1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Otel risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Ruşen Bekalp tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizde paylaşın faydalanalım .
  2. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
  3. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    bizim paylaşma şansımız malesef yok... hatta teslim ettiğimiz otellerle gizlilik sözleşmesi yapmamız bile sözkonusu... ki siz olsanız sizde 2-3 hafta zaman ve emek harcadığınız 300 ila 500 sayfalık dökümanı paylaşmazsınız
  4. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaten sitedeydi. eksikleri söylerseniz görebildiklerinizi üyeler daha bi faydalanır.
  5. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    bizim metodumuzu anlatayım kısaca : riskleri parça parça ele alıp derecelendirip karşılık gelen yönetmelik ve alınması gereken önlemlerle ve resimlerle raporlama yapıyoruz... benden önceki uzmanın 40-50 sayfa rapor teslim ettiği otele 450 sayfa rapor teslim ettim ; yani oteller az tehlikeli sınıfta yer alsa da her türlü basınçlı kap , teknik mahaller , kimyasallar olan daha tehlikelisi ise düşük eğitim seviyesini barındıran yerlerdir... bu sebepten çok ince elemek sık dokumak gerekir...
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    her sayfada tek tehlike ye ait bir riski mi değerlendiriyorsunuz?
  7. kübragürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    450 sayfa rapor teslim edildiğine göre her sayfaya 1 risk yazıyor olmalı gerçekten
  8. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    yönetmelik açık şekilde belirtir zaten bir başlık altında birden çok risk ele alınamaz diye benim izlediğim yöntemde her sayfada bir risk var bunun dışında işverenin konuyla ilgili yükümlülükleri , önlem alınmazsa zincirleme olarak doğabilecek sonuçlar ve konunun yönetmeliğe aykırılığı mevcut
  9. Bera Sabitt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkür ederim arkadaşlar..
  10. Ayhan71 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NEKA İNŞAAT
    • Tamamı Büyük harf yazımı...
    EVET EMRE BEY BENCE DE ÇOK BASİT BİR ÖRNEK
    İSİSE AİT RİSK ANALİZLERİNİ GÖRDÜM ÇOK FAZLA DETAY İÇERMEKTE
  11. Beril Özkan Kasap İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Benden niye istemiyosun kustum
  12. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ahahahah :)) o cok uzun süre önceydi canım şimdi kitap bile çıkarırım :)))
  13. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tarif ettiğiniz gibi yapabilirsiniz ama, her riski bir hücreye yazarak da yapabilirsiniz. Dolayısıyla 450 adet risk belki 20-30 sayfaya da sığdırılabilir.

Örneğin standart dışı bir el merdiveni gördük diyelim. Kaymaz pabucu yok, basamakları yeterli genişlikte değil, basamakları kaymaz değil, üstte kancası yok, tamir görmüş, boyu yetersiz diyerek 6 sayfa doldurulabilir ama 6 excel hücresi olarak da yazılabilir.
  14. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    Ben zaten excel kullanımından yanayım... firma politikası gereği matris yaptıysak da esas kullanılması gereken metot fine kinney metdodudur (benim görüşüm ) Matris sistemi mevcut yönetmeliklerle örtüşmesi ya da kullanılması pek uygun olan bir yöntem değil bence.
  15. MURAT DURMUŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12387
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    nasakoma yapı
    Her oda için ayrı ayrı yapıyorsunuz değil mi?
  16. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    her oda için çalışma yaparsak sezon sonuna rapor belki biter :)
  17. MURAT DURMUŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12387
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    nasakoma yapı
    Her oda için derken şekili değişen her oda için anlamında.
  18. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    yapmaya çalıştık fakat refakat eden personelin işbirliği ve noktayı ne kadar tanıdığı belirleyici bu konuda
  19. Gökden ÖNALDI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    86059
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Emre Bey Merhaba,

Risk değerlendirmesiyle ilgili otel işletmelerinin değerlendirilmesini ayrıntılı araştırıyorum. Çünkü söylediğiniz gibi oteller az tehlikeli sınıfta yer alsa da içinde basınçlı kaplardan, mutfak ve restoran bölümlerine kadar bir çok bölümü kapsamakta ve çok detaylı çalışmak gerekiyor.

Oteller ile ilgili risk değerlendirmes raporunda hangi methodu kullanmalıyız. 5x5 matris yada Fine Kinney methodları arasından. Yeni başlayacak birisi olarak method seçimi çok önemli diye düşünüyorum. Genel olarakta soracak olursam bu iki method arasından birini seçip onla mı devam etmeliyiz yoksa işletmeye göre tercih mi yapmalıyız.
  20. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

Emre beye katılıyorum bende iş analizi sistemiyle yaptım ve 7 farklı katagoriye ayırdım 600 sayfa civarında çıktı. oteller yapısına bakıldığında az tehlikeli sınıfta yer almalarına karşın küçük bir kasabada bulunan her birimi içinde barındırır.
    örnek departmanları ele alırsak
    1- muhasebe ve ön büroyu ofis ortamında olarak gruplandırabiliriz
    2- Kat hizmetleri oda yapımı wc gibi genel alan temizliği ve dış alan temizliği olarak gruplandırabiliriz.
    3- Yiyecek ve içecek hizmetleri kendi kendi içinde iki gruptur.
    - Mutfak yapısı itibari ile başlı başına bir risk grubudur( günlük 2500- 3000 kişilik yemek çıkaran yemek fabrikası gibi)
    - Servis(restoran ve bar). Bu birimlerin her biri kendi içinde kendilerine özgü riskler içerir.
    4- Sağlık klubu( hamam sauna fıtness masaj salonları vb)
    5- Dış alan aktiviteleri ( kış otellerinde kayak vb) yaz otellerinde su sporları animasyon, golf sahaları vb. Bu birimlerde kendi içlerinde kendilerine özgü riskler taşırlar.
    6- Teknik servis işte bu birim kendi içinde başlı başına bir tehlike yumağıdır. ( elektrik bölümü, mekanik bölümü, ahşap bölümü, bilgi işlem bölümü, inşaat bölümü) Her biri kendi içinde birer risk ve tehlike yumağıdır.
    7- Bina ve eklentilerine dair risk ve tehlike analizi.

Şimdi benden bu risk analizini isteyen arkadaşlara sesleniyorum. minimum 4 aylık bir çalışmanın ürününü ulu orta paylaşmak emek olmadan kopyala yapıştır mantığını kullanmaya karşı olduğum için paylaşmayı uygun bulmuyorum. Sizlere önerim Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı iş sağlığı ve güvenliği birimi ve ÇASGEM tarafından hazırlanan rehberlerden yararlanabilirsiniz.

Son olarak risk analizi demek doktorun hastasına yazdığı reçete gibidir. Her hastalığın kendine ait reçetesi olduğu gibi her iş yerininde kendine özgü riskleri vardır.
    Saygılarımla