1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgbnin bakmadığı herhangi bir vatandaşa işe giriş sağlık raporu verebilirmi?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @hakan aktaş

  osgb bünyesinde çalışan işyeri hekimleri, osgbnin isg katip üzerinden bakmadığı herhangi bir firmanın çalışanına( o firmada işyeri hekimi atanmamışsa), yada yeni işe girecek henüz sigortası başlamamış ve osgbnin bakmadığı herhangi bir vatandaşa işe giriş sağlık raporu verebilirmi?

  (2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
  bazı işverenler bu saçma madde yüzünden daha işe başlamadan istiyor raporu.

  b) Aşağıdaki hallerde çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır:

  1) İşe girişlerinde.

  aynı kanun aynı madde işveren yaptırsın anlamına gelen bunu da diyor.

  biz osgb olarak bölgemizde şimdiye kadar hiç vermedik sağlık raporu (sorumlu olduğumuz firmalar haricindeki çalışanlara yada işe başlamak isteyenlere)

  ama diğer osgbler ve işyeri hekimlerinin verdiklerini duyuyoruz biliyoruz. 170i aradık ordan yapılan bilgilendirme isgkatip üzerinde atandığı işyerlerindeki çalışanlara işe giriş raporu verebilir diyor(daha işe girmeden nasıl verecekse?? ) o açıklamada bizi kesmedi.

  konu hakkında fikriniz veya bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  teşekkürler iyi çalışmalar
 2. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Teknik olarak bir çalışanın sigorta girişi bir sonraki güne yapılabilmektedir. İşveren işe alacağı çalışanla anlaştıktan sonra, kendisi ya da muhasebecisi kanalıyla bir sonraki günden itibaren geçerli olmak üzere çalışanın işe giriş bildirgesini sigortaya verir. Bu durumda çalışan hem iş yerinin çalışanıdır, hem de henüz işe başlamamıştır. İşte tam bu aşamada işyeri hekimi işe giriş muayenesini yapabilir, amaç işe alınan şahsın düşünülen iş için uygun olup olmadığının tespitidir.
  Tabii çalışma sürelerinden dolayı bu pratikte böyle olmuyor, ancak tam zamanlı işyeri hekimi çalışıyorsa belki olabilir.
  Diğer taraftan OSGB'lerin İSG-Katip üzerinden bakmadıkları firma çalışanlarına işe giriş muayene raporu düzenlemelerinin herhangi bir kanuni dayanağı yoktur, hazırlanan rapor geçersizdir. Keza işyeri hekimleri İSG-Katip üzerinde bakmadıkları firma çalışanlarına reçete düzenleyemezler.
 3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Ben de böyle biliyordum ancak sadece danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmaların RD+ADP eğitim gibi hususlarını tamamlarken sağlık raporlarını da düzenledik gerekli tetkiklerle birlikte, firma bu raporlarla denetimden sorunsuzca geçti, üstelik bu 1 değil 5 değil 10 değil... :)
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bazı OSGB ler leblebi gibi sağlık raporu dağıtıyorlar. Hatta adamlarda OSGB tabelası bile yok kocaman afiş var SAĞLIK RAPORU VERİLİR!!... diye. Bu işi bir ara OSGB lere devrettiler ama sonra tekrar geri çektiler fakat bütün sağlık ocakları hala insanları OSGB lere gönderiyor. Adam da kapıya geliyor sağlık ocağı böyle böyle dedi günde en az 5-10 kişi kapıya geliyor hala.
 5. metehan16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91199
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Erkan Bey güzel bir konuya değinmişsiniz. teşekkürler.
  Olması gereken İşe giriş raporunu anlaşmalı olduğu işyerinin hekiminin işçiye ücret yansıtmadan vermesi. İşin Özünde "İşe giriş raporu verirken işyeri Hekiminin işyerini bilmesi" var.
  Sadece geçici madde 3 te 2016 ya kadar 50 ve altı az tehlikeli işyerleri için kamu hizmet verir diyor.
  aksi durumda mahkemeye intikallerde geçersiz yada suç sayılır. başınız ağrıyabilir. saygılar