1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

osgb'de mi yoksa şirket bünyesindemi?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlar, osgb'de mi yoksa şirket bünyesindemi çalışmak daha avantajlı olur. Bu konuda tecrübeli akdadaşlardan tavsiye bekliyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorumlu müdür(mesül Müdür) olarak OSGB nin kuruluş,reklam ve pazarlama ile bir çok firmada sistem otuturma hususlarında sıkıntılar çekileceğini düşünürsek,OSGB de normal şekilde uzman olarak çalışmakta fayda var fakat diğer yandan şirket kurulumu ve bir çok firma denetleme ve sistem kurmanın zorluğunu düşünürsek , yeni uzmanlarımız altında kalkamıcak yada yalpalıcaklarsa yada mesleğe küskünlük oluşacaksa OSGB olmaz derim.

yeni firmada firma bünyesinde çalışmanında dez avantajları var tabi,özellikle mühendislik hayatında yöneticilik yapmamış ve direk isg uzmanı olmuş arkadaşların işletme müdürüne,çalışma arkadaşlarına ve çalışanlarına karşı sergileyeceği duruş ve ifade şekli çok önemli.yeni mühendislerimiz,isg uzmanı oldular ama mühendis olmadılar hiç, tecrübeli arkadaşlar anlarlar şimdi beni,mühendis olmuş üretimi ve işçiyi sevk ve idare etmiş arkadaşlarımız isg politikasını daha rahat otuttururlar,yeni isgvi arkadaşlarımız yeni firmalarında prosesi çözmeleri,kişilerle diyaloglarını geliştirmeleri ve iyi örnek oluşturmaları gerekmektedir ki buda fazla stres kaynağıdır..

sonuç olarak,OSGBlerde işyeri hekimi ve tecrübeli mesül müdür vasfında çalışan uzmanlarımızın yanında çalışmalarında kar var diyorum;çünkü,

1. Bilgi ve tecrübeyi fazla yük altına girmeden sindire sindire yaşarlar,
    2. bir ağabey nezaretinde daha az hata yaparlar,bu yıpranmadan sağlık iş hayatı demek,
    3. sistem öğrenirler ve sistem kurmayı,
    4. iş ilişkileri ve diyalogları daha hızlı gelişir,
    5. çok fazla firma ve işletme ile çalışma şansları olacağından,OHSA temel -işletme kontrolü- gözlükleri gelişir,
    6. isg uzmanlık sertifikaları iç ataması yapılacağından sözleşmeleri çalışacak ve ileriki uzmanlık sınavlarına girebilecekler,
    7. OHSA ve Türkiye mevzuatını daha yakından tanıma ve yaşama şansları olacak,
    8. iş güvenliği prosüdürü hazırlama ve form hale getirme ile uygulama şansı bulacaklar,
    vs.vs. artırabilirsiniz..OSGB lerde çalışmakta fayda var..ilk önce para değil,ilk önce işi öğrenin..mesela,kkurumsal ve ahlaki birikimi olan bir osgb de ben ortalama bir maaşa çalışırım,çünkü huzurlu ortam ve sistemin bana katacakalrını düşünürsem ortalama maaş bana fazla bile gelir..ta ki kendime güvenim gelene dek çalışmaya bakarım..siz daha fazlasını istersiniz zaten o zmana yuva dan uçma vakti gelir ve daha büyük hedeflerde büyük firmalarda bulursunuz kendinizi zaten..ve selam..
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim. Osgb lerinde çoğu yeni kuruluyor. Bunlar içinden Teçrübeli birilerinin yanında iş bulmakta bir hayli güç olaçak diye düşünüyorum.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum..zorlu maraton bizleri bekliyor,ama bedel ödemekten ve risk almaktan korkmayın..cesaret ve akıl sizi varacağınız yere götürecektir...
  6. paylaşımlarınıza teşekkür ediyorum ve ekleme yapmak istiyorum.erkan beyden biraz farklı düşünüyorum.osgb de çalışan biri olarak.firma bünyesinde çelıştığınız zaman korkmayın herşeyi internet vasıtasıyla öğrenirsiniz.günahıyla sevabıyla herşey sizin hakkınız olur.net bilirsiniz herşeyi.osgb lerde daha az para alırsınız.tecrübeli uzman diye birşey yok bence.a sınıfları burnundan kıl aldırmıyor.ben çalıştığım yerde a sınıfını bir defa gördüm.inşaatta çalıştım.ve hiç sıkıntı yaşamadım.fabrikalarda farklı değil.keşke osgb de değilde firma bünyesinde devamlı çalışsam.osgb ler tam bir hortumcu yeri.tek avantajı farklı tecrübeler kazanıyorsunuz.yediğiniz kazıklarda bu tecrübelerden biri tabi ki.
  7. bu çalışma noktası üye olduğum diğer sitede ve her bu mesleği yapan kişiler arasında hep tartışma konusudur.ve tabi ücret konusu.
    öncelikle firma konusuna değinelim.

ne olursa olsun bir firmanın bünyesinde çalışmak en doğrusu ve güzeli.çünkü bir defa kadrolu olacağınızdan sözünüz daha çok dinlenir.yaptırım gücünüz daha fazladır.ücret olarak daha fazla kazanırsınız.sonuçta işimiz sistem ve bu sistemi farklı farklı yerlere parçalanarak değilde tek bir noktada kurmaya çalışırsanız daha faydalı olur, her iki taraf için.tabi firmalarda hep bu tip kişileri tecrübeli istediğinden ne yapacaksınız osgb de çalışacaksınız.hadi onuda inceleyelim.öncelikle bu bilgileri kendi hayatımdan alıntıladığım için istisnaları bulunabilir pek tabii.osgb de rahatlıkla iş bulabilirsiniz.çünkü portföyleri geniştir.çok tanıdıkları vardır.profesyonel bir pazarlama ekipleri vardır.iş sıkıntısı olmaz yani.peki dezavantajları nedir.şimdi öncelikle osgb de az para kazanırsınız.çalıştığınız firmalarda daha az sözünüz geçer.çünkü en fazla haftanın 1 yada 2 günü aynı firmaya gidersiniz.bu da otorite olayını biraz zayıflatır.ayrıca aynı kuruma kısıtlı sürelerde hizmet verdiğinizden yapacaklarınız kısıtlıdır.yani mesleki tatminsizlik.sonra....osgb den hizmet alan firma "is güvenliği olsun" diye hizmet alabilmesi kuvvetle muhtemel olduğundan size de çok ilgi göstermeyebilir.dediklerinizi çok yapmaya istekli olmayabilirler. tam aksine çok iyi firmalarda var tabi.bir dediğinizi ikiletmeyen işverenlerde var.başka başka..osgb lerde bu iş firmalarla sözleşmeli olduğundan sözleşme bitince hadi bakalım başka yere olursunuz.özellikle orta ölçekli ve büyük firmalar daha tecrübeli olduklarını düşündükleri osgb lerden bu hizmeti alıp sistemi kurdurduktan sonra kendi çalışanlarına bu belgeyi alıp onları temelli görevlendirmeyi uygun görüyorlar.hemde 2 işe tek ücret veriyorlar,böylelikle işlerine daha çok geliyor.diğer konuda osgb ler sizi yölunacak kaz gibi görüyorlar.sizi tecrübesiz olarak işe aldıklarını hatırlatıp alttan alta tehdit ediyorlar.tabi çok kurumsal olanları değil.tabi bir de ücretdeki adaletsizlik var.firmadan 5 alırlar size 1 verirler.bunu öğrendiğiniz zamanda yalan söylediklerini gördüğünüzde sinirleriniz bozulur.tadınız kaçar.

tüm bunlara bakınca tek firma bünyesinde sabit çalışmak daha avantajlı olarak görüyorum ben.
  8. ücret olayına gelirsek,

osgb lerde alınan daha doğrusu verilen ücret 1250 TL ile 2000 TL arasında değişir.yeni başlayan arkadaşlar için.sonrası tabi biraz daha artar.artabilir.bu çalışılan firmaya ve osgb ye göre değişir.kaç firmaya hizmet verdiğinize de bağlıdır yani.ama sürekli mobil olursunuz.hizmet verdiğiniz firma sayısına göre belki araba verirler.ama bu kadar risk bu paralara alınırmı. bence alınmaz.

sabit bir firmada çalışan arkadaşlar 1500 ila 5000 TL arasında kazanabilirler.c sınıfları için konuşuyorum tabiki de.bu çalışılan firmanın büyüklüğüne, bu işi ne kadar istediğine, bu işe ne kadar bütçe ayırdığına, İK politikasına ve sizin ne kadar donanımlı , tecrübeli ve kendinizi anlatmanıza bağlıdır.

tüm bunların dışında tabi 1000 TL ye çalışan arkadaşlarda var. bunları da görebilirsiniz.anlayışla karşılayın.her insanin isteği ihtiyacı aynı olmaz.

son olarak bir üstteki mesajla doğru orantılı olarak ücret olayıda tek bir firmada çalışmanızı gösteriyor.
  9. gnkt58 İSGforum Üyesi

Kariyer hedefleyen arkadaşlar içinse tabiki şirket.. OSGB'de ne büyürüz ne küçülürüz..
  10. Nuray İSGforum Üyesi

Şirketlerin en büyük dezavantajı bana göre iş sağlığı görevinden başka işler yaptırabiliyor olmalarıdır.