1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Paratoner

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Gizem Korkmaz tarafından 13 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    merhaba arkadaşlar firmanın birinde paratonerin kabloları yemekhanenin duvarından geçiyor iş veren soruyor ben bunu yalıtkan bir plastikle kapatsam sadece yeterlimi yoksa başka bir önlem almam gerekirmi diye sizce nasıl bir önlem alması gerekir bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirmi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ağustos 2013 ---
    bide kafama takılan başka bir konu bu paratoner firmaya ait değil yandaki firmaya ait oyuzden bakımı bunların sorumluluğunda olmadıpını düşündüm ve risk analizinde belirtmedim sizce belirtmelimiyim
  2. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    radyoaktif paratöner ise insanlardan uzak olması gerekiyor belirtmemişsiniz ama özellikle insanların toplu bulunduğu bir yerde ve her an o hatta yakın birilerinin olabileceği düşünülürse bu bir tuzaktır bunun için firma ile görüşün ve acil bir eylem planı yapın eğerki yapılabiliyorsa yemekhaneden uzaklaştırın eğerki olmuyorsada bunu çok iyi izole edilmesini sağlayın saygılar kazasız günler
  3. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    o soruyu sordum radyoaktifmi diye adam bilmiyor kendine ait değil okadarını bilmiyorum dedi benmde fikrim o paratonerin oradan kaldırılması yönünde bakalım adam kaldırtabiliyorsa kaldırtsın kaldırtamıyorsa çaresine bakmamız lazım ama
  4. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    kendine ait olmasa bile o paratonerle ilgili bir kaza yaşandığında bu yan komşunun benim değil demek gibi bir şansı olmayabilir... paratonerin yalıtım konusunu her ihtimale karşı ele almanız ve paratoner kime aitse onun alanına naklini tavsiye etmenizin olumlu olacağını düşünüyorum.
  5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    naklettirmeye karar verdim teşekkür ederim
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gizem hanım aynı soruyu işletmenin duvarındaki paratoner için yetkin bir elektrik mühendisine sordum. toprak hattı ölçümlerini istedi. insan bedeninden kat kat daha düşük ditenci olduğu belirlendi. bu durumda zaten adam çarpmayacak. uluslararası olarak da böyle. ama yine de mümkünse naklettirmek en iyisi
  7. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    teşekkür ederim ilgilendiğiniz için benim kafamı karıştıran diğer konu firmaya ait olmaması o yüzden naklettirmek daha uygun olacak diye düşünüyorum şayet naklettiremessekte gerekli önlemleri alıcaz artık
  8. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons

Günel hanım radyoaktif paratöner hattı ise insanı çarpmasına gerek yok dokunmanız yeterli o anda bir insan vücudunun radyoaktif enerji ile dolması ne demektir bilirsiniz ..
  9. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YASAKLANMIŞ PARATONER RESİMLERİ

radyoaktif paratonerler.jpg

uyarı levhası
    radyoaktif paratonerler UYARI LEVHASI.jpg

Bir paratoner radyoaktif olduğunu nasıl anlarsın ?
    1)paratonerin şekli internette FOTOĞRAFI yayınlandı.O resimden anlarsın
    2)kuruluş tarihi 2001 ve öncesine geliyorsa ordan anlarsın.
    3)EN ÖNEMLİSİ BAŞINI KALDIRIR PARATONERE BAKARSIN ÇATINDAN SONRA DİREKTE RADYOAKTİF SEMBOLU GÖSTEREN TENEKE LEVHA VARSA RADYOAKTİFTİR.
    4) Türkiye Atom Enerji Kurumunun 30.07.2001 tarih ve 10700-1485 sayılı genelgesi gereği radyoaktif paratonerler yasakladı.
    5)Türkiye'ye en son giriş tarihi 30-07-2001 yılı olup,kurulu bulunan radyoaktif başlıklarının kullanım süresi (ömrü) 2011 yılında dolmaktadır. PARATONER BAŞLIĞI ve TESİSATININ YENİLENMESİ GEREKMEKTEDİR.
    6)TAEK kanunu gereği radyoaktif kaynaklı paratoner sökme lisans belgesi verilmiş kuruluşlarca paratoner sökülmesi gereklidir.
    7) ŞUAN AKTİF PARATONERLER KULLANILMAKTADIR.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İsmail bey, radyoaktif paratonerler yasak ve sk tarihleri de doldu. eğer periyodik kontrolleri yapılıyorsa ki yapılıyor diyor, böyle bir ihtimal yok.
  11. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    Ben fikrimi söyledim sadece tecrübeme dayanarak gerisi sizin bileceğiniz . Ben bu konuda kendi mantığı ile hareket etmesini seven birisiyim benim başıma gelse bu olayın aynısı kesin ve net söylüyorum o hattı kesin ordan aldırırım . burda ezbere konuşuyoruz tabiki birde firmanın size desteği çok önemli burda biliyorsunuzki insan hayatının en ucuz olduğu bir ülkede yaşıyoruz . Ben bütün çalıştığım projelerde eğerki firma destek vermiyorsa ve benim kararlarımı sorguluyorsa çalışmam çünki bizi kamburu olarak gören bir iş veren bize büyük yaralar açar.Şu anda ülkemizde bir çok arkadaşımız ya mahkemede yada hapiste sırf yanlış kararlar tecrübesizlik ve firma desteğinin kesilmesi yüzünden eğerki sizde bu duruma düşmek istemiyorsanız kesin ve kati kurallar koyunuz tabiki bu kuralları uygularkende karşınızdaki insanların beden dilini ve psikolojisini iyi çözümlemeniz gerekiyor yoksa hiç bir şey yapamazsınız sigara kullanıyorsanız size ceza evine sigara taşıyacak birisini bulmanız . Kusura bakmayın belki fazla konuşuyorum ama gerçekleri unutmamak gerek.Sonrasında yeni göreve başlamış yada başlayacak arkadaşlara şunu tavsiye edebilirim lütfen sadece iş olarak görmeyin mesleğimiz en az hekimler kadar kutsal bir meslek hatta ve hatta daha fazlası çünki zordur bir insanı hem çalıştırmak hemde evine sağlam gönderebilmek burda hem iş veren hemde işci ile karşı karşıyasınız bunu unutmamak gerek .
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    buradan buraya nasıl geldiniz anlayamadım, benim tecrübelerim, çalışma prensibim ile ilgili bilginiz yok. daha fazla cevap vermeyeceğim, tutumunuz bir tartışmaya yol açabilir, böyle olaylarla vakit kaybetmek istemiyorum.

bence iş hayatı tecrübesi ile ilgili bir konu açıp bunlaru orada paylaşın, ihtiyacı olanlara daha faydalı olur, bu konu içerisinde bulamazlar
  13. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons

sanırım siz beni anlmadınız eğer dikkatli okusanız benim demek istediklerimi çok daha iyi anlarsınız . amacım ne kimseyi kırmak nede tartışma ortamı yaratmak sadece ve sadece insan sağlığı ile ilgili fikrimi paylaştım katılıp katılmamak sizin tekelinizde tecrübelerinizi sorgulamadım ben yazımı iyi okuyun lütfen ben kendimden bahsettim . konu insan sağlığı ise gerisi teferruattır benim aklım başka şeye çalışmaz saygılarımla kazasız günler dilerim
  14. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paratoner müstakil binası olsa bile küçük işletmelerde gerekli mi? Bakkal, kuaför, kargo firması vs
  15. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elektrik müh. odasına genel merkezine (Ankara'ya) sordum, '' her binaya partoner isteyelim mi?" diye bana araştırıp, mail ile cevap verelim dediler. :)
  16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toki yeni yaptırdığı konutlarda koydurmuştu.

Bakkal, kuaför, vbg yerlere konulması yasal olarak zorunluluk bildiğin değil.
  17. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    EMO aramadı, arkadaşlar yönetmeliklerde hangi binaya paratoner isteniyor bilen arkadaş var mı?
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    işyeri bina ve eklentileri yönetmeliği
    9 - Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerin üretildiği, işlendiği ve depolandığı yerlerde, yüksek bina ve bacalar ile direk veya sivri çıkıntılar gibi yüksek yerler bulunan binalarda, yıldırıma karşı yürürlükteki mevzuatın öngördüğü tedbirler alınır ve tesisler kurulur.
    http://www.isguv.com/elektrik_mevzuat.htm burada da var

parpat tüzüğü madde 57
    MADDE 57 - Parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerin üretildiği, işlendiği ve depolandığı binalar, yıldırıma karşı yürürlükteki mevzuatın öngördüğü sistemlerle donatılacaktır. Tamamen çelik konstrüksiyon binalarda, saç ve borulardan inşaa edilmiş, tank ve benzeri çelik depoların yeterli bir topraklamaya tabi tutulması halinde ayrıca paratoner tesisatına ihtiyaç yoktur. Ancak bu hususun yetkili teknik bir eleman tarafından kontrol edilerek yeterliliğinin belgelendirilmesi zorunludur. Paratonerler ve yıldırıma karşı alının diğer koruyucu tertibat yılda en az bir defa, ehliyetli bir elemana kontrol ettirilecektir. Düzenlenen belge ilgililerin her isteminde gösterilmek üzere işyerinde saklanacaktır.
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik
    YEDİNCİ BÖLÜM
    Paratoner, Transformatör ve Jeneratör
    Paratoner
    Madde 64 - Patlayıcı maddeler, kibrit, petrol, alkol, sıvılaştırılmış petrol gazı (SPG), doğalgaz gibi kolay yanıcı maddelerin üretimi ve depolanması için kullanılan binalarda; tiyatro, sinema, ibadethane, hastane, okul, sergi binası, cezaevi, tutukevi, elektrik üretim ve dağıtım merkezleri, haberleşme merkezi, banka, silo, otel, eğitim-dinlenme tesisi, su tevzi merkezi ve benzeri yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı yapılacaktır.