1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Paratoner'in zorunlu olduğu durumlar nelerdir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Gökhanmaden61 tarafından 13 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Gökhanmaden61 İSGforum Üyesi

Arkadaşlar merhabalar, paratoner'in zorunlu olduğu durumlar nelerdir? Yani hangi işletmelerde/ kaç metre yüksek binalarda vb. hallerde zorunludur. Yasal dayanağıyla birlikte cevaplanırsa çok sevinirim. Fikirlerinize ihtiyacım var. İyi çalışmalar herkese...
  2. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Öncelikle merhaba...
    site içi arama motoruna paratoner die yazarsanız sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.
    ii çalışmalar...
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ

Paratonerler

Madde 54 - İçinde patlayıcı madde bulundurulan yerlerle, sivri ve yüksek bina ve tesislere paratoner konması mecburidir.( Yüksek bina derken saçak seviyesi 30.5 metreden yüksek olan binalardan bahsediliyor.)

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Paratoner

Madde 64 -Patlayıcı maddeler, kibrit, petrol, alkol, sıvılaştırılmış petrol gazı (SPG), doğalgaz gibi kolay yanıcı maddelerin üretimi ve depolanması için kullanılan binalarda; tiyatro, sinema, ibadethane, hastane, okul, sergi binası, cezaevi, tutukevi, elektrik üretim ve dağıtım merkezleri, haberleşme merkezi, banka, silo, otel, eğitim-dinlenme tesisi, su tevzi merkezi ve benzeri yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı yapılacaktır.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

YEDİNCİ BÖLÜM : PARATONER, TRANSFORMATÖR VE JENERATÖR

PARATONER

Madde 64 - Patlayıcı maddeler, kibrit, petrol, alkol, sıvılaştırılmış petrol gazı (SPG), doğalgaz gibi kolay yanıcı maddelerin üretimi ve depolanması için kullanılan binalarda; tiyatro, sinema, ibadethane, hastane, okul, sergi binası, cezaevi, tutukevi, elektrik üretim ve dağıtım merkezleri, haberleşme merkezi, banka, silo, otel, eğitim-dinlenme tesisi, su tevzi merkezi ve benzeri yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı yapılacaktır.

1-Kullanımı sırasında yıldırım düşmesi ihtimali bulunan iş ekipmanı yıldırımın etkilerine karşı uygun araçlarla korunacaktır. (İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek-II Madde:1.3)
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yıldırımın oluşumunu hızlandıran etkenlerin başında; sivri uçlar, bayrak direkleri,kuleler, yüksek binalar, (TV, Telsiz, GSM, Radyo vericileri) anten direkleri, trafo tesisleri vs. sayılabilir. Bunlara ilave olarak askerî tesisler, cami ve minareler, okullar,hapishaneler, hastaneler, stadyumlar, gaz dolum tesisleri, petrol ofisleri, rafineriler,havaalanları, köprüler, fabrikalar, depolar ve tüm binalarda paratoner ve topraklama tesisleri yapılması zorunludur..

http://hbogm.meb.gov.tr/MTAO/3ElektrikTesisatBilgisi/unite20.pdf