1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Exproof - PATLAMAYA KARŞI KORUMALI ÜRÜNLER VE TEKNİK ÖZELLİKLER - 1

  Gaz, toz, veya yanıcı madde buharı gibi patlayıcı ortamların bulunduğu sanayi kuruluşlarında, elektrikli aletlerin çıkardığı kıvılcım ve ark sonucundaki patlamayı engellemek amacıyla kullanılan özel malzemelerdir. Bu tip tehlikeli ve patlayıcı ortamlara Ex-proof, bu ortamda kullanılan elektrikli malzemelere de Ex-proof elektrik malzemeleri adı verilmektedir.
  Patlayıcı ortam oluşması ve tehlike yaratabilmesi için üç unsurun (Patlayıcı madde, hava ve patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım vs.) bir araya gelmesi gerekir. Bu ihtimalin olabileceği her türlü ortamda Ex-proof elektrik malzemeleri kullanılması gerekmektedir.
  Not: Tüm Ex-proof ürünlerimiz ATEX belgeli olup, GOST-R belgeli olan ürünlerimizde mevcuttur.

  TEHLİKELİ YERLERİN SINIFLANDIRILMASI

  [​IMG]
  Not: ZONE SINIFI; Zone 0 - Zone 1 - Zone 2 Gaz ve Buharlı ortamlar için, Zone 20 - Zone 21- Zone 22 ise, yanıcı toz içeren ortamlar içindir.

  SEMBOL SINIFLANDIRILMASI
  [​IMG]

  BAZI GAZ VE BUHARLARIN ISI SINIFLANDIRILMASIGAZ GRUPLARI SINIFLANDIRMASI
  [​IMG] [​IMG]

  ETİKET SINIFLANDIRMASI[​IMG]


  TİPİK DONDURUCU DÖKÜM ŞEMASI
  [​IMG]


  TİPİK BORU MONTAJ ŞEMASI
  Ex-proof boru tesisatlarında aşağıdaki
  şekilde montaj yapılması önerilir.
  [​IMG]
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Aralık 2014 ---
  Teknik Bilgiler
  [​IMG]
  “Kablo taşıma, koruma ve
  sonlandırma sistemleri”
  [​IMG]

  [​IMG]
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  SANAYİCİYE PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI EĞİTİMİ
  [​IMG]
  08.12.2014, Pazartesi

  İlgili Görseller

  SANAYİCİYE PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI EĞİTİMİ

  Ege Bölgesi Sanayi Odası, iş güvenliği açısından büyük önem taşıyan patlamadan korunma yolları ile ilgili olarak tanıtım semineri düzenledi. Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi işbirliği ile gerçekleştirilen seminerde, patlamadan korunma, yanma, yangın, tehlikeli alan sınıflandırması ile Patlamadan Korunma Dokümanı hakkında mevzuat, standart ve işveren yükümlülükleri konusunda açıklamalarda bulunuldu.

  EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, üyelerin sorunlarına çözüm bulma ve hızla değişen yasal mevzuat hakkında bilgilendirme amacıyla konunun uzmanlarıyla gerçekleştirilen etkinliklere büyük önem verildiğini söyledi.

  DOĞRU ÇÖZÜM

  Teknolojik gelişmeler hayatımıza daha fazla girdikçe yaşadığımız tehlikelerin de arttığını belirten Demirkalkan, tehlikelere çözüm bulmak ve önlem almak için daha fazla zaman ve para harcandığını söyledi. Demirkalkan, “Yangın ve patlama tehlikeleri, endüstriyel ortamlarda kullanılan malzemelere, ekipmanlara, insan gücüne, ortam koşullarına bağlı olarak yaşanabilecek ve çok sayıda insanın hayatına son verebilecek felaketler arasında yer alıyor. İşletmelerin hazırlaması gereken Patlamadan Koruma Dokümanı, sektöre, üretim metotlarına, kullanılan maddelere ve ekipmanlara göre değişiklik gösteriyor” dedi.

  Patlama ile ilgili tehlikelerin değerlendirilip önlem alınması konusunda eğitimlerin büyük önem taşıdığını belirten Demirkalkan, “Sanayiciler olarak, gerek işyerlerimizin ve çalışanlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, gerek ülke ekonomimizin iş kazaları dolayısıyla taşıdığı yükten kurtulabilmesi amacıyla başta İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanması açısından ciddi sorumluluklar taşıdığımızın farkındayız. EBSO olarak Endüstri İlişkileri Çalışma Grubumuz aracılığıyla iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyum sağlama konusunda hassas davranıyoruz” diye konuştu.

  ÖRNEKLERLE ANLATILDI

  İş güvenliği uzmanı Feridun Öztürk, işyerlerinde yanıcı kimyasal maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının hızlı yanmasıyla oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların korunması gerektiğine dikkat çekti. Patlamayı önleme ve patlamadan korunma amacıyla tüm işlemlerin doğasına uygun teknik ve organizasyona yönelik önlemlerin işverenler tarafından alınması zorunluluğuna değinen Öztürk, “Patlayıcı ortamların ve muhtemel patlamaların değerlendirilmesi, Patlamadan Korunma Dokümanı olarak isimlendirilen belgenin hazırlanması zorunludur. Patlamadan Korunma Dokümanı, işin başlamasından önce ilgili yönetmelik hükümlerine uygun olarak hazırlanır ve işyerinde, iş ekipmanında veya iş organizasyonunda önemli değişiklik, genişleme veya tadilat yapıldığı hallerde yeniden gözden geçirilerek güncellenir” dedi.

  Feridun Öztürk, patlayıcı ortam oluşturabilecek tehlikeli bölgelerin sınıflandırılması için izlenecek yollarla bölge sınıflandırması için hesaplama yöntemlerini ve korumada asgari gerekleri katılımcılara örnekleriyle anlattı.


  EK DOSYA: SUNUM VE EXCEL DOSYA

  Ekli Dosyalar:

 3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Cam üretim tesisleri için Patlamadan korunma;
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2014 ---
  PKD hazırlığı için ISSA tarafından hazırlanmış pratik destek kitapçığı;
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2014 ---
  Bir PKD dökümanı, bir işyerinin sadece Kimyasal yayınım senaryosundan ibaret değildir. Pek çok şey dikkate alınmalıdır.
  Örneğin kazan dairesi;
  Bir PKD den küçük bir kesit

  Ekli Dosyalar:

 4. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Mobil Sıvı Hidrojen Pompalama İstasyonu için hazırlanmış, PKD örneği;

  Eklerin bir tanesi zone belirleme ve buna ilişkin hesaplamalara , bir diğeri belirlenen zone lara görekullanılacak ekipmanların seçilmesine aittir.


  Not: Eklerden dökümanda bahsedilmektedir. Ancak paylaşılmamıştır.

  Ekli Dosyalar:

 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Patlamadan Korunma Dokümanı  [​IMG]  I.Giriş


  Teknolojik gelişmeler hayatımıza daha fazla girdikçe yaşadığımız tehlikeler de giderek artmakta, buna karşılık tehlikelere çözüm bulmak ve önlemler almak için daha fazla zaman ve para harcanmaktadır. Endüstriyel ortamlarda kullanılan malzemelere, ekipmanlara, insan gücüne, ortam koşullarına bağlı olarak yangın ve patlama tehlikeleri ile yaşanabilecek ve çok sayıda insanın hayatına son verebilecek felaketler arasında yer almaktadır. Yangın ile benzerlikler gösteren patlama ise yangından daha tehlikeli, daha etkili bir olaydır.
  II.Patlama


  Patlama tıpkı yangından olduğu gibi yanıcı, yakıcı maddelerin ve tutuşturma kaynaklarının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan, yangına göre çok daha yüksek hızlarda gerçekleşerek basınç ve ısı dalgası oluşturan bir olay olup türleri aşağıda belirtilmiştir:


  a.Gaz patlamaları


  b.Kimyasal madde patlamaları


  c.Basınç patlamaları


  d.Katı madde patlamaları


  e.Toz patlamaları (Metalik toz, organik toz)
  III.Patlayıcı Ortamlar


  Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı olup patlayıcı ortamlara örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:


  Metal sanayi


  Kimya Endüstrisi


  İlaç Sanayi


  Boya Fabrikaları


  Elektrostatik, fırın boya yapılan işyerleri


  Atık su Arıtma Sistemleri


  Geri Dönüşüm Üniteleri


  Çöp Sahaları


  Biyogaz üretimi


  Doğalgaz Santralleri


  Rafineriler


  Akaryakıt İstasyonları


  LPG Üretim, Dolum ve


  Dağıtım Tesisleri


  Akü üretim/şarj


  Un, Tahıl, Şeker Endüstrisi


  Ağaç işleme tesisleri


  Tersaneler


  IV.İlgili Mevzuat / Standartlar / Direktif


  v6331 sayılı İSG kanunu


  vÇalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması hakkında yönetmelik


  vMuhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemlerle ilgili yönetmelik


  vGüvenlik ve sağlık işaretleri yönetmeliği


  vKimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki yönetmelik


  vİş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği


  vKişisel koruyucu donanım yönetmeliği


  vÇalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitim. hak. yön.


  vTehlikeli bölgelerin sınıflandırılması TS 3491 EN 60079-10-1 ve 10*2


  v99/92/EC – ATEX 137 – Patlayıcı ortamlarda çalışanların karşılaşacağı risklerden iş sağlığı ve güvenliklerinin korunması – Sosyal Direktif


  v94/9/EC – ATEX 95 – Patlayıcı ortamlarda kullanılacak ekipman ve koruyucu sistemler - Ticari Direktif


  V.İşverenin Yükümlülükleri


  İşveren, işyerinde patlamaların önlenmesi ve bunlardan korunmayı sağlamak amacıyla, yapılan işlemlerin doğasına uygun olan teknik ve organizasyona yönelik önlemleri almakla yükümlüdür. Bu yükümlülükler aşağıda belirtilmiştir:


  a) Patlayıcı ortam oluşmasını önlemek,


  b) Yapılan işlemlerin doğası gereği patlayıcı ortam oluşmasının önlenmesi mümkün değilse patlayıcı ortamın tutuşmasını önlemek,


  c) Çalışanların sağlık ve güvenliklerini sağlayacak şekilde patlamanın zararlı etkilerini azaltacak önlemleri almak.
  VI.Patlamadan Korunma Dokümanı


  İşyerinde patlama tehlikesinin değerlendirilmesi ve oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için, alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla hazırlanan bir dokümandır.


  Patlamadan korunma dokümanı; İşin başlamasından önce hazırlanacak ve işyerinde, iş ekipmanında veya organizasyonunda önemli değişiklik, genişleme veya düzeltme yapıldığında yeniden gözden geçirilerek güncelleştirilecektir.


  Patlamadan Korunma Dokümanında;


  a) Patlama riskinin belirlendiği ve değerlendirildiği hususu,


  b) Bu Yönetmelikte belirlenen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için alınacak önlemler,


  c) İşyerinde sınıflandırılmış yerler,


  ç) Çalışanların sağlık ve güvenliklerini patlayıcı ortam risklerinden korunması için asgari gerekler ve Ekipmanların ve koruyucu sistemlerin seçiminde uyulacak kriterlerin uygulanacağı yerler,


  d) Çalışma yerleri ve uyarı cihazları da dahil olmak üzere iş ekipmanının tasarımı, işletilmesi, kontrolü ve bakımının güvenlik kurallarına uygun olarak sağlandığı,


  e) İşyerinde kullanılan tüm ekipmanın 25/04/2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine uygunluğu,


  yazılı olarak yer alır.
  İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde belirtildiği şekilde işyerinde risk değerlendirmesi yaparken patlayıcı ortamdan kaynaklanan özel risklerin değerlendirmesinde aşağıdaki hususları da dikkate alacaktır:


  a) Patlayıcı ortam oluşma ihtimali ve bu ortamın kalıcılığı,


  b) Statik elektrik de dahil tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hale gelme ihtimalleri,


  c) İşyerinde bulunan tesis, kullanılan maddeler, prosesler ile bunların muhtemel karşılıklı etkileşimleri,


  d) Olabilecek patlamanın etkisinin büyüklüğü.


  Patlama riski, patlayıcı ortamların oluşabileceği yerlere açık olan veya açılabilen diğer yerler de dikkate alınarak bir bütün olarak değerlendirilecektir.
  VII.Önlemler


  Yapılan işlemlerin doğasına uygun olan teknik ve organizasyona yönelik önlemler alınması birincil önceliktir.


  A)Teknik önlemler


  Patlamanın önlemesi


  ·İkame


  ·Kapalı sistem


  ·Tehlikeli atmosfer oluşumunu önleme


  ·Ateşleyici kaynaklardan kaçınma


  ·Gaz alarm sistemleri


  ·Acil durum ekipmanları


  Patlamanın etkisini hafifletme


  ·Patlamaya dayanıklı ekipman


  ·Patlama bastırma


  ·Patlamanın yayılmasını önleme


  ·İkaz ve alarm


  B) Organizasyonel önlemler:


  ·İşletme talimatları


  ·Ekipmanların kullanım talimatları,


  ·Ekipmanların bakım talimatları,


  ·İstihdam edilen kişilerin becerileri


  ·Eğitim


  ·Çalışma izin sistemi ve nasıl organize edildiği,


  ·Tehlikeli bölgede seyyar iş ekipmanlarının kullanım kuralları


  ·Kişisel koruyucu donanım


  ·Bakım, denetim ve kontrol sistemi


  ·Tehlikeli bölgelerin işaretlenmesi


  ·Personelin görev, yetki ve sorumluklarının belirlenmesi
  VIII.Sonuç


  Hayatımıza her gün giren kimyasal sayısı artarken elbette ki patlama yaşama olasılığımız da günden güne artmaktadır. Patlamaya maruz kalmak ise hem insan hem tesisler açısından katastropik etkileri olan bir olaydır. Bu nedenle patlama olasılığı olan tüm alanlarda, proseslerde patlama ile ilgili risk analizi, malzeme analizleri, proses analizleri yapılarak patlamanın nasıl oluşmayacağı sorusuna uygun, mantıklı, bilimsel ve mühendislik nosyonu dahilinde yanıtlar aranması önemlidir. Bunu yaparken mevcut ulusal ve uluslararası mevzuat, mühendislik bilgileri, yaşanmış tecrübeler yol gösterici olacaktır.
  http://www.bursakalder.org/bulten1/icerik.php?bulten=haber1&id=144
 6. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlanması aşamasında kullanılan , Riskli Bölgenin Belirlenmesine ilişkin ilgili standarda uygun akış şeması ve PKD Hazırlanması sırasında dikkate alınması gereken ve Elektriksel olamayan ısı kaynakları.

  Ekli Dosyalar:

 7. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  TS 60079 -10 daki 99 adımlık "Tehlikeli bölge sınıflandırması" na şematik yaklaşım tablosu ektedir. Burada, sadece ilk ana giriş ve sürekli boşalma altından devam eden kısım paylaşılmıştır. Çünkü ana ve tali boşalma için de şema aynıdır, sadece zone numaraları birer derece kaymaktadır.

  Ekli Dosyalar:

 8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Patlayıcı Ortamda Kullanılacak Cihazların Yüzey Sıcaklıkları ve Toz Tane Boyuna göre tutuşma Enerjisi Değeri Tablosu

  Ekli Dosyalar:

 9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  PKD Hazırlanırken Standarda göre işyeri ile ilgili olarak hazırlanması gereken işyerindeki "Tutuşturucu Kaynakları ve Ekipman Listesi" tablosu
  Not: Bu tablo sadece bir örnektir. Her işyeri için işyerindeki kuruluma , iş süreçlerine ve ekipman parkına göre farklı olacaktır.

  Ekli Dosyalar:

 10. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hazırlanacak PKD de ayrıca İşyerindeki Patlama Riski Değerlendirilmelidir.
  PKD hazırlamada düşülen en önemli yanılgılardan birisi , PKD hazırlamanın sadece hesaplamalara indirgenmesidir. Bu husus asla unutulmamalıdır. aksi taktirde dökümanınız çok eksik kalır. Belki Kopyala -Yapıştır ile RD yapılan bir ortamda bu önemsiz bir ayrıntı gibi gelebilir. Konu zaten müfettişler de dahil çoğu kimde tarafından pek iyi bilinmediği için eksik kısımlar büyük olasılık görülmez. Ama siz yine de işi olması gibi yapmaya özen gösterin. Olayı kesinlikle sadece boşalma hesabına indirgemeyin. Bir çok eğitim bu şekilde yani hesap ağırlıklı yapılıyor. Bu hesaplar sadece işin bir kısmıdır. Bu konuda daha özenli olunmalı diye düşünüyorum.

  Not:paylaştığım her bir tabloyu dayandığı mevzuatı üzerine yazarak verneye çalışıyorum. Yine de eksiklil olursa uyarılarınızı ve katkılarınızı beklerim.

  Ekli Dosyalar:

 11. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İsgforum.net'e teşekkürler. PKD konusundaki paylaşımlarımda bana ayrı bir başlık açarak kendim adıma önemli bir motivasyon yarattılar. Bu paylaşımlar ile amacımıza bir yıldan az bir zamanda ulaşmaya başladığımızı düşünüyorum. Konu bir tabu ve bilinmez olmaktan çıkmıştır. Geçen yıl bu zamanlarda , PKD konusunda internet ortamında işe yarar açık bir paylaşım bulmak hemen hem olanaksız iken şuan ücretsiz eğitim durumuna kadar bazı kurumlar gelmiş bulunuyor. Umarım bu tür girişimler yaygınlaşır.
 12. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba daha öncede geçen bir tartışmayı tekrar açmakta fayda göruyorum.Net bir cevap alamadım çünkü.Şimdi havalandırmanın verimini hesaplamada kullanılan kalıcılık süresinin bir sınır değeri varmıdır.Kaç çıkarsa iyi,orta veya kötü havalandırma kabul edilmelidir?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  ayrıca fışkırma yarıçap hesabındaki vz=2(pi).r3/3(1-cosa/2) burdaki alfa açısını nasıl hesaplıyoruz? veya hangi değeri alıyoruz?
 13. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tüm flanslara kaynak. Tüm elektrik malzemesi exproof. İyi bir havalandırma in. Patlamadan korunma dokumani aut. :);)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  Kimse bu hesaptan anlamiyor kardesim
 14. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  açıyı 60 derece alabilirsiniz.
  Kalıcılık ile ilgili Avrupda genelde İtalyan metodolojisi kullanılır. Bununla ilgili tablo aşağıdaki gibidir.
  buradan hareketle, zaten hesapladığınız kalıcılık süresini bulmakta kullandığınız formülde, hava değişim sayısı ve havalandırma kalite faktörüne ilişkin katsayılar vardır. Bu nedenle çıkan süreye göre aşağıdaki tablodan yararlanarak karar verebilirsiniz.

  Table 1 – Reference values for the determination of hazardous areas (Italian methodology)


  Zone

  Likelihood of presence of the explosive atmosphere in 365 days (1 year)

  Total duration of the release (explosive atmosphere) in 365 days (1 year)

  Zone 0

  P > 10 -1

  More than 1000 hours

  Zone 1

  10 -1 > P > 10 -3

  More than 10 hours up to 1000 hours

  Zone 2 (2)

  10 -3 > P > 10 -5

  More than 0.1 hours up to 10 hours (1)

  (1) In the case of total duration of the release (explosive atmosphere) in 365 days (1 year) less than 0.1 hours, the area is generally non hazardous, in particular when the emission are more than one in 365 days. However, to be sure than the area is really non hazardous, it is better case by case to perform a risk assessment analysis.

  (2) In the case that reliable fault rates are not available, it can be assumed that at least one event is likely to occur in one year.
 15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yukarıdaki Tablonun Derli toplu hali;

  Ekli Dosyalar:

 16. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aydın bey ingilizcem yok ama çeviriden bakarak anlıyabilirim sanırsam çok teşekürler :) yalnız açıyı 60 derece alırsak küre formulune donmezmi?
 17. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  burdaki P değeri yıl içindeki olasılık değeri oluyor dimi Aydın Bey?
 18. suat karakoç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hımm pardon cos0 da daiere formulune doner tamamdır çok teşekürler
 19. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çok yeni tarihli (2014) Yeni Zelanda Hükümeti tarafından hazırlanmış ve yayınlanmış olan " Yeraltı madenlerinde ve tünellerinde Yangın veya Patlama" konulu tüzük ( tam tercüme "tüzük" olmayabilir, ama onun gibi bir şey. ). Maden ve tünel işinde çalışan arkadaşlar için faydalı olabilir.

  Ekli Dosyalar:

 20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  seminer sunumu

  Ekli Dosyalar: