1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Otomotiv yedek parça raflarında tehlikeleri belirle..

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Erman Manas tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. arkadaşlar merhaba,

otomotiv yedek parça satışı yapan bir firmadaki risk analizinden bir fotograf paylaşıyorum sizlerle, mekan küçük ürün çokm olunca ürün istifleme sistemi biraz karmaşıklaşmış ve bence tehlike artmış burda raflarda görülen ürünlerin çoğu 500gr ın ustunde araç parçaları ve büyük bir kısmı yerden 2mt kadar yüksekteler.
    Bu işyeri için sizinde görüşlerinizi almak isterim
    İstifleme hakkında yönetmeliklerde yükseklik ve ağırlıkla ilgili bir bildirim varmı?
    yoksa yüksekteki raflara bir çeşit kapak yada ağmı yapılmalı?

Adsız.jpg
  2. Türk bayrağı hariç gerisi durum vahim:)

3. gerçekten öyle :)
  4. kaansekban İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47591
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    direkt yapacak birşey yok gibi, kendi düzeni vardır oranın aynı İstanbul trafiği gibi, ben olsam önce çalışanlara sorardım en şikayet ettikleri şeyler nelerdir.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İstif yüksekliği,
    Malzemelerin özelliklerine ve boyutuna göre istifleme,
    Raflarda düşme önleyici askı, koruyucu,
    Aydınlatma, Havalandırma,
    Alan uygunluğu ilk aklıma gelenler.
    Ben daha bakarken bunaldım. Allah burada çalışanlara sabır, sağlık ve İş Emniyeti versin inşallah.
    Not: Konya Otomotiv sanayi merkezlerinde de buna benzer, hatta bundan daha felaket dükkanlar var ve adamlar bunun yarısı kadar dükkanda açık yağ satıyorlar. Siz düşünün burasını. :O
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İstiflemeler aydınlatma aparatları seviyesine kadar çıkmış . Buna izin verilmediğini ilk önce belirtmek isterim.Raflardan ziyada TV olayına da dikkat çekilmeli . Mevcut risk durumu değerlendirilmeli . Raf konusunda ise her zaman yatay raflama tercih edilmelidir. Ne kadar yüksek raflama yapılırsa o kadar risk artar ve malzemelere ulaşabilmek içinde EK riskler devreye girer
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Raf yüksekliği 3 metreyi geçmemelidir. Oradaki tavan yüksekliğide 3 metredir sanıyorum. Rafların arasına birer perdelik çakılsa ve üst raflardeki aşarı istif düzenlense yeterli olur. TV için daha sağlam bir aparat gerekli gibi. Sağdan soldan geçen elektrik kabloları da düzene konulsa tamamdır.
  8. sina76 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rafları duvar sabitle
    Raf bölümlerine yani kutucuklara makina koruyucusu gibi portatif ızgaralı kaset (mathc meçler görünür ör 10 mm kare olabilir kutuların düşmemesi için ) yaptır. veya kutucuların önüne alt kısma 40mm set koydur.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında Raf yüksekliğinin 3 Metreyi geçmeyeceği cümlesi bana göre yanlış. Rafsız istiflemelerde 3 metre sınırı vardır.Ancak bu raflarda geçerli değildir .Raflı istiflemeler için böyle bir maddeyi açıkçası göremedim . Raflı sistemlerde rafın taşıyacağı ağırlığın ön planda olduğu kanısındayım.
  10. melek kolay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizim işyerideki rafları çekmece şeklinde yaptırdık. masraflı ama daha güvenli
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    farklı yaklaşımlar ve alternatifler daima vardır. önemli olan bunu uzman olarak bizlerin görebilmesi bence.
  12. ergulkaynak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96616
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    galiba işyeri hacmi uygun kullanılmamış, ayrıca; satış, teslimat, ürünlerin depolanması... gibi işlemlerin hepsi aynı alanda yapılıyor bu da tehlikeye maruz kalan kişi sayısını artırıyor tabi riskte artıyor. öncelikle çalışma alanıyla müşterilerin bulunduğu alan ayrılmalı. raflar birbirine paralel şekilde boyları kısaltılıp (uzunda olabilir) genişlikleri artırılarak bir kaç sıra halinde zemin üzerine yapılırsa kullanılabilir alan biraz daha artar sanırım.
  13. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    raflara ulaşmak için merdiven kullanımı var mı ? yoksa raflar basamak olarak mı kullanılıyor? ayrıca aydınlatma linyesinden vantilatöre kablo çekilmiş uygun değil en azısından " elektrik iç tesis yönetmeliği"ne, ekranlı araşlarla çalışmalarla ilgili risklere bakabilirsiniz, tehlike anında kaçışı zorlaştırıcı engeller var gibi , yangın tüpleri vs. var mı? vs vs vs...