1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgblerin rant savaşını ortadan kaldıracak bir öneri

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve tolgahankutlu tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim aklıma bir fikir geldi.kendimce düşündüm.sizce nasıl olur.fikirleri olan arkadaşlar fikirlerini yazsınlar.
    bence tüm osgb ler kapatılmalı.nedeni çoğunun isg yi bir para kapısı olarak görmesi.iş güvenliği uzmanlarını sömürmeleri.
    benim fikrim şu.her ilde bulunan iş güvenliği uzmanları sadece o il içersinde oluşturulan bir iş güvenliği merkezinin birer elemanı olmalı.bu merkez aynı bir baro gibi işlemeli.iş güvenliği isteyen kişiler buraya başvurmalı.bu merkezden görevlendirilen isg uzmanları o iş yerlerinin tüm iş güvenliğini almalı.ayrıca bu birimlere atanmış isg müfettişleri olmalı.dolayısı ile isg uzmanları müfettişler ile ortak sahada çalışmalı.
    isg uzmanı önerileri işverene sunarken müfettişte o iş yerini peşinden teftiş etmeli.
    tabiki geliştrilebilir bir sistem.ama bu sayede hem isg uzmanları arasında fiyat farkı çok az olacak.hemde iyi maaş ları olacak.hemde hepsi bir çatı altında toplanması sağlanacak.böylece osgblerin rant savaşı ortadan kalkacak.yada işveren çok kazanıp uzmana az verecek durumları olmıcak.
    önerileri olan arkadaşların yazmasını isterim.
  2. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Osgb'ler kapanmalı bunda hemfikiriz ama diğerleri benim kafama yatmadı :)
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nasıl olacak...? Bu fikri hayata geçirmek için bir irade gerekir. Peki bu irade kendiliğinden mi oluşacak? Bakanlık ve hükümet bu ve buna benzer adımları atmak için zorlanmalı... Bunun içinde örgütlenmelidir.

Hayat karar ve eylemdir.
  4. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    bence iyi bir fikir
  5. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
  6. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Baro sistemine bende karşıyım, çok fazla torpil döner. Onun dışında Osgb ler kapatılsın, müfettişler ilin büyüklüğüne bağlı olarak her ay farklı ilde 2-3 ay denetim yapsın. Onun haricinde her ay isg aylık gözetim tutanakları işveren Tarafından doldurulup sisteme yüklenmeli. Bence en önemlisi bu olur yazılmayan varsa gelir müfettiş işverene ceza keser böylece işveren hem uygunsuzlukları belirtip giderir hem de iş yapmayan uzmanlar elenmiş olur
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgb lere olan sempatiyi ! anlıyorum ama bu kadar işletme kurulduktan sonra pat diye kapatamazlar. Sizin dediğiniz sistemi osgbler üzerinden de yapabilirler. İsg ücretleri işçinin sigorta pirimine eklenerek ücret devlet tarafından tahsil edilir, osgb ler ile firma hiç yüz yüze gelmeden bakanlık tarafından osgb ye atama yapılır . İsg uzmanı da işletmeye istediği tedbiri rahat rahat aldırır. Bir nevi bakanlık tarafından atanan müfettiş olacaksın.
  8. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    1-) En önemli şart çalışma saatleri artmalı gerisi zaten gelir osgb ler fazla uzmanın maddi yükünü kaldıramaz çoğu kapanır. Öyle 10,20,40 dakika olmamalı madem uyarı levhaları AB'ye göre saatlerde AB'ye göre olsun.
    AB'de
    • İş Güvenliği Uzmanı:
      • Çok tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 2 saat
      • Tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 1.5 saat
      • Az tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 1 saat
    Türkiye'de;
    • İş Güvenliği Uzmanı :
      • Çok tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 12 dakika
      • Tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 8 dakika
      • Az tehlikeli sınıftaki her çalışan başına 6 dakika

2-) Standartlar Türkçe ve ücretsiz olmalı resmi gazete yayımlanmalı,
    3-) İş ekipmanlarının güvenliği kullanandan değil üretici tarafından sağlanmalı( Prese biz ışık bariyeri takmayalım takılı gelsin standartlara göre yapılsın ve sözleşme yapılsın belirli aralıklarla kontrole gelinsin. Toyota nasıl araçları geri çağırıyorsa eski ekipmanlar üretici tarafından geri alınmalı yada tedavülden kaldırılmalı)
    4-)İSG uzmanlarının sadece teknik değil multidisipliner konularda yetişmiş olması gereklidir.
    5-)İşyeri Hekimleri meslek hastalıkları ve iş sağlığı konularında uzman olmalı.
    6-) İSG uzmanları bakanlık tarafından firmalar heryıl başka uzmanlara devredilmek koşuluyla üzere dönüşümlü olarak atanmalı OSGB kavramı ortadan kalkmalı. (araç, yemek, ssk onlar sonra konuşulacak konular :) )

Benim sistemde gördüğüm en eksik konular bunlar.
  9. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben yine de osgblerin kapatılmasından yanayım.ne kadar özelden uzaklaşırsak o kadar ii.
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman bulundurma saatleri ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan beklentiyi karşılayacak biçimde arttırılmalıdır.
  11. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb ler kapatılsın.çünkü osgb sahipleri çok iş alıp az maaş veriyorlar.işlerini tam anlamıyla yapmıyorlar.osgb ler iş almak için artık piyat çekiyorlar.
    ucuz iş alınca ucuz işçilik yapılıyor.
    isg uzmanı yetişemediği için işe yoğunlaşamıyor.eleman alıyorlar maaşları düşürüyorlar.isg uzmanı üzerine risk alıcak ama aldığı maaş asgari ücret yada 1000 tl denecek.böyle bir sistem acilen kaldırılmalı zaten.zengin yine zengin.
    isg uzmanları bir merkezde çalışacaklar.bu merkez devlete direkt bağlı olacak.görevlendirilmelei o merkezden yapılacak.tam saat uygulaması olacak.herkes adam gibi işini yapacak.müfettiş yapılan işi kontrol edecek.bakın ortalık nasıl düzeliyor.
    işveren her denileni nasıl yapıyor.öbür türlü işveren işi savsaklıyor.çok sıkışırsa osgb yi yada isg uzmanı varsa onu değiştiriyor.devlet destekli olana seslerini çıkartamazlar.benim düşüncem budur.
  12. Özgür ÖZÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114744
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ÖZÇELİK Mühendislik & Danışmanlık
    Osgbler bence de kapatilsin. Ama isg uzmanlarina bireysel danismanlik hakki verilmeli, yani isyeri hekimi ve isg uzmani paket program gibi sunulmaktan kaldirilmali. Aksi taktirde bu is her zaman ticari anlamda kalacak ve isg uzmanlari her zaman somurulecektir. Isyeri hekimi icin maddi acidan pek birsey degismiyor cunku adamlar zaten doktor maasi aliyor. Peki ya biz muhendis olanlar? Isg uzmani olduk ancak 1000 civarindaki isg uzman maaslarina calistirilmak hicbirimizin elbette hakki degil. Danismanlik sirketi olan arkadaslar neden isg danismanlik veremiyor ki? Illa bir isyeri hekimi veya osgb ile mi anlasmak zorunda? Verebiliyor aslinda yasal bir engel yok ancak isyerleri tabiki de paket programi tercih ediyor ve osgb ile anlasiyor. Boyle oldugu surece hem osgbler hem de isyeri hekimleri bu sektorden oldukca guzel gelir kazaniyor, isg uzmani ise karnini zor doyuruyor. Isin ismine bakildiginda ise "is sagligi ve Guvenligi" deniliyor. Ancak ne yazik ki is saglikcisi alip basini giderken, is guvenlikcesi ne uzuyor ne kisaliyor. Bu sacma sistemin kurbani olmaya devam mi edecegiz? Mesela Ingiltere'de (dunyanin en basarili isg sektorlerinden biri) osgb gibi aptal bir anlayis yok, paket program hic yok! Isg uzmani olmak icin ise universitede o bolumu okumak zorundasiniz. Bizdeki gibi usturup kurs sistemi hic yok. Tum bunlar su kapiya cikiyor: isg uzmani olmak icin kurslara guzel paralar kazandirdik, isg uzmani olduk osgblere kazandiriyoruz. Peki biz ne kazaniyoruz? Ulkemiz ne kazaniyor? Koca bir hic!

Sent from my iPhone using Tapatalk
  13. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106817
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bir partinin seçim vaatleri içerisinde gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Taşeron işçisi olmayan bir Türkiye başlığı altındaki 4. madde 005.jpg
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar yazılanları okudum ve tüm yazılanlar doğru fakat maaş kısmında bir düzeltme ile katılmak istiyorum sizlere.
    İSG uzmanları maaşlarını bir fondan ya da bakanlıktan ya da başka bir yerden almalı oda evet. Fakat ücretin belirlenmesine karşıyım. Taban fiyat belirlenebilir ama tavan fiyat belirlenmemeli.
    Ne kadar zalim bir sistem olsada ne kadar emek varsa o kadar köfte vardır. Çok afedersiniz 10-15 küçük işletmelere bakan sayın uzman arkadaşlarımız ile dağ başında şantiye ortamında çalışan bir arkadaşın ücreti aynı olmamalı diye düşünüyorum.
    Birde taban fiyatları uzmanların sertifika sınıfına göre değil UZMAN olarak tecrübesine bakarak belirlenmeli.
    Bir çok kurumsal firmanın işe alım şartlarından biridir UZMAN olarak tecrübe

Kazasız Günler Dilerim
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sürelerin artmasını isteyen arkadaşlar gözünüz aydın 01.01.2016 tarihinde süreler 10-20-40 dk
  16. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    "isyeri hekimi ve isg uzmani paket programı" bu çok nükteli, yanında bir adet de işyeri hemşiresi hediyelisinden... gülelim mi ağlayalım mı bu paradoksa
  17. akifserdaroglu İSGforum Üyesi

Artık osgb kapanır yeni çalışma saatlerine dayanamazlar hayırlı uğurlu olsun........
  18. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Herkes işini yapsın, kimseye olumsuz bir temennimiz olamaz, ancak serbest çalışma özgürlüğü anayasal bir haktır, kimse de bunu speküle etmesin
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma sahipleri iş güvenliği önlemleri için para harcamayı bırakın anlaşmaya gelen osgb firmalarını nasıl tuzağa düşürürüm de mevcut rekabetten faydalanır ucuza anlaşırımın peşine düşmüştür. Osgb'ler gökten zembille inip bu hale gelmemiştir. Mevcut piyasada rekabet öyle bir hal almıştır ki kırpmadan çalmadan ayakta durman imkansızdır. Osgb'lerin kapatılmasının bende istiyorum ancak emin olun sonun başlangıcı olur. İş güvenliğini devam ettirmek istiyorlarsa ekonominin düzelmesi şarttır Bu şekilde devam edilirse hizmet alan büyük firmalar harici kobiler patır patır dökelecek uzmana da ihtiyaç kalmayacaktır .
  20. tolgahankutlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63176
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Tamamı Büyük Harf Kullanımı...
    BEN HALEN KAPATILMASINDAN YANAYIM.OSGB LER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINI SÖMÜRÜYOR.BEDAVAYA ÇALIŞTIRIYOR.