1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Pasif yangın durdurucular ve bina içi yangın zonları

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 11 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Pasif Yangın Durdurucu Malzemeler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`deki yangın yönetmeliklerinde de yangının etkilerinden korunma ve yangın sonrası oluşacak risklerin en aza indirilmesi ve can güvenliğinin sağlanması için yapılarda özellikle kullanılması gerekliliğine işaret edilen bir malzeme türüdür. Buna bağlı olarak bu malzemelerin kullanım alanları ve projelendirilmesinde uyulması gereken esaslar ve uluslararası yönetmelik ve standartlar son yıllarda birçok değişiklik göstermiştir. Özellikle Avrupada EN 1366 standardının gelişimi ve European Technical Approval / ETA (Avrupa Teknik Onayları) onaylarının getirdiği test yöntemlerindeki değişiklikler ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliğindeki (CPR) değişikliklere bağlı olarak üst düzey üretim kontrollerinin ve harmonize standartların oluşturulması ile birlikte " CE " dökümantasyonun pasif yangın durdurucu malzemelerde kullanılmaya başlanmış ve tüm Avrupa`yı tek bir çatı altında toplamaya başlamıştır.

  Yangın, binalarda çoğunlukla yanıcı malzemelerin olduğu elektrik ve mekanik şaftlarıyla, döşeme ve duvarlardakiderz, dilatasyon gibi diğer boşluklardanyayılır. Özellikle konut, alışveriş merkezi, hastane, okul ve iş merkezi gibi insanların toplu olarak bulunduğu yapılarda olabilecek yangın riskine karşı, bina yapımındakullanılanmalzemelerinyangınadayanıklıseçilmesininyanında,yangınzonlarının oluşturulması da büyük önem taşımaktadır. Bina şaftlarındaki baca etkisi ile birlikte, alev, duman ve zehirli gazlarşaft duvarlarındakiyanan tesisatlarınboşluklarındanve diğer açıklıklardanhızlı bir şekildetüm katlarayayılır.Busebepleelektrikşaftları,mekanikşaftlar,mutfakalanları,kazandairesi,kaçış koridorları,yangınmerdivenialanlarıylayangınriskininyüksekolduğubölgelerde,yangındurdurucu ürünlerkullanılarakyangınzonlarınınoluşturulmasıbüyükönemtaşımaktadır.Ayrıcayapınınyangın zonu planına göre, yangın duvarlarından geçiş yapan tüm tesisatların ve yangının aşağıdan yukarı doğru ilerlemesiprensibinegöre,duvar-tavanbirleşimderzlerininyangındurdurucuürünlerkullanılarak yalıtılması gerekmektedir.