1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Paratoner kurulması gereken işyerleri hangileri ve özellikleri hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Serkan Vayiç tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Onur bey
  paratoner sistemi kurulacak işyerleri hangileridir. bununla ilgili bir madde var mı? tehlikesiz atık ayıklama ve toplama yerlerine paratone sistemi istenmelimidir?
 2. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Yangın yönetmeliği madde 64: " Patlayıcı maddeler, kibrit, petrol, alkol, sıvılaştırılmış petrol gazı (SPG), doğalgaz gibi kolay yanıcı maddelerin üretimi ve depolanması için kullanılan binalarda; tiyatro, sinema, ibadethane, hastane, okul, sergi binası, cezaevi, tutukevi, elektrik üretim ve dağıtım merkezleri, haberleşme merkezi, banka, silo, otel, eğitim-dinlenme tesisi, su tevzi merkezi ve benzeri yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı yapılacaktır."

  http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24822_0.html

  Ayrıca yıldırımdan korunma sisteminin taşıması gereken özellikler aşağıdaki yönetmelikle belirtilmiştir.

  http://www.biltekmuhendislik.com/Download/KontrolFormu7.pdf


  Bu arada yıldırımdan korunma sistemi demek, sadece paratoner tesis etmek değildir. Radyokatif paratonerler çok öncden yasaklandı. Aktif paratonerlerin ise franklın çubuğundan daha etkili olduğu ise ispatlanmamıştır. En etkili çözüm tartışmasız Faraday kafesidir, ancak biraz maliyetlidir.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  özellikle yanıcı,parlayıcı,patlayıcı maddelerin olduğu ,depolandığı binalarda faraday kafesi en iyi çözümdür.fakat kafesin zamanla yıpranması ,yırtılması olasılığı var,periyodik kontrol edilmeli
  Faraday kafesinin uygulama alanları

  Faraday kafesindeki amaç dışarıdaki manyetik alanın içeri girmesini veya içerideki manyetik alanın dışarıya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Kullanım alanı değişse de bu amaç pek değişmez. Bunun için korunacak kısım veya binanın dış yüzeyi iletkenler ile ağ şeklinde örülür ve topraklanır. Özellikle bina uygulamalarında yüksek konumlarına yakalama uçları konur.


  Yanıcı, patlayıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı binalar:

  Bu tür binaların dış tarafı kafes şeklinde kaplanır. Binanın dışındaki yüksek noktalara yıldırım yakalama uçları yerleştirilir. Bütün iletkenler ve yakalama uçları birbiriyle bağlanır ve topraklanır. Bu şekilde eş potansiyel sistem sağlanmış olur.

 5. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  teşekkürler.
 6. BÜLENT AVŞAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  2007 de çıkan yangın yönetmeliğinde madde değiştirilmiş. nerelerde paratoner olması gerektiğini yazmamışlar.