1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Aydın bey burada parça parça yayınlıyorsunuz ya önerim şu: eğer baştan sona tüm revizyonları yaptığınıza inanırsanız örnek bir ABC tesisi için hazırlama aşamalarını tek bir konuda toplayabilir misiniz?

Misal veriyorum:

1. Olası patlama bölgesine gidilir falanca ölçümler yapılır
    2. Elde edilen ölçümlere göre EK1 deki falanca hesaplama, EK2 deki filanca hesaplama yapılır
    3. Dokümantasyon aşamasında bütün bu hesaplamalar dikkate alınarak EK3 teki örneğe göre belli standardizasyondaki doküman yazılır
    4. Yazılan doküman fülanca kişilere imzalatılır

Şeklinde baştan aşağı eğitici bir konu olur ve google aramalarında bile size özel olan özgün konunuzun ilk sırada çıkabileceği garantisini verebilirim tabi can alıcı bir başlık olursa... ;)

Ne dersiniz?
  2. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bittiği zaman çalışma, onaydan da geçerse tamamını paylaşmayı düşünüyorum. Şu an işin aslında müfettişlerce sorgulanan hesaplama kısmını ve mantığını paylaşmaya çalışıyorum. İstediğim noktaya gelebilirsem, şuana kadar benim gördüğüm çalışmalarda olmayan, patlama herşeye rağmen oluşursa, bunun TNT karşılığının ne olacağına kadar hesabı götürmeyi planlıyorum. Böylece patlamanın olacağı varsayılan binanın imalat şekline göre yıkım tahmini de olacak. Hatta gerekirse, binanın imalat şeklinin değiştirilmesi önerisi bile yapılabilecek. Örneğin betonarme bir bina yerine, sandwich panel hafif konstrüksiyon gibi.
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Havalandırma derecesinin Belirlenmesi konusunda Sayısal Örnekler - 3
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Nisan 2014 ---
    Havalandırma Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnekler - 2 :

Ekli Dosyalar:

4. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Havalandırmanın Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnekler - 4:

Ekli Dosyalar:

5. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Havalandırmanın Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnekler - 5:

Ekli Dosyalar:

6. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Havalandırmanın Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnekler - 6:

Ekli Dosyalar:

7. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Havalandırmanın Derecesinin Belirlenmesi Konusunda Sayısal Örnekler - 7:

Ekli Dosyalar:

8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Buraya kadar verilen bilgileri kullanarak artık bir senaryo üzerinden örnek bir çalışma yapmaya gayret edebiliriz. Ben örnek senaryoyu ve verileri vereceğim, ilgilenen her arkadaş bu senaryo için kendi çalışmasını paylaşırsa ortaya gerçek hesaplarıyla yapılmış bir PDK çıkarabiliriz. bu da eminim, herkesin bilgilerini sır gibi sakladığı bir konuda ilk olur ve bu tabuyu, bilinmezliği birlikte kırarız. İnsanların bugünkü ekonomik şartlarda oldukça yüksek ücretler talep edilen bir konuda bilgi eksikliklerini bir nebze de olsa giderebiliriz. Dökümanın hazır olduğuna hep birlikte kanaat getirirsek, Erkan beyin yardımıyla tamamını bir kitapçık halinde tek bir dosyada toplayıp tüm ilgili arkadaşların kullanımına sunabiliriz.
    Tüm arkadaşların değerli katkıları için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aydın Bey Senaryoyu Ben JPEG yaparak arkadaşlara daha görünür sunmak istedim.Umarım sıkıntı olmaz.Ben senaryoyu okudum,fakat hayatımda hiç uygulama yaptım.Siz Soruları ve yönlendirmeyi iyi yaptınız fakat ben hala senaryo ve hesaplamalara bakarak kara kara düşündüm işin içinden çıkamadım.Sizden istirhamın bu senaryoyu gerçekleştirmek ve hesaplamalar ile birlikte örnek uygulama kitapçığı oluşturarak kişilerin öğrenimine sunmak.Bu güzel bir arşiv olacak bu sayede bunu kitap haline getirmek ve el kitabı olarak başucumda taşımak isterim.

Saygılarımla,

Page_1.JPG
    Page_2.JPG
  10. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlamak için Faydalı Yabancı Kaynaklar;

Ekli Dosyalar:

11. Musa KIRANSOY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Emeklerinize sağlık, İşiniz rast gelsin
  12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şimdi Örnekte verilen alanı incelemek için bize gerekli olanları bir araya getirmeye çalışalım;

Ekli Dosyalar:

13. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet arkadaşlar , çalışmanın bundan sonrasını kollektif yapmakta fayda var. Ben bir ön tablo ekledim. Ancak sistemdeki sadece bri kimyasala ilişkin verileri derleyip yazdım. Tablonun Diğer kısımlarını sistemde bulunan öteki sıvı ve gazlar için sizler tamamlayabillir misiniz ?
    Sizlere tabloda gerekli olan ama MSDS lerde olmayan bazı özelliklerin bulunması için ayrıca bazı dikkat edilecek yapısal durumlar için faydalı olacak NFPA standartlarını da ekliyorum. Çoklu katılım olursa daha bir iş çıkacaktır.
    Tüm kimyasallar için verileri topladıktan sonra, hesaplamalara ve bölge belirleme çalışmasına geçebileceğiz. Yerinde ölçümler ise , tüm teorik hesaplamalar yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir. Böylece hesap ile gerçek durum karşılaştırması yapılabilir.
    Desteklerinizi bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

14. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Örnek Senaryodaki tesise ait tüm kimyasallara ilişkin hesaplarda kullanacağımız verileri derledikten sonra yapacağımız hesaplamalarda bulunan sonuçlar. Yerinde ölçüm ile bulunan fiili değerler ile karşılaştırılır.
    Bu sistemde , Tanklar, Tank bölgesi, transfer hattı, transfer pompası ve kapalı alanda bulunan kazan ve bulunduğu alan gaz yayınımı nedeni ile patlama riskini hesaplamak için teorik hesaplama ve fiili ölçüm yapılması gereken alanlardır.
  15. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ek'te bazı formülleri excel olarak hazırladım , kullanıcılara hayırlı olsun. Çalışma gelişmeye açık , Aydın Bey'den gelen bu çalışma ile inşallah tam olarak oturur!
    Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

16. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    ayrıca 6009-20 Standardını da ekliyorum.

Ekli Dosyalar:

17. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    pardon: 60079-20
  18. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    f : Engellenmiş hava akışına izin veren bir faktör, Vz belirlemesinde uygulanan sayısal değerin
    aynısıdır.
    f patlayici gaz ortamini seyreltme etkinliği cinsinden havalandırmanin verimidir.
    Bu f değeri ;
    f=1 (ideal durum) ile tipik olarak
    f=5 (engellenmiş hava akışı)
    arasinda değişir.

Ek'te örnek değeri paylaşıyorum.
  19. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    f- kalite faktörü

Ekli Dosyalar:

20. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ek'te tehlike ve boşalma kaynakları listesi tablosu var.
    İnşallah bunları bir araya getirip, derli toplu bir rapor oluşturabiliriz.
    Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar: