1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama eğitsel sunum

Konusu 'Sunumlar' forumundadır ve efecan tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

1-Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama Eğitsel Sunum
    2-PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMA-makale
    3-PATLAMA VE PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI-MAKALE
    4-Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalısanların Korunması Hakkında Yönetmelik

Ekli Dosyalar:

2. krisografi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba,
    Ben bu EN 60079-10-1 Standartlna göre yapılan hesaplamadan çok bir şey anlamadım desem yeridir.Daha açıklayıcı bir dökümanı olan var mı acaba?
  3. erkan7878 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    81268
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar benzinlik için hazırlanmış dökümanı olan paylaşabilirmi hesaplamalı
  4. umit_kovanci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100682
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DİKKAN METAL A.Ş.
    teşekkürler...
  5. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba plastik fab.çalışıyorum.toz halde hammddelerimiz var.patlayıcı özelliğe sahip değiller.bunun dşında kompresörlerimiz ve lpg tüplerimiz var.ben bu dökümanı yaptırmak zorundamıyım.
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toz halinde bulunan kimyasalların msds'lerini kontrol edin eğer tozun patlama özelliği varsa hazırlatmanız gerekecek bakın özellikle hazırlatmanız gerekecek diyorum hazırlama gibi bir zorunluluğunuz yok. Tespit öneri defterine yazın işveren hazırlatsın.
  7. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    msds lerine baktım patlama özellikleri yok.zaten böyle bişeyde hazırlattırırım.ama şuanda hazırlatmak zorunluluğum yok sanırım değil mi
  8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Plastik toz kullanılmıyor mu ? Yani yüksek yoğunlukta polietilen.
  9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    polivinil ve polyamid tozlar var.pvc ve polyamid üretiyoruz.
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman kimyasallarla ilgili ve kompresör için Patlamadan korunma dökümanı yaptırmanıza gerek yok. Benim bildiğim kadarı ile lpg tüpleri içinde gerekli değil diye biliyorum ancak lpg tankları var ise o vakit iş değişir.
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.
    Patlayıcı ortam: Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı, ifade eder.
    Lpg tüp
    Alt Patlama Limiti (%) 1,8
    Üst Patlama Limiti (%) 9,5
    LPG ve türevi gazlar kapalı bir ortamda kaçak olduğunda havaya karışma oranı 1.8 i bulduğunda patlama riski her an başlamaktadır. patlamak içinde ateş yada aleve ihtiyaç duymamaktadır. bu oran 9.5 'u bulduğunda ise patlama kesindir.

Kısa bir araştırma yaptım yukarıdaki ucu açık bilgilere göre sanki hazırlanması gerekiyor benden müfettişler basınçlı gaz tüpleri için istememişti ama yine de iyice araştırmak gerekiyor.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Untitled.png