1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Otellere garson yollayan bir şirketin risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Baran Aydemir tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar 5 yıldızlı otellere eksta olarak garson yollayan ve 100 çalışanı olan bir şirketin risk değerlendirmesini nasıl yapacağız?bu elemanlar hangi otelde iş olursa oraya gidiyor.sabit çalıştığı bir yer yok.lütfen acil yardımcı olun bana
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Merhaba Baran Bey;
    100 kişinin çalıştığı ve otellere adam gönderen firma otelin taşeronu sayılır. O firmanın kendi sgk numarası adı altında hizmet verebilirsiniz.
  3. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nasıl tam olarak biraz daha açabilir isiniz konuyu?
  4. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    hizmet verdiği otellerin sgk numarası altında alt işveren sgksı alması gerekir.
  5. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 kişi üstü olduğu için bir isg uzmanı bulundurması gerekiyor bu şirket değil mi?kafamda bir sürü soru var aslında
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    evet
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---
    ALT İŞVERENLERİN TESCİLİ5510 sayılı yasanın 11. maddesi 8. Fıkrasında, Alt işveren, asıl işverenin işyerinde çalıştırdığı sigortalıları, işverenle aralarında yaptıkları sözleşmenin ibrazı kaydıyla, Kurumdan alacağı özel bir numara ile asıl işverenin kayıtlı olduğu dosyadan bildirir.
    Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde(1), alt işverenin, mevzuattan doğan yükümlülüklerini asıl işverene ait işyeri sicil numarasına ilave olarak verilecek üç haneli alt işveren numarası ile asıl işverenin işyeri dosyası üzerinden yerine getireceği, alt işveren adına farklı bir işyeri dosyası açılmayacağı belirtilmiştir.
    Söz konusu yönetmelik ile alt işverenlere işyeri bildirgesi verme yükümlülüğü getirilmemiştir. Yönetmeliğin 29. Maddesi gereği, işverenden iş alan alt işverenler, kanundan doğan yükümlülükleri başlamadan önce, işyeri bildirgesi hariç, gerçek kişi alt işverenler yönünden kendilerinin, tüzel kişi alt işverenler yönünden ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imza sirkülerini ve asıl işverenle yapmış olduğu sözleşmenin bir örneğini, SGK ya vererek tescil edilirler. Sözleşmede işe başlama tarihi bulunması gerekmektedir. İşe başlama tarihinin ibraz edilen sözleşmede bulunmaması durumunda asıl işverenin ve alt işverenin işe başlanacak tarihi Kuruma bildirmesi gerekmektedir. Alt işverene, asıl işveren sicil numarasına üç haneli bir kod eklenerek oluşan bir sicil numarası verilir. Alt işveren yükümlülüklerini asıl işverenin dosyası üzerinden kendine ait kodla yerine getirir.
    iş veren ve alt işverenin sorumlulukları içinde

4857 sayılı iş kanununun 2. Maddesi 7. Fıkrasında, asıl işveren alt işveren ilişkisi tanımlanmıştır. Bu tanıma göre bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir.
    Asıl işveren, işçilere karşı 5510 sayılı yasadan ve 6331 kanunundan doğan yükümlülüklerden alt işverenle birlikte sorumludur.
  7. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ömer Bey güzel yazmışsınız ama ben risk değerlendirmesini yapacak mıyım yapmaycak mıyım anlamadım.risk değerlendirmesini yapacaksam yolladığı otellerin hepsinde ayrı ayrı mı yapacağım.bu arada şimdi alt işverenle konuştum.isg sertifikası bulundurmam gerekiyor dedi.
  8. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bende ole dedim zaten isg uzmanı bulundurmak zorunda. asıl iş verenle yapılan sözleşme metni önemli verilen personeller o işletme altında gözüküyorsa otelin risk analizi içerisinde halledilebilir. diğer durumlarda işletme tüm hizmet verdiği sahalarda risk anlizlerini yaptırmak zorunda. telefonum yazılı isterseniz arayın.
  9. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yarın görüşmeye gideceğim alt işverenle yani arkadaşımla.asıl işverenle yapılan sözleşme metnine okuyayım o halde daha sonra kafama takılan birşey olduğunda size arayayım.numaranızı kaydediyorum.teşekkürler yardımlarınız için
  10. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    rica ederim
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence her iki tarafta da yapılmalı.
    Sonuçta işçiler başka altişverene bağlı ve onun da sorumlulukları var. Gidecekleri her ayrı otelin yapısı vb. farklı olacağından mevcut tehlikeler de birbirinden farklı olacaktır. Çalışanlar otele gitmeden önce bu risk değerlendirmesi yapılmalı. Bir de daha ayrıntılı olan otelin kendi risk değerlendirmesi olacak. Sonuçta çalışanlar alt işverene bağlı da çalışsalar üst işverenin sorumlulukları bitmiyor. Kendisine ait olan tesislerde her hangi bir çalışan veya müşterinin tehlikeli bir durumla karşılaşma olsılığını en aza indirmesi gerekmekte.
    Yanlış mı düşünüyorum?
  12. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait Bey söylediğiniz mantıklı ama sizcesi bizcesi yok bu işin.Biz mevzuata göre hareket etmek durumundayız.Mevzuat ne diyorsa onu yapmalıyız
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kelimelere gereksiz bir takıntınız var anlaşılan. Ben dedim diye böyle değil bu. Sizin anlayacağınız şekilde en basitinden ifade edeyim o zaman.
    Çalışanlarınızı yönlendireceğiniz otelin zaten risk değerlendirmesi olmak zorunda. Onu inceleyeceksiniz. Bakacaksınız. Otel yönetimi sizin çalışanlarınızın başına gelebilecek bir durumdan söz etmiş mi etmemiş mi? Orada ne gibi tehlikelerle karşılaşacaklar. Buna neden ihtiyacınız var? O otele göndereceğiniz çalışan ile ilgili yapacağınız risk değerlendirmesinde ( veya genel olarak yapacağınız risk değerlendirmesinde) bu durumun aşılması için gerekli tedbirleri alacaksınız. Gerekirse çalışanınızı göndermeyeceksiniz. Ne de olsa o otelde çalışacak. Üst işveren düşünsün kardeşim diyemezsiniz. Üst işverenin ne kadar sorumluluğu var ise onun eksikliklerini tespit edip risk değerlendirmesinde bunu yapmamanızın da o derece sorumluluğu var.
    Asıl işveren alt işveren ilişkilerinde alt işveren de bağımsız bir işveren olduğundan dolayı işçilerini gözetme borcu yükümlülüğü altındadır.Dolayısıyla işçiyi gözetme borcunun bir gereği olarak alt işveren de gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almakla yükümlüdür.Asıl işverenin ise alt işverenin işçilerine karşı doğrudan doğruya böyle bir yükümlülüğü yoktur. Ancak herkese yönelik genel talimatlar verebilir.
    Umarım anlaşılmıştır.
    Saygılarımla.
  14. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki Sait Bey otel yönetimi alt işverenin çalışanlarından da bahsetmişse benim risk değerlendirmesi yapmama gerek kalmaz mı ?Aslında alt işveren demek ne kadar doğru onu da tam bilemiyorum.Çünkü otel müdürü işler yoğunlaşınca yardım amaçlı şirketlerden garson takviyesi alıyor.Kendi bünyesinde zaten garsonu var.Takviye olarak aldığı garsonlar kendi kadrolu garsonlarına yardım ediyorlar.Asıl işveren-alt işveren yönetmeliğinde uzmanlık gerektiren işler kavramından bahsediyor.Otelde zaten kendi işçileri garsonluk yapabiliyor.Bu durumda asıl işveren-alt işveren ilişkisi olur mu onu da tam çözmüş değilim açıkçası
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Şimdi Baran bey bakın. Üstteki yazımda da belirttim. Otel yönetimi zaten risk değerlendirmesinde bu durumu belirtmek zorunda. İster geçici olarak garson kullansın, isterse daimi olarak. Kazanın olma ihtimali bulunan bir an dahi geçici personel kullanıyorsa onunla ilgili tehlikeleri risk değerlendirmesinde belirtmek zorunda. Bununla beraber yine üstte dedim ki; Asıl işveren alt işveren ilişkilerinde alt işveren de bağımsız bir işveren olduğundan dolayı işçilerini gözetme borcu yükümlülüğü altındadır.

Dolayısıyla siz personelinizi oraya gönderdiniz diye değil, kendinizin zaten bulundurmak zorunda olduğunuz risk değerlendirmesi gereği bu çalışmayı yapmak durumundasınız. Bir de dışarıya bu hizmet sağlanıyorsa zaten taşeron tabir ettiğimiz müteahhitlik hizmetini otele veriyorsunuz diyoruz.
    Uzmanlık gerektiren işler kavramına gelince de Alt İşverenlik Yönetmeliği İkinci Bölüm Madde 4 b bendinde aynen;
    b) Alt işverene verilen iş, işyerinde mal veya hizmet üretiminin yardımcı işlerinden olmalıdır. Asıl işin bölünerek alt işverene verilmesi durumunda ise, verilen iş işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olmalıdır.

Buradaki asıl iş otelcilik işi, yardımcı iş de mutfak, kat hizmetleri vb. iş gibi işlerdir. ( Kardeşim turizm otelcilik mezunu da ondan bilgi alıyorum şu an :) ) Eğer siz ağırlama işinde otel yönetimi konusunda işletmeye talipseniz orada bir uzmanlıktan bahsedilmekte. Oysa garsonluk işi, otelde yiyecek dalının bir alt kademesidir. Dolayısı ile otomatik olarak alt işverenlik şartımız bu madde ile zaten sağlanmış olmaktadır.

Saygılar
  16. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısınız ben 4b bendindeki yardımcı işlerden olmalıdır kısmını unutmuştum:)şimdi daha iyi anlaşıldı.bu arada benm kuzenim de gemilerde baş mühendis.çok güzel paralar kazanıyor.bütün dünyayı gezdi gemiyle.mesleğiniz güzel...
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Anlaşılırlıkta yardımcı olduysam ne mutlu bana.
    Bu arada Abi madem kuzenin de Baş Mühendis sende mi bürütüs diyorum. Dünyayı gezip çok para kazanan meslek grubu. Bizimki de iş abi sonuçta. Tamam karadakilere göre biraz daha fazla ama yapılan işin psikolojik yorgunluğunu da alınca az bile olabiliyor.
    Bu arada . Mesleğim gerçekten güzel.. :D
  18. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet psikolojik yorgunluğu fazla.benm kuzen 40 yaşına geldi hala evlenemedi.sürekli gemide olduğu için yeri yurdu belli değil haliyle evlilik de zor oluyor.
  19. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ömer Bey arkadaşla görüştüm nace kodu:823002 arkadaştan sgk dökümanını aldım.her elamanın sigortası birkaç gün yatırılmış.mesela mayıs ayında çalışan kişi sayısı 65, gün sayısı ise 164 yani demek isteediğim şu:bu arkadaş iş oldukça elemanları otele gönderiyor.bu durumda ben bu arkadaşa ne kadar ücrete sözleşme imzalamalıyım?lütfen yardımcı olun benden cevap bekliyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2013 ---
    Orkun Bey sizden de cevap bekliyorum
  20. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ücret konusunda benim bir fiyat vermem söz konusu olamaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Temmuz 2013 ---
    burada bildirim yapmanız lazım isg katip üzerinden orada kaç saat çıkıyor ona bakıp fiyatınızı kendiniz belirleyin.