1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Para ödeyen işvereni şikâyet edecek uzmani işveren ister mi?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun en önemli unsuru iş sağlığı ve güvenliği uzmanıdır. Bu uzmanlar kamu adına çalışacak olup ücretlerini de işverenden alacaklardır. İşyerinde hayati tehlike arz eden durumun düzeltilmesi için önce işvereni uyaracak, düzeltme olmazsa da işvereni bakanlığa şikâyet edecektir... Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nda etken faktör iş sağlığı ve güvenliği uzmanıdır. Bu uzmanların statüsü ise tartışmalıdır. Zira, görevleri kamu (devlet ve halk) adına işyerlerindeki iş kazası oluşturacak, sağlığı tehdit edecek unsurları tespit edip düzeltmesi için işverene bildirmektir. İşveren kendisine bildirilen ve hayati tehlike arz eden hususları düzeltmezse de uzman, parasını ödeyen işvereni Çalışma Bakanlığı'na şikâyet etmek zorundadır.

  haber.jpg

  PARA ÖDEYEN İŞVERENİ ŞİKÂYET EDECEK UZMANI İŞVEREN İSTER Mİ?

  6331 sayılı Kanun'un 8. maddesine göre;
  "(1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir..."

  KAFA KARIŞTIRAN SORULAR
  İşverenler, elinde yetki belgesi olan dilediği uzman ile çalışma hakkına sahip; ama işveren olarak parasını ödediği uzmanın kendisini Bakanlığa şikâyet etmesi halinde, o uzman artık o işyerinde bir daha çalışabilir mi? İşveren yeni bir uzman arayışına girip kendisini şikâyet etmeyecek uzman arayışına girmez mi?
  Yine Yasa'nın, aynı (8) maddesinde;
  "(3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır" denilmektedir. Uzman ve işyeri hekimi, eğer görevlerini tam yapmaz, sadece işverenden paramı alayım, işimi yapıyor gibi görüneyim derse ve işyerinde iş kazası veya meslek hastalığı meydana gelirse, bu kez de yetki belgeleri elinden alınma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

  OLMASI GEREKEN BU DEĞİL
  Normal şartlarda bana göre olması gereken bu değildi. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı ile işyeri hekiminin ücretleri kamuda oluşturulacak bir fondan ödenseydi o takdirde uzmanlar ve hekimler görevlerini yaparken gerçekten özgür ve bağımsız olabilirlerdi. Şimdi ise ücret ödeyen ve uzman ile hekim seçme yetkisi elinde olan işveren, pahalı ve üretim süreçlerini uzatan, verimliliği azaltacağı kesin olan iş güvenliği tedbirlerini asgari seviyede tutacak uzman ve hekim arayışı içine girecektir.

  Sosyal Güvenlik Müşaviri ALİ TEZEL
 2. civilenginar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Çok doğru bir yazı gercekten iş güvenliği uzmanının yaptırımı pratikte yok..
 3. czddmcz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82427
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu durum sadece uzmanlarda mı var ? Teknik nezaretçilik gibi bir kavramda da aynı koşullar söz konusu ve ne yazzık ki yıllarca teknik nezaretçilik konusunda çalışma yapmayan, yaptıramayan odası bile olan bir kurum, uzmanların bir odası bizi savunacak , kanunlar karşısında bize destek olacak hiç bir şeyi yok ...
  bu sorunlara gelince ye kadar daha oturması gereken bir sürü konu var ...
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar sadece 10 kişi altında çalıştıran işverenlerin giderlerini devlet karşılayacağı için bir nebze olsun bağımsız olacağımızı düşünüyorum.
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Ali İhsan Bey bunu neye dayanarak söylediniz merak ettim. Bu tip yerlerde uzmanı devlet mi bulacak? (Size katılmadığımdan değil merak ettiğimden soruyorum yanlış anlamayın:))
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Mart 2013 ---

  Erkan Bey bu hauz sistemi genelde uzmanlar arasında yaygın durumda. Ancak danışmanlık modelini öneren arkadaşlar da var. Bu modele göre kabaca devlet ağırlaştırılmış bir denetim uyguluyor. Denetim sonucu ağır cezalar ödeyen işverenler işini iyi bilen uzmanlarla iyi ücretlerle çalışmaya yöneliyor ve ona baskı yapamıyor. Bu sistemde uzman sadece danışman ve şikayet etme, yada raporlama yapmadığı için sorumlu olma gibi mesuliyetleri yok.

  Bunu ben değilde internette çeşitli ortamalrda görüş bildiren bazı uzman arkadaşlar dile getiriyor. Siz ve diğer uzman arkadaşlarımzı nasıl bakarlar konuya? Bu konuyla ilgili tartışma başlığı forumda neresidir acaba?
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Anketler ve Araştırmalar kategorisinde yada Serbest Bölümde açabilirsin mesela..konuya gelince ben firmama para kazandırıyorum,ucuz işden ve kalitesiz içime sindiremediğim işden kaçıyorum,sıkıntısı olanlar tabiki tartışacak konuşacaklar..
 7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Onur Bey 6331 sayılı kanunun 7. maddesinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi başlığı altında konu açıklanmış fakat detaylar çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenecek denilmektedir. Eğer hizmetin parasını devlet öderse, işverene karşı bir nebze olsun rahat bir şekilde görevini yapmak konusunda bağımsız davranılabilir.