1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ülkede bu kadar fizikçi bu kadar kimyacı bu kadarda bilgisayarcı arkadaş var formülleri excel de harmanlayıp sahada tesbit edilen sabit ve göreceli değerleri yazsak zonlar şak çıkıverse ne iyi olur...:sinir::)
  2. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydın bey merhaba yukarda verilen kalıcılık zamanları ile standartta verilen formulle hesaplanılan kalıcılık değerlerinin aynı olduğu konusunda şuphelerim var.Bu durumu aşağıdaki örnek üzerinde açıklıyayım.
    Örnek:
    çok iyi bir havalandırma ile alt patlayıcılığı yüksek bir patlayıcı gaz düşünelim.
    ideal bir havalandırma f=5,C=0.5m/s(açık havadan 10 kat daha iyi havalandırma),lelv=%50 ,boşalım tali olsun(k=0.5)
    t=-f/cIn(kxlelv/Xo)=-5/0.5 In(0.5x50/100)=14 saat(yaklaşık) çıkmaktadır.Yılda bir kez sınıztı yapacağı bile tahmin edilirse zone-1 e girmektedir.alt patlayıcılığı %50 lik bir gazın iyi havalandırma ile zone-1 vermesi normalmidir?
    Bu hesaplamalardan benimmi yanlış anladığım şey nedir?
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    f=5 ideal havalandırmayı değil, engellenmiş en kötü havalandırma durumunu temsil eder. f=1 en iyi, f=5 en kötü.
  4. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım teşekürler.hava kalitesi artiginda kaliciligin dusmesi gerekir.ters orantili
  5. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cok rahatsiz ettim aydin bey son olarak vz ve t ye gore farkli zone tayini oldugunda,patlama olasilin en yuksek oldugu durumumu aliriz?
    Ornek:vz→zone1
    t→zone0
    Burda zone0 mi alinir.yoksa ikisinden biri daha mi onceliklidir.?
  6. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sivi bosalim hizi ispat
    Kendimce :)

Ekli Dosyalar:

7. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Standartda sınıflandırma Havalandırma performansı ve Vz teorik hacim üzerinden yapılmaktadır. Süre ile ilgili sınıflandırma sadece bazı ülke mevzuatlarında ( italyan yaklaşımı ) vardır. Ancak bu süre kalıcılık zamanı ile karıştırılmamalıdır.
  8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Genel sanayide karşılaşılabilecek yanabilir tozlarla ilgili tehlikelere ilişkin cep rehberi ( Kısaca toz patlamaları ile ilgili)

Ekli Dosyalar:

9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bazı toplantılarında toz patlamaları ile ilgili hesaplama olmadığı söyleniyormuş; bu sizlerce de ( Tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim) doğru mudur ? Ekte benim bulabildiğim (başka standartlarda bulunabilir) toz patlamaları ile ilgili standartların listesini ekledim. Bu standartlarda hesaplar da vardır. Sadece olayı TS 60079-10-2 kapsamına hapsedip hesap yok demek ne kadar doğru bilemiyorum.

Ekli Dosyalar:

10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Yanıcı toz patlamalarında da hesaplamalar yapılır
  11. arzuakdeniz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar Merhaba

Patlamadan korunma dökümanı için hesaplama örnekleri olan varmıdır .Toz patlamsıyla ilgili hesaplamalar .Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bir soru soruldu;"Çalışmakta olduğum firmada kumlama yapılmakta ve bazalt kullanılmakta. Manuel kumlama yapıldığı için de toz miktarı çok malesef.. İş verene exprof elk. tesisastı kullandırmak istiyorum ama bazalt ın patlama değeri vs ile ilgili bir döküman bulamadım kendi elimdeki kaynaklarda da.
    http://www.isgforum.net/threads/yanıcı-toz-sınıflandırması.4089/
    adresinde açılmış olduğunuz konudada bazalt tozunu göremedim maalesef.. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.."
  13. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bazalt taşı volkanik bir oluşum olup, ısıya çok dayanıklıdır. Bazı ısı Yalıtım uygulamalarında da kullanılır.Benim düşüncem, Bazalt tozunda patlama riskinden ziyade, bu toz solundugunda oluşabilecek sağlık risklerinin değerlendirilmesi önemlidir.
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bir üyemiz sordu ; "aşağıda resimleri görülen bütan tankları için pkd hazırlanacak her boşalma kaynağı için tek tek mi hesap yapılmalı(örneğin çok sayıda flanş bağlantısı var her flanş için ayrı ayrı mı hesap yapılmalı yoksa bir ikisi için yeterli mi,gördüğünüz uygunsuzluklar nelerdir,alınması gereken önlemler neler olmalı"
    upload_2015-3-22_20-36-25.png
    upload_2015-3-22_20-36-42.png

upload_2015-3-22_20-37-19.png
    upload_2015-3-22_20-37-52.png
    upload_2015-3-22_20-38-9.png
    upload_2015-3-22_20-38-22.png
  15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu husus boşalmaya kaynağının durumuna göre belirlenir.
    Ts 60079-10-1 e göre boşalma kaynakları sürekli, ana, tali olarak sınıflandırılmaktadır.
    Buna göre verilen alandaki boşalma kaynakları;
    a- sürekli boşalmaya kaynağı kategorisinde ise her biri için ayrı ayrı hesaplama yapılacaktır.
    b- Ana boşalma kaynağı olarak değerlendirilenlerde; standartaki tablo B3 deki düzenlemeye göre hesap yapılır. Örneğin 2 ye kadar (2 dahil) her bir boşalma kaynağı için hesaplama, 3-5 arası için 3, 6-9 arası için 4 boşalma kaynağı için en az hesap yapılmalıdır. ( 10-13 için 5, 14-18 için 6...........gider )
    c- Tali sınıfta boşalma kaynağı olarak değerlendirilenler için ise (dV/dt)min değeri en büyük olan için hesaplama yapılır.

Hesaplamalardan kasıt (dv/dt)min oranlarıdır. Çünkü dG/dt si aynı olan kaynaklardan mlel'i küçük olan aynı şartlarda daha büyük (dv/dt)min verir.
  16. cuneytbarutoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar benin sorum şu mesela 4 inçlik bir flanş talı boşalma olarak kabul edildiğinde boşalma kaynağı kesit alanı nasıl bulunur
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  18. cuneytbarutoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam çok teşekkürler bu paylaşıdaki kaynak nedir?
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    60079 un yeni versiyon taslağından
  20. Eyup Gokce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79402
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selamlar,
    PKD hazırlıyorum. Ancak Xo konusunu tam anlayamadım.
    Birçok hesaplamada 100 kg/m3 alınmış.
    standart içindeki örneklerde de 100 alınmış.

eminim bu sabit bir değer değildir, ancak nasıl tespit edileceğini bulamadım.

yardımlarınızı rica ederim.

eyup