlama getirdiği gibi işyeri sayısına da sınırlama getirmesi gerekiyor. 10-15 işyeri geçilmemeli diye düşünüyorum.