1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı formu (açıklamalı)

Konusu 'Formlar' forumundadır ve smr01 tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Patlamadan korunma dokümanı hazırlamak için elinizde sağlam MSDS ler olması gerekir.Parlama noktaları vs..Elinizde hiçbir objektif done olmadan neye dayanılarak bu evrak hazırlanabilirki.Aslında kimyasal üreticileri hazırladıkları MSDS de olası etkileşim ve patlama ihtimallerini de vermeleri gerekiyor.Yoksa işimizi gücümüzü bırakıp kimyada yüksek lisans yapmaya başlamak zorunda kalıcaz.Değmez
 2. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı risk analizi çalışmaları gibi değildir. Her tesise ve sisteme göre değişiklik gösteren hesaplamalar içerir. Hiç bir fabrika aynı kimyasal karışımı , aynı prosesi kullanmaz. Her bölge farklıdır. Bana inşaat mühendisi bir bina projesi çiz demesi ve ya bilgisayar mühendisinin şunun programlamasını yap demesi , gibi bir şey bu . Patlamadan korunma dökümanı hazırlamakla iş güvenliğinin alakası yoktur. Kimya mühendisi olmayan birisinin bu dökümanı hazırlaması mümkün değildir. Neden derseniz kullandığınız bütün hesaplamalar kimya mühendisinin yapacağı hesaplamalardır. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Bana özel mesaj olarak soru sorarsanız hesaplamalar konusunda yardımcı olurum.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2013 ---
  Muhammet Bey , MSDS bilgileri özel ortamda yapılan VOC ölçğmleri , hava akım hızı ölçümleri , iç ortam ölçümleri vs. Bunlar döküman hazırlanırken kullanılacak parametrelerdir.
 3. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tamam doğru söylüyorsunuz ama ben MSDSlerde yanma şekli ve patlama şekli konusunda hiç yol gösterici bilgiler görmedim.Çoğu yüzeysel ifadeler.Ve adeta copy paste ile çoğaltılmış .Çok derin bi mesele.Piyasada da hiç doğru dürüst örnek çalışma da bulamıyoruz
 4. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  TSE leri kim upload ettiyse duacıyım çünkü paralı olarak temin edilebiliyor ancak.
 5. Keramettin Dursun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33721
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler
 6. Faruk ASLAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
 7. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Patlamadan korunma dokümanı hazırlamaktan ziyade Zone hesaplamaları önemli. Zone hesaplamalarıda tamamen formüllere ve yoruma dayanıyor. IEC 60079-20-1 ve TS 3491 EN 60079-10 standartları ile kimyasal madde özelliklerine göre hesaplamalar yapmak gerekiyor.
 8. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhabalar bir otomotiv firmam var servis hizmeti de veriyor dolayısıyla boya işleri için çeşitli kimyasal maddeler ve boyalar bulunmatadır bu firmam için de patlamadan koruma dökümanı hazırlamam gerekiyor mu?
 9. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Patlama riski olan heryerin yaptırması gerekiyor. Sadece kimyasal olarak düşünmeyin kullandığınız tüpler, doğalgaz, basınçlı kaplar bunlarda patlama riski olan yerler yani bu anlamda bakınca hemen hemen heryerin yaptırması gerekiyor.
 10. güzin yıldıran İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Elinize sağlık. Teşekkürler
 11. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 12. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman