1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Parafudr nedir ?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Parafudur Nedir?

  Yüksek gerilim tesisini aşırı gerilimlere karşı koruyan cihazlara koruma cihazları denir. Bu koruma cihazlarından bir tanesi de parafudr dur. Parafudrlar, büyük akım darbelerini toprağa ileterek, işletmeyi kesintiye uğratmadan aşırı gerilimleri şebeke izolasyonu içinde zararsız bir hale getirir. Yüksek gerilim aygıtlarında ki yıldırım düşmelerini, hat arızaları ve kesici açması gibi manevralar sonucu meydana gelen aşırı ve zararlı çok yüksek gerilim şoklarını, enerji nakil hatlarında oluşan aşırı gerilimi toprağa deşarj eden, yürüyen dalgaların hasar etkisini önleyen koruma cihazlarına parafudr denir.

  Elektrik enerjisi iletiminde yıldırımlara karşı koruma önemli bir güvenlik sorunu olmuştur. Önceleri tesisleri korumak için ark boynuzları ile yada atlamanın az zarar vereceği yerlerde izolasyon azaltılırdı. Tüm bu yöntemler belli bir koruma düzeyi sağlamaktadır. Ama dik alınlı gerilim dalgaları için atlama gerilimini ve izolasyon dayanma seviyesini kontrol etmek zordur.

  Dik alınlı aşırı gerilimlerle karşılaşıp çalışmaları durumunda, ark boynuzları, izolasyonda trafolara zarar verecek seviyede zorlanmalara sebep olabilir. 1930 yıllarından beri parafudrlar yıldırımdan korunma sistemi olarak kullanılmıştır. 20 yıldan bu yana parafudurlar daha çok 5 manevra aşırı gerilimlerine karşı kullanılmaya başlanmıştır. Normal olarak, manevra aşırı gerilimleri 245 kV’un üstündeki şebekelerde önemlidir. Normalde parafudrlar yalıtkan haldedir. Ancak üstünden büyük akımlar geçirerek toprağa iletir. Aşırı akımın etkisi geçtiği zaman yeniden eski durumuna (yalıtkan) döner. güç trafoların yüksek gerilim buşinglerinin enerji besleme ve toprak tarafında eklatörler (ark boynuzu) bağlanmış olarak imalatları yapılmaktadır. Transformatörlerin montajı sırasında ark boynuzu uçlarının birbirine baktığı ve mesafelerinin kontrolü bozulduysa ayarlanması gerekir.

  Parafudrun Koruma Görevleri
  Yüksek gerilim şalt sahalarında ve enerji nakil hatlarında yüksek akım ve gerilimlerin oluşturacağı sıcaklık ve olumsuz etkilerden koruma amaçlı elemanlar vardır.
  Bunlar; parafudrlar, yüksek gerilim sigortaları, izolatörler, koruma iletkeni, koruma röleleri ve topraklama rölesidir.

  Parafudrlar iletim hatlarında oluşan yürüyen dalgaların zarar vermelerini önler. Aşırı gerilim dalgalarını toprağa aktarır. Aynı zamanda emniyet supabı gibi çalışma görevide yaparlar.

  Yapısı
  Yüksek gerilim iletkeniyle toprağa bağlanan parafudurun yapısı dirençle, dirence seri bağlanan kıvılcım söndürme eklatöründen oluşmuştur.

  Parafudur Çeşitleri
  • Yapılışlarına göre parafudur çeşitleri
  • Gerilimlere göre parafudur çeşitleri
  Parafudur çeşitleri yapılışlarına, gerilimlerine ve tesisatın özelliğine göre incelenir.
  • Yapılışlarına Göre Parafudur Çeşitleri
  Ayrıca parafudurlar porselen gövdeli ve polimer gövdeli olarak imal edilir.
  1. Metal oksit,
  2. Değişken dirençli,
  3. Deşarj tüplü,
  4. Borulu.
  Metal Oksit Parafudur
  Bu parafudurlarda değişken direnç kullanılmaz. Bunun yerine çinko oksit bloklar kullanılmaktadır. Bunlar yarı iletken malzemedir. Bunlarda seri eklatör bulunmaz. Bundan dolayı çalışmaları değişken dirençli olanlara göre kolay ve emniyetlidir.
  [​IMG]
  Metal oksit parafudur
  Metal oksit parafudurların esas elmanı metal oksit direnç elemanlarının meydana geldiği malzemeler; mangan oksit, bizmut oksit, antimon oksit ve çinko oksittir.

  Değişken Dirençli Parafudur
  Parafudurlar izolasyon düzeyini aştığı gerilimde, aynı zamanda değişken direncin değeri de düşmüş olur. Bu sırada atlamada izolasyon delinir. Delinme sonucu kıvılcım (ark) başlar. Boşalma sırasında aşırı gerilim azalır. Direnç değeri yükselir ve akım belli bir sınırda kalır. Bu deşarj kısa bir saniye sonra atlama işlemleri tamamlanır. Kıvılcımlar sönerek boşalma işlemi biter.
  [​IMG]
  Değişken dirençli parafudur
  Borulu Parafudur
  Dirençsiz bağlantı ile aşırı gerilimdeki arkları topraklayan parafudurlara borulu parafudur denir. Borunun içinde oluşan basınçlı gazla deşarj akımı kesilir.
  Deşarj Tüplü Parafudur
  Dirençsiz bağlantı ile aşırı gerilimdeki arkları belli sınırlar içinde topraklayan parafudurlara deşarj tüplü parafudur denir. Burada boru yoktur. Yerine deşarj tüpü vardır. Şebeke gerilimine bağlı olarak deşarj akımı kesilir.
  • Gerilimlere Göre Parafudur Çeşitleri
  Kullanıldığı devre özellikleri doğrultusunda seçilen parafudurlardan uzun süre yararlanılır. Seçim yapılırken parafudurun gerilim ve akım değerleri bilinmelidir. Parafudurların akım ve gerilimleri etiket üzerinde belirtilmiştir. Anma gerilimi etiket değerinin üzerinde olmamalıdır. Yani burada belirtilmesi gereken konu toprak ucu ile hat ucu arasındaki yüksek gerilimin sürekli değeridir
  Kullanılan gerilime göre parafudurlar üçe ayrılır;
  1. Faz Parafudurları,
  2. Yıldız Noktası Parafudurları,
  3. Özel Amaçlı Parafudurlar
  Faz Parafudurları
  Faz iletkeniyle toprağa bağlanan parafudurlar faz parafudurlardır.

  Yıldız Noktası Parafudurları
  Yıldız noktası (trafo sargıları) ile toprak arasına yerleştirilen parafudurlardır.
  [​IMG]
  Yıldız noktası parafudurları
  Özel Amaçlı Parafudurlar
  Özel durumlarda ve özel mahallerde kullanılan parafudurlar özel amaçlı parafudurlardır.
  Parafodur Montajı Kullanıldığı Yerleri
  • Şalt sahalarında
  • Hat ve trafo direklerinde
  • Trafo merkezlerinde
  • Hava hattı devamı kablo iki ucunda
  • Panolarda (ag parafudur)
  Şalt Sahalarında
  Üretimi yapılan elektrik enerjisinin toplanması ve dağıtılması işleminin gerçekleştiği elektrik işletmelerine şalt sahası denilmektedir. Ayırıcılarla beraber devre açma kapama işlemleri şalt sahalarda yapılır.

  Hat ve Trafo Direkleri
  Elektrik enerjisi dağıtımı sırasında hat ve direk tipi trafoların korunması amacı ile kullanılan parafudurlardır.

  Trafo Merkezlerinde

  Dağıtım ve iletimi yapılan enerji için çeşitli trafo merkezleri kurulur. Kurulan merkezler aşırı gerilimlerden korumak amacıyla ayırıcıyla beraber parafudur kullanılmaktadır.

  Hava Hattında
  Parafudurlar enerji naklinde havai iletkenlerinin iki ucunda aşırı gerilimlerden korumak amaçlı parafudur kullanılır.

  Panolarda (ag parafudur)
  Aşırı gerilimlerden , OG işletmelirinde ki dağıtım panolarını korumak amacı ile kullanılan parafudur, ag parafudr dur.

  - See more at: http://www.elektrikrehberiniz.com/paratoner/parafudur-nedir-1542/#sthash.OBQCI5yH.dpuf
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2013 ---
  Parafudr, enerji iletim hatlarında, generatör ve transformatörlerde kullanılan yalıtkanları yıldırımların etkilerinden korumak amacı ile kullanılır.Özellikle transformatörlerin giriş ve çıkışları ile baralarda kullanılır.

  Normal durumlarda parafudrlar toprağa karşı akım geçirmezler.Fakat yıldırım düştüğünde, toprak üzerinden çok büyük akımlar geçerek toprağa boşalır.Yıldırımın etkisi geçince tekrar normal çalışmaya dönüşür.Normal çalışmada parafudr açık durumda olan bir devre elemanıdır.Yıldırım, hattın belirli bir noktasına kadar etkili olur.Bu nedenle korunmak istenen elemanların yakınlarına parafudrlar bağlanmalıdır.

  [​IMG]

  BAZı PARAFUDR TIPLERI
  Değişken dirençli parafudrlar: Aşırı gerilimleri gerilime bağlı değişken dirençler üzerinden topraklamak suretiyle sınırlarlar. Bunlarda ard akım değişken dirençler yardımıyla kolayca kesilebilecek bir değere kadar indirilir ve bu dirençlerle seri bağlı elektrotlar yardımıyla kesilir. Genel olarak ard akımı dolayısıyla şebekede fark edilir bir gerilim düşmesi meydana gelmez.

  Metal oksit parafudrlar: Metal oksit parafudrlarda aktif eleman olarak değişken direnç yerine yarı iletken malzeme, çinko oksit malzeme bloklar kullanılır. Bunlarda seri eklatör yoktur. Dolayısıyla bunlar değişken dirençli parafudrlara göre daha basit ve güvenli çalışırlar.

  Borulu parafudrlar: Aşırı gerilimleri bir ark üzerinden dirençsiz bir bağlantı yardımıyla topraklamak suretiyle sınırlarlar. Ard akımı, boru içinde meydana gelen basınçlı gaz ile kesilir.

  Koruma elektrotları ve deşarj tüplü parafudrlar: Aşırı gerilimleri bir ark üzerinden ve dirençsiz bir bağlantı ile topraklamak suretiyle sınırlar fakat bunlarda ard akımının kesilmesi, şebeke şartlarına bağlıdı
 2. cem ateş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Anlatılan şeylerin çoğu artık eski tekonoloji. Daha doğru ve güncel bilgileri buradan alabilirsiniz.