1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı formu (açıklamalı)

Konusu 'Formlar' forumundadır ve smr01 tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    60079-10.1 mevcuttur 2009. 2005 standartı ile 2009 standartını açıp inceleme fırsatınız oldumu ? Farklı görülen noktalar nelerdir ? Ben neden 100 euro vermeden denetimlerden geçiyorum. İnsanların gözlerini korkutmaktan vazgeçin arkadaş ya. Araştırmacı olun biraz.
  2. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İllegal olarak internetten indirilmesi yerine satın alınmasını tavsiye etmek göz korkutmanın tanımına girmez sanırım. Standartları dediğiniz gibi inceledim dg/dt formülasyonlarının farklılıklarını vs. 6 adet pkd geçirdim denetimden fakat bu bizim çok doğru yaptığımızdan değil ortalıktaki bilgi eksikliğinden olduğunu düşünüyorum. Bugün bu konuda tez çalışması yapan bir müfettişle konuşma fırsatı buldum ve standart hakkında uzunca konuşma şansımız oldu. Gerçekten çok dikkatli ve detaylı çalışma sonucu yapılması gerekiyor pkd'lerin. Olay denetimden geçmek değil işi kaliteli yapmak.
  3. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sanırım bi ben hazırlayamıyorum pkd nı :D
  4. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Var olan dökümanı para verip satın almak işi kalitali yapmaz. PKD hazırlamak için bilgi birikimi gerekmektedir. Dediğiniz gibi herkesin hazırlayacağı bir döküman değildir. Bende Ankara'da bir çok müfettişle tartışma fırsatım oldu. Gaz patlamala dökumanı hazırlamak için 60079-10.1 yeterlidir. Dikkat detay ve bilgi birikimi gerektiğinde hem fikiriz.
  5. Bir çok sayfada Patlamadan korunma dokumanı adı altında yayınlanmış dokuman var. Ama hiç birinde hesap yok. Bize denetime geldiklerinde PKD nını formlarda paylaşıldığı gibi hazırlamıştık. Makale şeklinde hazırlanmış yazıları PKD olarak saymıyorlar haberiniz olsun.
    Başlı başına yapılmış bir örnek paylaşılsaydı yararlanırdık.
  6. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    size katılıyorum. zaten önemli olan düz yazısı değil zone hesabının yapılmasıdır. patlamadan korunma dokümanı hazırlamak gerçekten belli bir tecrübe birikimi ister. bakanlığında yayınladığı örnek formlar yokken ve bir çoğumuz c sınıfı iken (bu işe yeni başlamış olanlardan bahsediyorum) sağlıklı bir PDK hazırlayabilmek pek mümkün gelmiyor bana.
  7. Yeniklasör İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba. bakanlığın taslağında tablo 3.4'te yanıcı sıvı ve gazları sıralarken maddenin en yüksek patlama basıncı (bar) ve alev hızı (m/s) bilgileri istenmekte. Bunlar hakkında bilgisi olan varmı acaba?
  8. Efe Mercan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45806
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir tane örnek verirseniz yapılmış müfettş onaylıda bizde bilelim nasıl bir şey olduğunu stility bey​
  9. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pkd hazırlamış kimse yok bu ülkede ;)
  10. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    konuyla ilgili doküman ektedir. kolay gelsin

Ekli Dosyalar:

11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  12. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ts en 60079 diğer dökümanlar

Ekli Dosyalar:

13. Efe Mercan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45806
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar hala patlamadan korunma dökümanı hem toz hemde buhar ortamlarında hazırlanan bir örnek dökümana ulaşamadık burdaki bilen arkadaşlar yayınlarlarsa seviniriz
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  15. Bahadır Kayapınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben artık bu konuya duyarsız bakanlığın el atması gerektiği kanaatindeyim. yoksa bu bilmece böyle devam eder.
  17. elleriniz dert görmesin,teşekkür ederim.
  18. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Patlamadan korunma dokümanı elektrik mühendisinin yapması daha uygun gibi bir sonuç çıkardım.Fabrikanın branşına göre uzmanın tecrübe tipi değişebilir belki ama tüm fabrikaların ortak paydada elektrik mühendisinin bilgisi ve imzası gerekiyor.
  19. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Bilgilerinize.

Ekli Dosyalar:

20. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Patlamadan Korunma Dökümanı hazırlanması değilde , parlayıcı , patlayıcı ortamlarda kullanılacak elektrik sistemleri nelerdir , hangi kategoride ekipman kullanılmalıdır konusunda yardımcı nitelikte ihtiyaç olabilir. Hesaplamalarda çıkan bölgelere göre standart elektrik sistemlerinin nasıl olacağı konusunda yönlendirme yapıyor : )
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
    Bahadır Bey , benimle iletişime geçin size bu konu hakkında yardımcı olacağım. Hangi tesise , ne hazırlamak istiyorsanız teknik bilgi sağlayacağım.