1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Osgb'nin imzalatmak istediği evrak

Konusu 'OSGB' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar bu son olan olaylardan sonra çalıştığım osgb firması bana olacak herhangi bir cezada mesleki, hukuki tüm sorumluluğun bende olacağını tüm ihmallerin benim üzerinde olacağına dair bir evrak imzalatmak istiyor. Sizce bu ne kadar geçerli olur ?
  2. yaşarsalur İSGforum Üyesi

tam geçerli olur ne kadar olacak sonuçta bir resmi evrak düzenliyor sende imzalıyorsun daha ne olsun ben olsam kabul etmem ama yinede senbilirsin eee o sorumluluk almayacaksa neden çalışayım orada o para kazanacak birde utanmadan böyle bir teklifle karşıma gelecek hadi kumda oyna işinde senin olsun paranda senin sırtından para kazanacak birde böyle davranacak çok ayıp ya...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Eylül 2014 ---
    sen devletin sana verdiği yetkiyi ve kanunda belirtilen sorumlulukları alıyosun zaten eee daha ne sorumluluğu sende olacak bıraksınlar böyle hikayeleri orda genel cümleler kullanıp her konuyu üzerinden atacak oldu paşam daha ne istersiniz.
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    hiçbir gecerlılıgı olmaz, olay bılırkısı raporune duzenledıgın evraklara, yonetmelıklere eksıklıklere ve teblıg ettıgın saha gozlemrapouna bakar. ne yanı kaza oacak ve osgb o kagıdı mı gosterecek mahkemeye? e hadı o zaman ıscıye de ımzalatalım kaza gecırırsen yuksekten dusersen sen sorumlusun dıye yıyorsa kurtarsın, gecsınler bunları. ama baska yer bul bulamıyorsan baska ıs vyap o osgb sana destek olmayacak hatta satacak. ve o belgeyı de bakanlıga yolla sıkayet et
  4. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    Ceketini alıp çıkma vakti gelmiş o firmadan...
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    6331 sayılı kanun madde 8 -3 ;
    MADDE 8 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.

(2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

(3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
    Hizmet sunucu osgb olduğuna göre ihmallerden kanuna göre sorumludur
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne kadar da arsız , yüzsüz bir firma olduklarını sana göstermişler . Bir kaza durumunda arkadaş önce ben satarım seni . Hiç bana güvenme ben para kazanmak için seni kullanıyorum diyorlar.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Hiçbir bağlayıcı özelliği bulunmamaktadır.
    Sonuçta OSGB'lerde sırf bu nedenle sorumlu müdürler bulunmaktadır. Böyle bir sorumluluk alamayacak olsalardı zaten OSGB kurulmasına gerek kalmazdı.
    Önünüzde birden fazla seçenek var. Eğer maddi açıdan sıkıntı oluşturmayacaksa ben de şikayet etmenizi öneriyorum.
  8. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey osgb'lerdeki sorumlu müdürler uzmanların kazalarından mesul olsunlar diye mi var?
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Eylül 2014 ---
    Bizim firmalarımızda bana zorla evrak imzalattılar deyip (kimse zorlamadı halbuki) tazminat alan bile oldu. Herhangi bir geçerliliği olacağını sanmıyorum.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Samimi olarak merak ettim.
    OSGB'de Sorumlu müdür neden sorumludur acaba? Sorumluluğu var mıdır size göre? Yok ise neden sorumludur? Sorumlusu olmadığı birkaç kişiden mi?
  11. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Devlet osgbleri denetlemedikten sonra bu tür olayların sonu gelmez. Osgblerdeki tek istek, mantık Para. Çoğaldıkça çoğalıyolar her ay uzman doktor hemşire bulan ofis şartlarını sağlayanlar bakkal açar gibi açıyor.
  12. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait Bey gerçi cevap vermiş ama ben de kendimi tutamayarak atlıyorum.

OSGB'deki mesul müdür uzmanın her türlü problemi ve hatasından sorumludur, dükkan bekçisi değildir. Siz OSGB çalışanı olarak firmanızda yaşadığınız bir problemi, alınmayan tedbiri vs vs. çalıştığınız firmaya deftere yazılmasına rağmen gerçekleştirilmediğini, bu konuyla ilgili olarak firmaya gerekli bildirimlerin ve yaptırımların uygulanmasını mesul müdüre bildirip isteyebilirsiniz. Çok iyi olur çok güzel olur... :)
  13. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey 'in samimiyetine inanarak cevaplayayım ki eminim kendisi defalarca okumuştur;

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yön.

Madde 4-g ve madde 18 ;

g) Sorumlu müdür: İşyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, OSGB’lerde tam süreli istihdam edilen ve bu birimlerin iş ve işlemlerinden Bakanlığa karşı sorumlu olan kişiyi,ifade eder.

Sorumlu müdürün görev, yetki ve sorumlulukları
    MADDE 18 –
    (1) OSGB sorumlu müdürü;
    a) OSGB personelinin görevlendirilmesinin takibinden,
    b) OSGB kayıtlarının tutulması ve düzenli olarak arşivlenmesinden,
    c) Genel Müdürlük tarafından istenen belgelerin hazırlanmasından,
    ç) OSGB’lerin başvuru, yetkilendirme, vize işlemlerinin takibinden, sorumludur.

Bu maddelerden sorumlu müdürün sorumlu olduğu kişiler ve durumlar anlaşılıyor. S. müdür, uzman işlerini takip etmiyorsa otomatik olarak sorumludur.( madde 18 / a ve b ) .
    Ancak ifadeniz gibi;
    "Sonuçta OSGB' lerde sırf bu nedenle sorumlu müdürler bulunmaktadır. Böyle bir sorumluluk alamayacak olsalardı zaten OSGB kurulmasına gerek kalmazdı." bir şey anlaşılmıyor.

14. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Deniz Ural;

Aynen başlangıçta ifade ettiğiniz gibi konuya atlamışsınız, zira sorumlu müdürlerin dükkan bekçiliği yaptığına rastlamadım, sanırım siz çok karşılaşmışsınız büyük talihsizlik. :)
  15. ELİF ERDİNC İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Szutest Teknik Kontrol Ve Belg. Hizm. Tic. Ltd. Şti.
    Arkadaşlar uzmanın hatasından uzman sorumlu. Sorumlu mudur bakanlığa karşı sorumlu. Sonuçta uzmanın bir görev tanımı var ona uymakla mükellef.
  16. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Bunun geçerliliğinden ziyade herhangi bir durumda arkanda olmayacağını açıkça beyan eden bir firmada fazla durmamakta fayda var diye düşünüyorum.
  17. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    direk yaşadığım olay. fıkır yurumeye gerek yok. ıkı bılırkısı raporu ve ıddaaname elımde. osgb adı gecmıyor oradakı uzman sorumlu. aksını ıddaa eden ıspatla karsıma cıkarsa ıyı olur