1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Burada yapılan çalışmaları canı gönülden kutluyorum. fakat katılımın daha çok olmasını beklerdim. emek veren uzman arkadaşlara destek olmak gerek.
  2. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Özgül Cp ve yoğunluklar için faydalı olabilecek bir tablo;

Ekli Dosyalar:

3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Veriler tabolsunu oluştururken en büyük güçlüklerden birisi, ilgili kimyasalın Pmak, Kg, dP/dt değerleri ile alev hızına ilişkin bilgileri bulabilmektir. Bu konuda elinde tablo, döküman olan arkadaşlar varsa ve burada paylaşırsa çok önemli bir güçlüğü aşarız. Çünkü bu değerler ampirik değerler, deneylerle tespit edilmiş veriler. Analitik olarak, genel bir formülasyonu olmayan veriler.
  4. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Güzel bir kaynak ; Kemal Sarı'nın kitabı

Ekli Dosyalar:

5. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sistemdeki diğer kimyasallar için bulabildiğim verileri tabloya ekledim. Eksik olan kısımlara ait elinde bilgi olan varsa, o eksiklikleri de tamamlayabiliriz. Veri tablosunun ulaştığı son haliyle yayınım hesaplarına ve buna göre bölge belirleme çalışmasına başlayabiliriz.

Sistemde normal şartlarda mevcut haliyle, yer altı, yer üstü tanklarının tahliye (pressure relief valve ) valflerinden ve imalattaki mikser kazanından ortama gaz yayınımı mevcuttur.

Hesaplamalar bu üç nokta için yapılacaktır. Fiili ölçümlerde bu üç nokta civarında yapılmalıdır. Ancak sisteminfiziki tasarımı ve havalandırma şartları gibi nedenlerden ötürü olası kaçak gazın sürüklenebileceği ve toplanabileceği yerler olabilir. Bu nedenle ortam ölçümü ve haritalanması önemlidir. İlgili gazların fiziksel özelliklerinin ( havadan ağır veya hafif vb) bilinmesi, olası kaçak gazların nerelerde toplanabileceği konusunda yardımcı olur.

Ekli Dosyalar:

6. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Buraya kadar yaptığımız hazırlıklardan sonra hesaba başlıyoruz. Ancak daha fazla katılım olursa daha sağlıklı bir çalışma yaparız.
    Bölümün ilk başlarında belirttiğim üzere, öncelikle ele aldığımız tesisin belirlediğimiz noktalarındaki gaz yayınımlarının sesaltı hızda mı, yoksa ses hızında mı gerçekleşeceğini belirliyoruz.

Ekli Dosyalar:

7. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senaryo Hesaplamaları 2. adım.

Ekli Dosyalar:

8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senaryo Hesaplamaları - 3;
    Bugün,
    TS EN 60079-10-1:2009 Tehlikeli Bölge Sınıflandırma Bilgi Sayfası – 1. Bölüm: Yanıcı Madde Listesi ve Karakteristikleri bölümündeki, kimyasalların güvenlik parametreleri adlı tabloyu oluşturmaya çalışıyoruz.
    ancak hiç katılım olmuyor . Niçin ? Katılım olsaydı , daha iyi bir çalışma ortaya çıkardı, diye düşünüyorum.

Ekli Dosyalar:

9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senaryo Hesaplamaları 4:
    Standarttaki tehlike sınıflandırma tablosunu ( yayının kaynakları ) hazırlıyoruz.
    Akşamada Toluen için, zone hesaplama tablosunu yapacağız.

Ekli Dosyalar:

10. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Senaryo Hesaplamalar 4-1:
    Toluen için zone (bölge hesaplama tablosu):
    Aynı Şekilde Ksilen için de tablo hazırlanır. Butil Akrilatın minumum ateşleme enerjisi Toluen ve Ksilene göre çok daha yüksektir. Aynı şekilde uçuculuğu da düşüktür. Bu nedenle daha riskli kimyasallar olan Toluen ve Ksilene göre hesaplamaların yapılması yeterli olur ?!! ( benim yorumum)

Ekli Dosyalar:

11. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    örnek olarak; boya deposunda tuttuğumuz değişik tiner ve boyaları düşünecek olursak;
    Tiner; %25-100 oranında tolüen; %10-20 oranında 2-metilpropan-1-ol; %10 oranında aseton bulunmakta
    ayrıca; boya sadece birisi için; %10-20 hydrokarbon; %3-10 ksilen ; %3-10 2-metoksi-1-metiletilasetat; %3-10 etilbenzen vs. oluşmaktadır.
    Tabii MSDS formunda 9.bölümde total olarak değerlerini (LEL) vermektedir.
    Cp değerini bulurken neyi baz alacağız ?
    Benim kullandığım çoğu malzeme bu şekilde karışımlardan oluşmaktadır.
    Kolay gelsin.
  12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Soruyu gördüm. Ama, bir türlü sayfaya giriş fırsatı bulamadığımdan yanıt biraz gecikmeli oldu. Artık , kusura bakmazsınız.
    Soruya gelince;
    Belli oranlarda karışımlardan oluşan bir gazın LEL veya UEL değerini hesaplarken literatür Le Chatelier prensibi kullan diyor. Le Chatelier prensibin nedir derseniz ?
    Ekteki sunuma bakabilir siniz ?

Ekli Dosyalar:

13. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Konu karışımların, ticari adları var. Ayrıca LEL ve UEL değerleride verilmiş.
    Sadece Formüllerde kullandığımız " Cp , yoğunluk değeri gibi değerleri nasıl bulacağız ?
  14. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bizim çalışmanın bundan sonraki bölümünde, eğer herşeye rağmen patlama olursa, bunun TNT karşılığı ve basınç etkisinin ne olacağını hesaplamaya çalışacağız. Burası benim için de yeni olduğundan katılım ve destek olursa çok iyi olur. Çünkü bu konu gaz yayınımı hesabından da daha fazla ampirik formüllere ve çeşitli kabullere dayanıyor. En azından gaz yayınımında bir standart ve onun önerileri ve gösterdiği yol vardı. Patlama ve etkisi kısmı o anlamda biraz daha muğlak gibi. bu konuda elinde doküman veya stndart olan varsa ve paylaşırsa, çok faydalı olur.
  15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Levent Bey,
    Sizin soruya gelince, sanırım ben yanlış anladım. Ona göre cevap yazdım. Ama o konu da bu işi yapmak isteyenler için bilinmesi gereken husus idi.
    Sizin sorunun yanıtına geçmeden önce, genel bilgi vermek istiyorum. Aslında kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum. Patlamadan Korunma Dökümanı hesaplarını yapmak için sanıldığının yada düşünüldüğünün aksine bir kimya mühendisi derinliğinde kimyasallara ilişkin kimya bilgisinin ötesinde, çok iyi bir termodinamik bilgisi ihtiyacı var.
    Sorunuzun yanıtını ekteki sunumda bulacağınızı düşünüyorum. ( Diğer yandan bir sürü ücret talep edilen eğitimlerde bile bizim burada paylaştığımız ayrıntıda bilgi paylaşımı sanırım yapılmıyor. Ben sadece MMO nun konuya ilişkin bir eğitimine ve İngilizce bir seminerine katılmıştım. Edindiğim izlenim, bu şekilde. Farklı kurumların eğitimlerine katılmış arkadaşlar varsa ve edindikleri izlenimleri paylaşırlarsa, bu eğitimin veriliş düzeyi konusunda daha sağlıklı bir fikir sahibi olabiliriz. Buradan çıkaracağımız sonuç bizi, paylaşım konusunda daha da motive eder. )

Ekli Dosyalar:

16. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Teşekkürler, bende Yunus Çengel'in Termodinamik Kitabı vardı. Tekrar bir gözden geçireyim :)
    Ayrıca 29-30 Mayıs'ta PKD eğitimine gideceğim, o zamana kadar bitirebilirsem karşılaştırma ve sorgulama şansım olur!!
  17. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ek'li tabloda işletmede öncelikle görünen patlayıcı ortam oluşacak bölümler ve içersindeki yanıcı sıvıları belirttim.
    1-H.ambar deposunda yanıcı olmayan daha birçok kimyasal mevcut.
    2- Dogalgaz hattını hiç hesaba katmadım ?
    3- İşletme içersinde belli bölgelerde yağ varilleri mevcut, hesaba katmadım ?
    4-Tehlikeli atık deposunda , atık yağ var, hesaba katmadım ?
    5-Dövme preslerinin altında , zeminin yaklaşık 2 mt aşağı kotunda atık yağ birikimi oluyor, hesaba katmadım.
    6- Fırınlar da doğalgaz kullanılıyor , hesaba katmadım ?
    Buna rağmen çok detaylı oluyor.

Ekli Dosyalar:

18. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Patlama Etkisinin Hesaplanması:
    Bu konuda bir çok çalışma ve yaklaşım olmakla beraber genelde eşdeğer TNT kütlesi hesaplanması yaklaşımı kullanılır.

Ekli Dosyalar:

19. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Karışımdaki hangi değer en yüksek ise ona göre baz alıp yapmamız gerektiğini söylediler eğitimde..
  20. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Karışımdaki en yüksek kimyasalı almak pratik olarak çoğu zaman durumu idare edebilir. Ancak kimyasalların özelliklerine göre en tehlikelisi belki karışımda en az miktarda olan da olabilir. Bu nedenle, karışımda en çok olanı almak, karışımdaki kimyasalların özellikleri birbirine yakınsa, pratik olarak işe yarar. Ancak, karışımdaki kimyasalların özelikle, parlama ve patlamayı etkileyen fiziksel özelliklerindeki dağılım çok farklıysa, bu durumda karışımda en fazla olanı almak, yanlışa götürebilir.