1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Patırtıya gerek yok kıdem tazminatı kalkacak...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 28 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yaw samet bey yorumlarınızı o parayı kesin alabilme üzerine yapıyorsunuz hala.titreyip kendinize gelmelisiniz:) burası almanya değil bir fransada değil kel kötü bir hakkımız var oda elden giderse ne yaparız....15 yıl çoooook uzun bi süre 15 yılda kim öle kim kala şimdi bunlar toplarlar o zamanın siyasi iradeside derki efendim evet toplamışlar yemişler biz ne yapalım ne verecez size derlerse tıpkı özal zamanında ki tasarruz teşviklere yaptıkları gibi milletin ağzını tutmalık üç beş kuruş ta faizini vermeye kalkarlarsa bak biz en azından faizini verdik minnet duyun bize diye bide siyaset malzemesi yaparlarsa o zaman ne yapacaz ?ya bunlar olmamış şeylr değil olan örrneklere bakın işsizlik parası diye kestikleri paralara ne oluyor bir araştırın bu kadar kötü örnek arasından bir tane iyi örnek verinde polyanna bakış açımız olsun @Samet Kılıç
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hamile olduğu halde çıkartılmama diye bir şey yok. yani hamile olanlar işten çıkarılamaz diye bir kanun yok. ama hamile olduğu için çıkartıldı ise durum değişir.

  herkes haksız yere çıkartıldım diye dava açabilir ama sonuçta haklı haksız olmasına göre davanın sonucu değişir. eğer haklı nedenle çıkartıldı ise dava işe yaramaz masraf ettiğiyle kalır.
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gayet güzel olur. Ama öncelikle, kıdem tazminatının mahiyetine karar vermek lazım. Kıdem tazminatı kişinin çalıştığı süreye bağlı olarak kazandığı bir hak mıdır? yoksa kıdem tazminatı işten atılan kişinin iş bulana kadar geçinmesini sağlamak amacıyla verilen bir ücret midir? Her ikisini de savunanlar mevcut.
 4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kıdem tazminatı aslında emeklilik ikramiyesinin bölümüş halidir. sonraki düzenlemelerle çalışanı işten ayrılmatan caydırmak amacına bürünmüştür.

  35 sene çalışan bir işçinin emekli ikramiyesini son 5 yıl çalıştığı yere yüklemek hem mantıksız hem de işverenin yaşlı kişileri işe almasını engelleyen bir neden olduğu için, bunu her işveren adam çıkmadan çıktığı yılların tazminatını ödesin diye konmuş. sonra kendi isteğiyle çıkışlarda bu kaldırılmış ki bence tamamen hata. ikisi de aynı emek sonuçta. hatta bu tam bir mobbing nedeni oldu. yapanını da gördüm. kıdem tazminatı vermemek için çalışanını canından bezdirenler var.

  sonra zamanla işveren lehine evrilmiştir. kendi isteğiyle çıkan 15 senedir orda değilse, tazminat alamaz.

  bu bir fon olmamalı aslında. en güzeli patronların, çalışanların kıdem haklarını her ay bireysel emeklilik gibi bankaya yatırmaları. maaşın 12de biri yatırılırsa, hem kıdem rakamı değerini kaybetmes, hem o paralar keydeki gibi başka yere gitmez, hem çalışanın emeklilik ikramiyesi korunur, hem patron tek seferde vermekle zorlanmaz, hem de finans sektörü hareketlenir.
  bunu zorunlu hale getiricen, olacak biticek
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Daha bugün istanbulda bir belediyenin mühendis mimar teknik elemanlara işten kendi istekleriyle ayrılmaları için yaptığı mobingle ilgili bir yardım talebi geldi TMMOB ikk'ya. 7 8 Mühendis mimarlar teknik eleman pasif göreve hayvan barınağına gönderilmiş konu özel olduğu için paylaşmıyorum yakında açıklama yapılıp gerekli yasal yollara başvurulacaktır
 6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fonla ilgili çalışma da yanlış hatırlamıyorsam o şekilde. kişilerin kıdemleri yıllık olarak işveren tarafından fona aktarılacak. işveren isterse aylık olarak aktarım da yapabilir. Fonun SGK veya bankalar tarafından yürütülmesi bence yeterince güvenilir olacaktır. Sadece önemli olan mevcut çalışanların birikmiş kıdemleri ile alakalı nasıl bir yol izleneceği. İşverene tut hepsini fona yatır derseler sorun olacaktır.

  Fon tasarısını bu haliyle işveren yandaşı olarak görmek idrak yeteneğinin azlığından olsa gerek.
 7. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Fon tasarısını bu haliyle işveren yandaşı olarak görmek idrak yeteneğinin azlığından olsa gerek."

  @Samet Kılıç ifadenizi mi değişeceksiniz yoksa özür mü dileyeceksiniz?
 8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  neden özür dilemem gerekiyor?
 9. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yasaya karşı olanların idrak yeteneklerinin ne durumda olduğuna siz mi karar veriyorsunuz?
 10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Karar vermiyorum, sadece öyle düşünüyorum.
 11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  öncelikle , bu yazınız bakış açısı ve inceleme yeteneğinizin kısıtlı olduğunu gösteriyor.
  haber metnini okudunuz mu merka ediyorum
  "
  Sendikalar, kıdem tazminatının kaldırılarak fona devredilmesinin, işçinin kazanılmış hakları üzerindeki güvenceyi yok edeceğini savunuyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, fona neden karşı olduklarını şöyle anlatıyor: “Kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle herkesin bundan sonra kıdem tazminatı alabileceğini sanıyorlar. Oysaki yanılıyorlar.

  1987 yılında tasarruf teşvik fonları kuruldu. Tasarruf teşvik fonlarının akıbetinin ne olduğunu biliyoruz, fakir fukara fonu kuruldu akıbetinin ne olduğunu biliyoruz. Konut edindirme fonları kuruldu, sonuç itibariyle hiçbir işçi ev sahibi olamadı. Konut edindirme fonları amaç dışında kullanıldı.

  Son olarak işsizlik fonu kuruldu. İşsizlik fonu kurulduğundan bugüne 125 milyar fonda para olması gerekir, oysa ki fonda 65 milyar var. Ticarethane gibi Maliye Bakanı buradan 3 milyara yakın vergi almış. Yani bu işsizlik fonu bile amacı dışında kullanılmış. Amacı dışında kullanılan bu fonlara işçilerin güveni yok."

  "
  hatta deprem vergilerini de buna örnek alabiliriz.
  İş sgknın/devletin yürüttüğü fona dönüşünce, buradan devlet nemalanıyor çalışan hiç bir şey alamıyor. Devlete dava açınca, yargımız ultra bağımsız olduğu için, herhangi bir sonuç alıamıyor.

  oysa ki, bunu yapan bir banka olduğunda, devlet o parayı başka yere aktaramaz. "eee ben onu kullandım bitti" diyemez.

  işvereninin faydalanması kısmına gelince,
  geçmiş kıdemlerin fono yatırılması gibi bir şey yok zaten ortada. öyle bir beklenti, ya da tasarı hiç ortaya çıkmadı. sadece farklı kaynaklardan okuduklarımdan aktarayım, kıdem tazminatı eskiye oranla %50 ye yakın düşecek. işveren fona normalde ödeyeceğinden daha az ödeyecek. çalışanı çıkarmak ile ilgili de herhangi bir çekincesi olmayacak. şu an çıkarmak için kıdemden çekinenler oluyor artık performansı düşük diyip diyip yollayabilecek.
  özellikle emektarlara zorun olacak bu. yaşı ilelemiz ama yeni kanun yüzünden emekli olamamış insanlar işsiz kalacak.
 12. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Geçmişte yaşanan aksaklıklar yüzünden ileriye dönük planlardan vaz mı geçmek gerekiyor. Geçmiş hükümetler veya hortumcu zihniyet bu fonları farklı amaçlarla kullanmış olabilirlere bu durum bundan sonra da öyle olacağını göstermiyor. İşsizlik fonunun maaliye tarafından kullanış olması veya fondaki paranın devlet tarafından kullanılmış olması, bu güne kadar şartları sağlayan herkesin işsizlik fonundan faydalandığı gerçeğini değiştiriyor mu? Fonun devletin veya bankaların elinde olması tartışılabilir ama sizin düşüncenize göre geçmişte bankalar nasıl hortumlandıysa bundan sonra da hortumlanma ihtimali var.

  Ayrıca ben fonun olup olmamasını konusundaki fikrimi beyan ediyorum. Fonun oranlarının ne düzeylerde olduğu veya bu oranlarla yatırılan bedellerin ne derece değerlendirileceği (TÜFE veya yıllık faiz oranları) farklı bir konu. Bu konuda yeterli bir bilgim olmadığı için herhangi bir şey söyleyemeyeceğim.

  Emektarların bu fon ile mağdur olacağını söylemişsiniz, bir işveren işçiyi işten çıkarmak istiyorsa bunu mobing veya farklı yöntemler ile zaten yapıyorlar. Çalışanların büyük oranı zaten kıdemi için kendilerine kurulan baskıya katlanıyor. Bu gün kıdem tazminatını alan işçilerin %30'u işyerini değiştirmenin peşine düşer. Çalışan gerçekten işini yapıyorsa işveren de zaten onu çıkarmanın peşine gitmez.
 13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1) (bir müslüman bir hatayı bir kere yapar,) bu hükümetin de işsizlik fonuna ne yaptığını gördük. aynısını yapacaklar. Malesef bu hükümet eskilerden de faydacı. Risk analizinde de bir olay yaşandı ise olasılık değeri artar. tersini gösteren bir kanıt yok,

  2) acaba neden o %30 iş değiştirmenin peşine düşer bir düşünün

  3)mobbing artık davalarla çözülebiliyor. işten ayrılsanız da mobbingi kanıtlayarak, tazminatınızı alabiliyorsunuz. ama sonucunda tazminat olmayacaksa davanın da anlamı olmayacak, zorbalık yapan olursa da yanına kalacak
 14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşsizlik fonuna ne olmuş? işsizlik fonundan hak ettiği halde faydalanamayan bir tanıdığınız mı var?

  %30 iş değiştirir çünkü o %30'u işyerine bağlayan tek şey kıdem tazminatı,

  Mobing kanıtlandığında tazminat hakkı doğuyor doğru, fakat dava açanların ne kadarı bunu kanıtlayabiliyor. İşyerinde çalışmakta olan arkadaşlarının kadarı ona şahitlik edebiliyor? Dava açanların ne kadarı kazanmış ve ne kadar sürede?
 15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  henüz para alamayan olmadı ama yine de biriken paralar şu an orda değil, ve çalışanın yararına da harcanmadı onlar. süper lüks makam arabalarına gitti.
  yarın öbür gün patlayacak.

  bir fon ise bu sadece amacına uygun kullanılır.

  bu gün cvar yarın yok olmaz. bu gün ülkede kriz patlasa o paralar yetmeyecek güçte.

  oysa ki 2 krizi atlatacak para birikti o fonda.

  Peki deprem paraları?, hadi diyelim ki 97-2002 arasını diğerleri yedi, hala alınıyor bu vergi, deprem oldu ne oldu?
  o kadar yılda para birikmiş olmalıydı "e ama biz onu buna şuna aktardık para yok, hadi birz hdaha keseyim bir de siz de hayır yapın. aslında benim vermem gereken parayı da siz verin, ben de bu parayla istediğimi yapayım" dendi.

  beyfendi, gerçekten bu işten nemalanacağınıza inanıyorum artık. afiyet olsun. yiyin.
  sizinle daha fazla konuşmaya gerek yok.
  istismara açık bir sistemi inatla savunuyorsunuz, yolunuz açık olsun,
  umarım bir gün bu düşünceniz sizi arkanızdan vurmaz.
 16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Bu işten nasıl nemalanacağımı umuyorsunuz anlayamadım. Sadece sizin varsayımlar ile her şeyi eleştirmenize anlam veremiyorum o kadar. Ülkemizde istismara açık olmayan bir sistem gösterin de bizde onu savunalım.
 17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Samet bey

  ---Fon tasarısını bu haliyle işveren yandaşı olarak görmek idrak yeteneğinin azlığından olsa gerek.---

  kurduğunuz bu cümle bir düşünce olmakla kalmamış, bahse konu olan insanların idrak yeteneğinin az olduğunun tarafınızca kararıdır.
  konu hakkında yorum, eleştiri yapabilirsiniz lakin, o ince çizgiyi korumamız gerekir.
  lütfen üslup kurallarını aşmayalım.
  tarafınıza yazdığım bu yazıda, sürçülisan ettimse
  özür dilerim.
 18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Çelik: Kıdem tazminatında hak kaybı olacağını söyleyen yalan söylüyor
  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni kıdem tazminatında işçilerin hak kaybına uğramayacağını belirterek, "Kim söylüyor hak kaybı olduğunu? Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar? Bunlar tamamen iftira. Kim söylüyorsa yalan söylüyor iftira atıyor" dedi.

  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni kıdem tazminatı düzenleme çalışmalarına ilişkin konuşan Çelik, "Şu anda işçilerimiz kıdem tazminatını hak etmelerine rağmen alamama durumu ile karşı karşıya. Bu oran yüzde 85’lere dayanmış durumda. ’Bu sistem sürdürülebilir değil’ diyoruz. Hak kaybı olmayan bir sistem olmalı. Kim söylüyor hak kaybı olduğunu? Kim oturdu, konuştu, pazarlık yaptı, ne konuştuk da işçinin 30 gününden bir kayba uğradığını söyleyebiliyor insanlar? Bunlar tamamen iftira. İşçiler şu anda işçiler bizi izliyor. Onlar kıdem tazminatı için patrona dua ediyorlar; ’Aman patron ölmesin. İşi bozulmasın.’ İşletmenin 15 yıl yaşaması gerekiyor ki kıdem tazminatı sıkıntıya girmesin. Hak ettiği kıdem tazminatı patronun cebinde, öz sermayesinde kasasında. Biz diyoruz ki patrona emanet etmeyin" diye konuştu.

  ’KİM SÖYLÜYORSA YALAN SÖYLÜYOR İFTİRA ATIYOR’

  Çelik, "Mevcut şu anda sistem içinde memnun olanlar devam edebilir. Ama bu sitemi yeniden kurarak tüm işçilerimiz kapsaması gerekiyor. ’Efendim bizim tazminat elden gidiyor.’ Kim söylüyorsa yalan söylüyor, iftira atıyor. Bunları yönlendiren kimse Çalışma Bakanlığı’nın kapısı açık gelsinler konuşalım. Yüzde yüz işçinin kıdem tazminatını kendi hesabına yatırılmasından yanayım. Hükümet olarak bu görüşteyiz. İşçiye faydadan ziyade zulme dönmüştür kıdem tazminatı. Kamuda çalışan için bir sorun yok. Ama bu sayı 3 milyonu bulmuyor" açıklamasında bulundu.

  ’ÇOK MODERN İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ YASASI ÇIKARDIK BİZE BİRAZ BOL GELDİ’

  Çelik, "Çok modern iş sağlığı güvenliği yasası çıkardık. Maalesef biraz bol geldi bize. Kazalara baktığınız zaman. Ben savunmadım AB sürecindeyiz. AB yetkilileri geldiler. AB mevzuatına uygun" dedi. İsveç’teki maden kazası sonrasında yaşam odasının işçilerin hayatını kurtarmasını değerlendirmesi istenen Çelik, "İsveç’te maden yanmıyor. Mevzi bir yangın çıkıyor. Bununla ilgili yaşam odasına gidiliyor. Belli bir saat sonra yangın söndürülüyor. Farklı bir şey. Kömür madeni farklı bir şey" diye konuştu.

  Maden ocaklarındaki yeni düzenlemelere ilişkin Çelik, "Kömür madeninde kaçıp kurtulabiliyorsanız doğrusu bu. Orada bir sığınma odası bilmem işçiyi kurtarmak mümkün değil. Oksijen dolum istasyonları olacak. Bir an önce tüpünü doldurup çıkması gerekiyor madenden. Havalandırma sisteminde acil durumlarda havalandırmanın tersine çevrilmesi zorunluluğunu getirdik. İkinci mevzuat bu. bugün yayınlanır belki de" açıklamasında bulundu.

  "Maden ocaklarının kapatılmaması için hala 50 kişi araya giriyor mu?" sorusuna Çelik, "Son derece yakışıksız bir değerlendirme. Sanki torpil yapılıyor anlamında bir yaklaşım doğru olmamıştır. Çok ciddi bir yanlış yapmışlardır" dedi. Karayolu taşeron işçilerinin kadroya alınıp alınmayacağına ilişkin bir soruya Çelik, "Nihai bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Bunu sayın Başbakanımızın açıklaması doğru olur" dedi.

  ’SÖYLESELERDİ MÜSAİT OLSAYDIM BEN DE GİDERDİM’

  AK Parti’de 3 dönem kuralına takılan bazı milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek bu kuralın kalkmasını talep ettiği iddialarını değerlendirmesi istenen Çelik, "Ben gidenlerden değilim. Söyleselerdi müsait olsaydım ben de giderdim. Çok gizli bir şey yapılıyormuş gibi değil. Rastgele değerlendirmeler var. Sayın cumhurbaşkanımız ile başbakanımız ile bu değerlendirmeleri yapmalarını çok doğal buluyorum" diye konuştu.

  ’ÇÖZÜM SÜRECİ DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNDAYIZ ŞARKISI GİBİ’

  Çözüm sürecine ilişkin Çelik, "Dönülmez akşamın ufkundayız şarkısı gibi. Dönülmez bir noktadayız. Herkes bir sınavdan geçecek. siyaset varken silah niye konuşacak. 1 yıldır yaptıklarımız silah için veya talep olduğu için mi yaptık. Vatandaşların hakkı olduğu için yaptık" dedi. Çelik, "Attığımız adımlarla silahı bir çıkış yolu olmaktan çıkardık. Artık yeter ya. Sorunu olanlar da bölge halkı tarafından da izole edilmeli" dedi.

  1 MAYIS TAKSİM’DE Mİ KUTLANACAK?

  1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanıp kutlanmayacağını değerlendirmesi istenen Çelik, "Bu konu henüz gündeme gelmiş değil. Biraz da hukuk. Onlarca meydan gösteriliyor, ısrarla Taksim deniliyorsa, 77 anısı adına saygı ile karşılıyorum bu teklifi, görüşü. Umarım bu yıl gerek sendikalarımız, hükümetimiz ilgili bakanlıklarımız arasında sağlıklı bir diyalog ile çıkış yolu buluruz" dedi.

  http://www.milliyet.com.tr/celik-kidem-tazminatinda-hak/ekonomi/detay/2022820/default.htm