1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Patırtıya gerek yok kıdem tazminatı kalkacak...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 28 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    patirtiya_gerek_yok_kidem_tazminati_kalkacak_h27380.jpg

Kocaeli’nde vali, büyükşehir belediye başkanı, il daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen tanışma yemeğinde konuşan Bakan Çelik, “İşçilere gittim anlattım, sendikalara toplantılarda anlattım. Dedik ki, ‘kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bunun için kavgaya yürüyüşe patırtıya gerek yok” dedi.
    ‘Patron için de sürdürülemez bir şey bu’

Çelik, üç büyük konfederasyonun şiddetle karşı çıkması üzerine rafa kaldırılan ‘kıdem tazminatı fonu’ sistemini, işçilerin kazanılmış haklarını kaybetmemesi için yegane çözüm olarak gösterdi.

Mevcut sistemde patronların işçilerin kıdem tazminatını ‘öz sermaye’ olarak kullandığını belirten Çelik şunları söyledi: “Patron diyor ki ‘valla 50 işçi çıkıyor 50 işçiye yaklaşık 30’ar milyon lira tazminat tutuyor, bunu ödediğim zaman fabrikayı kapatmam lazım’ diyor. O halde patron için de sürdürülemez bir şey bu”

Kıdem tazminatı nedir?

İşçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçiye ödemekle yükümlü olduğu olduğu tazminat

Sendikalar kıdem tazminatı fonuna neden karşı?

Sendikalar, kıdem tazminatının kaldırılarak fona devredilmesinin, işçinin kazanılmış hakları üzerindeki güvenceyi yok edeceğini savunuyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, fona neden karşı olduklarını şöyle anlatıyor: “Kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle herkesin bundan sonra kıdem tazminatı alabileceğini sanıyorlar. Oysaki yanılıyorlar.

1987 yılında tasarruf teşvik fonları kuruldu. Tasarruf teşvik fonlarının akıbetinin ne olduğunu biliyoruz, fakir fukara fonu kuruldu akıbetinin ne olduğunu biliyoruz. Konut edindirme fonları kuruldu, sonuç itibariyle hiçbir işçi ev sahibi olamadı. Konut edindirme fonları amaç dışında kullanıldı.

Son olarak işsizlik fonu kuruldu. İşsizlik fonu kurulduğundan bugüne 125 milyar fonda para olması gerekir, oysa ki fonda 65 milyar var. Ticarethane gibi Maliye Bakanı buradan 3 milyara yakın vergi almış. Yani bu işsizlik fonu bile amacı dışında kullanılmış. Amacı dışında kullanılan bu fonlara işçilerin güveni yok.”

http://www.tuhafhaberler.com/siyaset/patirtiya-gerek-yok-kidem-tazminati-kalkacak-h27380.html
  2. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar merhaba
    bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
    hamile olduğu halde işten cıkartılan bir bayan kıdem ve ihbar tazminatını aldıktan sonra hamile olduğu halde işten cıkartıldığı için mahkemeye başvurabilir mi.
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mahkemeye başvurmasında bir sıkıntı yok başvurabilir ama davayı kazanabilir mi ..bu da işten çıkarılma sebebine bağlı olarak değişecektir..
  4. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlık ônce iş güvenliği uzmanları için fon kursun,daha onu halledemedi.
  5. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    cıkarılma sebebi ise calışan bayan olduğu için,işveren calışanını hem ofiste hem sahada aktif kullanamadığından cıkartmıştır.(az para cok iş)
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kıdem tazminatını aldıysanız ve işveren ihbar sürelerine uygu ise, mahkemeye başvurup alabileceğiniz herhangi bir bedel yok. yalnızca sendikal faaliyetlerde bulunanların işten çıkarılması durumunda işe iade veya maaş tazminatları var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Kasım 2014 ---

Kıdem tazminatına gelince, ben fon olması taraftarıyım. tabi bu durum kişisel ihtiyaçlarla alakalı. 15 yılı dolduran çalışanlar fon olması durumunda bir miktar mağdur olabilirler ancak 15 yılın altında çalışanların büyük bir çoğunluğunun bu işten faydalı çıkacağını düşünüyorum. Çünkü işverenlerin büyük bir çoğunluğu işten çıkarmak yerine mobing uygulamayı tercih eder. oranlama yaparsan iftifa edenler genel olarak çıkarılanlardan daha fazladır. ben fonu emekli ikramiyesi olarak görüyorum.
  7. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu konu hakkında bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim :)
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğer çalıştığı iş yeri 30 dan fazla çalışanı varsa iş güvencesi kapsamındadır ve işe iade davası açabilir..işten çıkarılırken bahsettiğiniz konula gerekçe gösterilerek işten çıkarılmışsa işveren haksız sebeble işten çıkarmıştır açılalacak olan herhangi bir davada kazanma ihtimali yüksektir.
    de arkadaşlar bakan kıdemi kaldıracağız diyo veya fon adı altın hüpleteceğiz diyo sizden ses çıkmıyo kalkıp kıdem ihbar alabilirmi alamazmı (mevcut durumda) onu soruyosunuz farkındamısınız bilmiyorum yakında alacağınz bir kıdem olmayacak.....
  9. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Samet Kılıç iş kazaları için politik değil demiştin bu kıdem tazminatı da mı politik değil görüşlerini merak ediyorum?
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Görüşümü yukarıda belirtmiştim zaten,
  11. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    görüşlerinizi okudum sadece 4857 sayılı kanun yada kıdem tazminatı konusunun politik bir konu olup olmadığı hakkındaki görüşünüzü merak ediyorum?
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki fonda para yok dedikleri zaman ne zapacaksınız ki geçmişte örnekleri çoktur.misal özal zamanındaki toki kesintileri (ben herhangi bir işçinin ev aldığını görmedim bu fondan), tasarruf teşvikler,yakın zamandaki deprem vergileri hani fonda toplanacaktı bir afette çıkacaktı ne oldu van depreminde yani samet bey türkiyede yaşıyoruz 15 yıl çok uzun bir süre türkiye şatlarında ve bu göz dikilen parada çok büyük bir para geleceği görmek için geçmişe bakmak lazım .....
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Değişikliği yapabilmek için Kanun vesaire değiştirmek gerekiyor. Onu da politikacılar yapacak.
    Yorumumu yazarken de belirtmiştim. bu benim kişisel düşüncem. Çalıştığım işyerlerimin hiç birisinden çıkarılmadım. hepsinden kendim çıktım. Büyük ihtimalle çalışmakta olduğum ve belki bundan sonra çalışacağım işyerlerin de kendim ayrılacağım. Yani şu an ki durumda kıdem veya ihbar almak gibi bir şansım olmadı ve olmayacak gibi. Farklı durumda olanların farklı yorumlar yapması gayet normal. herkesin durumu farklı.

Bunun yanında geçmişteki kötü örnekler yüzünden geleceğe dönük planlarımızı da karartmamalıyız. Fonun kontrolünü SGK yaparsa, bence herhangi bir problem çıkmaz.
  14. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hocam bilerek mi yapıyorsunuz bilmiyorum ama politikacıların kanun değiştirmesinden bahsetmiyorum ben. sadece bir cevap istiyorum 4857'de yapılan değişiklikler, kıdem tazminatında yapılan değişiklikler yada tercihler bir politika/siyaset midir? evet ya da hayır isterseniz cevaplamayada bilirsiniz üstelemek istemem
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yorumunuzdan yaşınızın genç olduğu izlenimine kapıldım.belkide değildir bilemiyorum.şimdi samet bey bu kanun malesef sizin işinize yarayabilir ama kanun herkezi aynı kefeye koyar bu yüzden sosyal duyarlılık gerektirir yorumlarımızı yaparken.şimdi işten çıkarılma ve yeni iş bulma süreci öyle büyük bir travmadırki siizi mevcut durumunuzdan bir kaç yıl geriye atar yani borç batağına girersiniz.kıdem tazminatı sizi bu süreçte en büyük desteğinizdir.evdeki çocuğa o ayakkabıyı neden alamadığınızı anlatmak kolay bir durum değildir.devletin bu fona göz dikmesi halkı düşündüğünden hiç değildir.
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışma ve 50 Godaman İşveren Bakanı Sn. Faruk ÇELİK işveren kazanacağını kazanıyor zaten sen merak etme o fabrikayı kapatmam lazım diyen adamın altında neden son model mercedes var bizim gibi şahin doğana binmiyor onu sorgula. Bu nası iş arkadaş yahu devlet zenginleri koruyorsa ben düşünen bir insan olarak bu işin altında bir bit yeniği ararım. Demek ki zengin iş adamları devleti besliyor devlet de ona göre zengini koruyor. Once upon a time America misali.
    Devletten şunu öğrenmek istiyorum ben yahu turkiye.gov.tr ye şu sistemi yükleyin ben dilediğim bir işyerinin sicil numarasını girdiğimde o işyerinin sahiplerinin ve ortaklarının isimleri göreyim vallahi vatan sevgim tavan yapacak. Soma işletmelerinin havalimanlarının inşaat şirketlerinin vs.. vs.. GİZLİ ortaklarını askerliğini yapmış her şeyin vergisini ötv sini kdv sini düzenli şekilde veren bir Türk vatandaşı olarak öğrenmek istiyorum.
  17. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, siyasettir.

Kişisel düşüncem olduğunu tekraren belirtmek isterim. Bahsettiğiniz husus doğru fakat işin çok farklı yönleri de var. Kıdem tazminatı alarak işten çıkarlan ve tazminata güvenip iş dahi arama zahmetine girmeyen insanlar da var.
  18. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    para bitince bulur merak etme:)
  19. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Para bitince bulan, olmayınca da bulur herhalde :)

Ayrıca; isim vermeyeceğim bir şirketle alakalı bir istatiktik vereyim. şirketten 01.01.2013 tarihi ile 31.10.2014 tarihleri arasında 27 kişi ayrılmış. bu kişilerin 9 adeti (2 adeti 15 yılı doldurduğu için kıdem alabildi) işten çıkarıldı ve kıdem+ihbar aldı. Fakat 18 tanesi kendi isteği ile ayrıldığı için herhangi bir şey alamadı.
  20. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya işverenler bugüne kadar ne zaman hükümetten işçiden yana bir yasa çıkarması yönünde bir teklif istemiş dünyada var mıdır böyle bir örnek?
    @Samet Kılıç arkadaşım kıdem tazminatında işçi kendi isteğiyle işten ayrılınca kıdem tazminatı alamaz ibaresi 12 Eylül MGK'sında alınan bir karardır 12 Eylül'e yüzleştiğini iddia eden siyasi iktidar bu ibareyi kaldır ve sizin gibi kendi isteğiyle işten ayrılmak zorunda kalanlarda tazminatını alır sizce nasıl olur?