1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Parmak çıtlatmak zararlı mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Araştırmalar parmak çıtlatmak ile ilgili gerçeği ortaya koydu.
  "Parmak çıtlatmak kireçlenmeye yol açar mı?" sorusunun cevabı bu haberimizde!

  Eklem arasında oluşan gazlar, parmaklarımızı gerdiğimizde açığa çıkar ve çıtlama sesi duyulur. Peki parmak çıtlatma zararlı mıdır? Yıllardır bu konu tartışıldı durdu. Genelde büyüklerimiz de parmak çıtlatmanın zararlı olduğunu söylerler. Yapılan araştırmalarda parmak çıtlatmasıyla ilgili gerçekler ortaya çıktı .

  parmak-citlatmak-zararli-midir-5263336_3320_400.jpg
  Parmak çıtlatmak zararlı mıdır?
  -Pramaklarınızı art arda çıtlatamazsınız. Bunun sebebi eklem arasında oluşan gazların tekrar yerine gelmesi sürecidir. Açığa çıkan gazın yerine gelmesi 20 dk gibi bir zaman alır. Bu süre zarfında parmaklarınızı çıtlatmanız mümkün değildir.

  -Bilinenin aksine parmak çıtlatmasıyla eklemlerinizde kireçleme oluşmaz.

  -Bir diğer yanlış ise, parmaklarını çıtlatan insanların ellerinde titreme titreme oluştuğunun söylenmesidir. Bunların hiç biri doğru değildir. Parmak çıtlatmasıyla eldeki titremenin ilgisi yoktur.

  -Parmaklarınızı ara sıra çıtlatmanın hiçbir sakıncası yoktur.

  -Ancak bu alışkanlık haline geldiyse ve sürekli parmaklarınızı çıtlatıyorsanız dikkat! Sürekli parmak çıtlatmak eklemlerin şişmelerine neden olabilir.

  -Sürekli parmak çıtlatmanın yan etkilerinden birisi de kavrama gücünün kaybına yol açmasıdır.