1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgbler artık işe giriş sağlık raporu veremiyor mu?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve ersan baday tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. ersan baday İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  osgbler artık işe giriş sağlık raporu veremiyor mu?
 2. dr dr İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  HERKES KAFASINA GÖRE BİŞEYLER YAPIYOR :)
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OSGB den Sağlık raporu alınabilir...

  Sağlık gözetimi
  MADDE 15- (1) İşveren;
  a) Çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
  b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:​
  1) İşe girişlerinde.
  2) İş değişikliğinde.
  3) İş kazası, meslek hastalığı veya sağlık nedeniyle tekrarlanan işten uzaklaşmalarından sonra işe dönüşlerinde talep etmeleri hâlinde.
  4) İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla.
  (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
  (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.
  (4) Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.
  (5) Sağlık muayenesi yaptırılan çalışanın özel hayatı ve itibarının korunması açısından sağlık bilgileri gizli tutulur.

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili Konu)​
 4. OSGB ler veriyor.Ancak kanun kademeli yürülüğe girdiği için 50 nin altı az tehlikeli işyerleri için hala kamu kurumları veriyor.Diğer yerler için sadece işyeri hekimleri veriyor.
 5. Mineakcn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  50 den az çalışanı olan az tehlikeli yerlerde çalışanlar için periyodik olarak alınması gerekli sağlık raporları hakkında bilgisi olan var mı?
  ben kan testi ve ciğer filmi çektirilmesi gerektiğini ve bu testlerin osgb deki hekime onaylatması zorunlu olduğunu biliyorum.
 6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  kan testi her sektöre yapılmıyor kimi yere kulak testi yapılıyor kimine kan testi kimine kanda kurşun falan falan
 7. Mineakcn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  50 en az çalışanı olan az tehlikeli olan iş yerlerinde de bu zorunlu değilmi Gizem Hanım
 8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  şimdi gıda temizlik gibi işlerle ugrasıyorsa portör muayenesi , gürültülü işse odyo , tozlu ortamsa sft , kurşuna maruz kalıyorsa kanda kursun oranı 50 kişi veya altı diye bakmıyoruz işin şartlarına bakıyoruz yanlışsam düzeltin..
 9. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Ben periyodik sağlık taraması için osgb'lerden teklif aldım. Az tehlikeli sınıf 12 kişiyiz. (Kamu osgb'lere yönlendirdi) Teklif alırken herkesin ne iş yaptığını belirttim. 6 idari persdonel, 1 mutfak elemanı, 1 şoför, 3 sokak temizlik işçisi, 1 adette gece için güvenlik. Ancak osgb'ler farklı sağlık tetkikleri bildiriyorlar. Hangi çalışana hangi sağlık tetkiki yapılacağına dair bilgi alabileceğimiz bir doküman var mı?
 10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır
 11. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Şöyle açıklayayım; kişi sayısı ve tehlike sınıfımızdan dolayı uzman ve hekim bulundurma zorunluluğumuzun olmaması, ayrıca İSG uzmanının yapabileceği işlerle ilgili içe görevlendirme ile benim tayin edilmem nedeniyle sadece sağlık taraması, yangın ve ilkyardım eğitiminin dışarıdan alınması zarureti doğmuştur. Yangın eğitimini İtfaiye ile halletmiş bulunmaktayız. İlk yardımcı eğitimini ise Sağlık taraması yaptıracağımız yerden yada Kızılay'dan almayı düşünmekteyiz. Yani sadece Sağlık taraması için teklif almaya çalışıyorum ancak teklif aldığım osgb'lerden farklı sağlık tetkik kalemleri geliyor. Teklifleri doğru sıralamam için hangi çalışana hangi sağlık tetkikinin yapılması ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.
 12. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yanlış hatırlamıyorsam hangi çalışana hangi tetkiklerin yapılacağı konusu işyeri hekimlerinin insiyatifine bırakılmış yönetmelikte. 12 kişi çalışıyoruz iş yeri hekimimiz yok diyeceksiniz bu durumda devlet hastanesinden almanız gerekiyor raporu. devlet hastanesi osgblerden alın diyor diyeceksiniz ama yönetmelikte özel sağlık kuruluşları rapor veremez diyor. Ama osgb biz verebiliriz diyor diyeceksiniz evet veriyorlar çünki bu karmaşada para kazanıyorlar. Tehlikeli sınıfta ise firmanız ocakta aldırın raporları. yada osgb nin verdiği en ucuz olanı alın . ne bileyim işte karışık bi durum. yönetmelikteki boşluktan kaynaklanan bi durum var ama geçer. :)
 13. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Aynen dediğiniz gibi oluyor. Kamudan alabilmek için olabildiğince araştırma yaptım ama osgb'lere yönlendirildim. Az tehlikeli sınıftayız. Dediğiniz gibi bir osgb'den alacağız artık. Teşekkür ederim.
 14. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

 15. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba Serkan Bey,
  Yazı için teşekkür ederim. Aslında aile hekimlerinden rapor alma umudum epey zaman önce yok olmuştu zaten. Ama İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Geçici 3. maddesinde yerelan az tehikeli ve 50 kişinin altında işçi çalıştıran yerler iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerinin kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenleneceğine dair hükme istinaden kamuya yönelmiştim. Ancak Toplum Sağlığı merkezlerinin bu hizmeti verme durumlarının olduğu ancak en azından Bursa için hiçbir toplum sağlığı merkezinde henüz böyle bir yapılanma olmadığı cevabını aldım. Bende mecburen osgb'lere yöneldim.
 16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
 17. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi için...
 18. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Yanlış biliyorsunuz OSGBden hizmet alınmışsa OSGBde görevli ve size hizmet veren işyeri hekiminden alabilirsiniz diğer türlü alamazsınız. alanlar varsa da doladırılıyorsunuzdur
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Kasım 2013 ---
  işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınabilir
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Kasım 2013 ---
  OSGBden hizmet alıyorsa alınabilir
 19. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  çok doğru hatta gürültülü bir işte çalışmıyorsa bile eğer gürültülü ortama maruz kalınıyorsa duruma göre onlar a bile odyo yaptırmak gerekebilir. örneğin ; '' depo birimi çalışma ortamıyla preshane arasında bir etkileşim olduğunda depo çalışanlarına da yaptırılabilir '' gibi .