1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Paratoner

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve yağmur tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. yağmur İSGforum Üyesi

  arkadaşlar karşılıklı fab. birinde paratonerin olması diğer fab. ne kadr korur?bilgisi olan var mı?bu konuda araştrma yaptm fakat bişey bulamadım..yardımcı olursanız sevinirim.
 2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Yapının yüksekliği filan önemlidir eğer daha alçak binaysa sıkıntı olacağını düşünmüyorum.. Daha yüksek bina ise nasıl olur bilemiyorum ama karşılıklı binalardan bahsettiğinize göre gerekmez diye düşünmekteyim.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  paratoner etki alanı hesaplaması yapılmalıdır, emo ya sorun
 4. aynen bu soru doğrudan elektrik mühendisliği sorusu
  rapor istetmen lazım ciddi bir tehlike
 5. palemo İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yaygın olarak kullanılan aktif paratonerlerin koruma yarıçapı yüksekliğe bağlı olarak 85 metreye kadar çıkabilmektedir.
  paratoner kurulum projesinde koruma alanı belirtilmiş olması gerekir.
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Elektrostatik Paratoner  Elektrostatik Aktif Paratonerler değişik tip ve şekilde olabilirler. Değişik test raporları, standartlara (ISO ve kendi ülkelerinin standartları) ve 25 yıl gibi bir garantiye sahiptirler.
  Elektostatik Aktif Paratonerler Ne İşe Yarar ? :Yıldırıma karşı etkili bir koruma alanı oluştururlar. Bu tip paratonerlerfarklı yapılış tekniklerine sahip olmakla birlikte etkin bir koruma alanına sahiptirler.
  Elektrostatik Paratonerler yıldırım öncesi havada değişen yoğunlaşan elektromanyetik alanı kullanarak çalışır. Hava ile yer arasında elektromanyetik alan farkı yükseldiği zaman, içindeki mekanizması bu farkı kullanarak bir iyonizasyon sistemine geçer. Bir iyon yayılımı başlatır. Bu iyon yayılımı ile yıldırım kanalı oluşturup yıldırımı kendi üzerinden toprağa aktarır.Tesla ST ürününde farklı olan özellik test edilebilir olmasıdır. Ürün ilk montajında test probu ile birlikte verilmekte.
  Elektrostatik Aktif Paratonerler
  (Rp) Koruma Yarıçapları (m)
  İçin Seçim Tablosu h(m)

  (ΔL=60m)


  Yıldırımdan Korunma Seviyesi
  http://aktifparatoner.amper.com.tr
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ocak 2013 ---
  http://www.izmparatoner.com/haberler_paratoner_hakkinda_bilgi-sayfa_id-333-id-18078
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Topraklama ile İlgili Yönetmelik Maddeleri

  1475 sayılı iş kanunu'nun 74. maddesi gereği çıkarılmış bulunan ve iş güvenliği tüzüğünün 270.-354.maddeleri gereği Elektrik tesislerinde topraklama yapılması gereklidir.Ayrıca 21.08.2001 Tarih ve 24500 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinin 7.ve 10.maddeleri gereğince topraklama zorunlu hale getirilmiştir. Bu tesislerin periyodik kontrolü ise aynı yasanın (1475 sayılı iş kanunu) 25.11.1973 tarihinde yürürlüğe giren Parlayıcı , Patlayıcı , Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışan İşyerlerinde Alınacak Tedbirler Hakkındaki Tüzük'ün 40. maddesi gereği ZORUNLUDUR. Ayrıca 21.08.2001 Tarih ve 24500 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik tesislerindetopraklamalar yönetmeliğinin Ek P bölümü gereği tesislerin periyodik kontrolu yapılacaktır
  Topraklama Yönetmeliği İndir!!!
 8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi