1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Otomobiliniz kışa hazır mı?

Konusu 'Trafik Yönetimi ve Kontrolü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kış mevsimi ile birlikte otomobillerin daha güvenli kullanılabilmesi için bakım büyük önem taşıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, kazaların oluşumunda araç kusurları ciddi pay sahibi. Otomobillerin kış mevsimine uygun hale getirilmesi kazaların azalması kadar yolda kalmaları da en aza indirecek etkiler sağlıyor. Soğuk hava şartlarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi ve direncinin artırılması için şu tedbirleri almak gerekiyor:


  İŞİN BAŞI, TEMKİNLİ VE GÜVENLİ SÜRÜŞ
  Kış mevsimine özel, araç üzerindeki ihtiyaçların belirlenip giderilmesi kadar sürüş esnasında dikkat edilecek konular da var. Bu mevsimde öndeki araçla olan takip mesafesi artırılmalı. Araçla yola çıkmadan araç içi konforu (ısınma, camların buğusunun çözülmesi, kalın mont ve botla kullanılmaması gibi) sağlanmalı. Yolda, su birikintilerine mümkün olduğu kadar yavaş girilmeli.
  [​IMG]
  BUNLARI ARACINIZDA BULUNDURUN:
  Kış mevsiminde bir de araçta bulundurulması gereken malzemeler yol güvenliğini artırması açısından önem taşır.
  1- Karlı ve buzlu yollar için patinaj zinciri.
  2- Sağlam çekme halatı.
  3- El feneri, kırmızı ışık veren veya yansıtan reflektif işaret.
  4- İlkyardım seti.
  5- Yedek lastik(stepne).
  6- Yangın söndürme cihazı, kriko ve bijon anahtarı.
  7- Battaniye ya da polar benzeri ısıtabilecek bir ürün, eldiven.
  8- Birkaç litreden az olmamak şartıyla içilebilecek, kullanılabilecek su, enerji verecek çikolata vs. yiyecek.
  ×
  interaktif
  ....
  Kaynak-02.12.2012
 2. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler erkan bey,bunlardan şoförlere bir kontrol formu hazırladım :) ve Soğuk hava koşullarına uygun ipuçları başlığından da yararlandımmm ;)
 3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Emiyetli ve temkinli olarak hareket etmeyi hayatımızın her alanına uygulamalıyız. Bu araba kullanırken olabilir, buzlu yolda yürürkende olabilir.