1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. murat907 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14963
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL
  Evet doğru söylüyorsunuz.En yüksek değerden kastım,kimyasal özellikleri bakımından en tehlikeli olan (parlayıcılık vb.) demek istedim abi..Yanlış anlaşılmasın..
 2. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ölçekli menzil ve patlama etkisi hesabı:

  Ekli Dosyalar:

 3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  TNT modeline dair Örnek Hesaplama, mantığın anlaşılması açısından önemlidir. Ekteki örneği inceleyebilirsiniz.
  Bu işin kapsamı dahilinde hemen hemen tüm paylaşımlar yapılmıştır. Gerisi artık bu işi merak eden uzmana kalmıştır.
  Konu içeriği yönüyle, fazlaca matematik kullanımı içerdiğinden, çok karmaşık gibi algılanabilir. Ama sanıldığı gibi çok karmaşık değildir. Zor olan bazı katsayılara ve kimyasallara ait bazı özelliklere ulaşmaktır. Sıvı ve gazlar için başka bilgi vermek , katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar eklemeler yapabilir. Bundan sonra toz patlamalarına ilişkin paylaşımlar yapabilirsek, konu tüm yönleriyle elden geldiğince çalışılmış olur.

  Ekli Dosyalar:

 4. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ayrıca Tübitak'ın bir makalesi var patlamalarla ilgili. buda ilgilenenlere faydalı olabilir. Lees yaklaşımına benzemekle beraber, bazı değişiklikler var. Bence daha pratik gibi. Bilinmesinde fayda var.

  Ekli Dosyalar:

 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @Aydın Altıntaş Bey face sayfamızdan bir üye..sormuş;

  Kenan Ivedi
  • Merhaba, patlayıcı ortamdan çalışanları koruma dokümanı haZırlamak tüm işyerleri içinmi geçerli acaba.
 6. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Erkan bey,

  Benim anladığım kadarıyla, "Patlamadan Korunma Dökümanı" hazıtlanması, aslında "Risk değerlendirme" çalışmasının bir parçası
  6331 madde 4- 5 ve 6331 madde 10 ve buradan hareketle "Çalışanların Patlayıcı Ortamların ...........Hakkında Yönetmelik" madde 5-6, madde ve madde 10 - 11 ve ekleri, ayrıca " Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik" madde 105 - 122 arası dikkate alındığında, her iş yerinde bu dökümanı hazırlamak gerekli. Örneğin en basit ofiste bile, mutfakta doğal gaz bağlantısı veya lpg tüpü var. Bu da en az tehlikeli işyerinde bile patlama riski olduğunu gösterir. Patlama riski varsa, bu döküman hazırlanmalıdır.
  Risk değerlendirme çalışması yaparken, çalışmanın bir yerinde patlama ve yangın riskinden bahsetmişseniz, bu döküman hazırlanmalıdır diye düşünüyorum.
 7. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Toz patlamalarına geçmeden önce, ele aldığımız senaryoda eksik kalan noktalar var. Bunları tamamlamak gerek diye düşünüyorum. Bu noktalardan bir tanesi ekipman seçimi ve seçilmiş ekipmanın kontrolü idi. bu hususa bakacak olursak;
  a- Konveyör motoru : Ex II 2G I Ex e IIA T1 Gb olarak seçilmiş, bu elektrik motorunun bulunduğu bölge imalat alanındadır. Mikser kazanından çıkan ürünün dolum ünitesinde ambalajlanmasından sonra taşındığı konveyör bandını tahrik etmektedir.
  Gaz sınıfı II A , bulunduğu bölge zone 1 (hesaplardan) karışımda butil akrilat olduğundan kendiliğinden ateşleme sınıfı T2
  Bu nedenle, seçim yanlış olup ateşleme sınıfı değiştirilmelidir.
  Ex II 2G I Ex e IIA T2 Gb olmalı,

  b- Kontrol Panosu : Ex II 2G I Ex e IIB T2 Gb, olarak seçilmiş, yukarıdaki açıklamalardan seçim doğrudur.

  c- Mikser Motoru : ? ( hesap sonuçlarına göre siz belirleyin )

  Ex II 2G I Ex e IIA T2 Gb olarak seçilebilir.

  Not: Ex : Patlama sembulü; 2 : teçhizat gurubu 2 ( gurup 2, patlayıcı gaz atmosfer, Gurup 1, madenler ve yer altı çalışmalarında kullanılan teçhizatı gösterir.Gurup III patlayıcı toz atmosferi gösterir )
  IIA : Gazın patlayıcı sınıfı
  T2: Gazın kendiliğnden ateşlenme sınıfı (300 < T2 =< 450 C )
  G: Gaz ( Toz olsaydı D olacaktı )
  b: zone 1 ( azone 0, b zone 1, c zone 2 )
 8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Toz patlamalarına, TMMOB'de Fike firmasının yaptığı sunumu paylaşarak başlayabiliriz.

  Ekli Dosyalar:

 9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Toz Patlamalarının esasları ile ilgili ekteki döküman gayet iyi bilgi veriyor. Bu döküman çeviri grubu tarafından çevrilebilirse, toz patlamalarının esaslarının anlaşılabilmesi açısından konuyla ilgilenen arkadaşlar için çok faydalı olacağını düşünüyorum.
  Ne yazık ki, bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da dökümanların çoğu yabancı dilde,

  Ekli Dosyalar:

 10. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bir ileri bir geri gibi oluyor. Ama araya bir döküman hazırlarken olması gereken başlıkların neler olması gerektiği konusunda bilgi sıkıştırmak istiyorum.
  1-Tesiste yapılan işlerin tanıtımı, durum planları, iş akış şemaları, proses şemaları olmalı
  2-İmalat süreçlerinde ve proseslerde kullanılan kimyasalların fiziksel ve kimyasal özelliklerin belirlenmesi ve sınıflanması
  3-Olası Patlayıcı Ortamların Belirlenmesi, Risk analizi Çalışması, Boşalma noktalarının belirlenmesi,ortam ölçümleri yapılması
  4-Tehlikeli bölgelerin (zone) saptanması. (Hesaplama yapılacak adım.)
  5-Tehlike bölgelerinin haritalanmasının yapılması
  6-Patlama etkisinin değerlendirilmesi, zararı hafifletici tedbirlerin saptanması
  7-İşletmeye ait organizasyonel önlemlerin belirlenmesi
  8-Sistemin gözden geçirilmesi için öneriler, önlemler,kontrol listeleri

  Yukarıda belirtilen işler PDK'nın içeriğinde aşağıda belirtilen bölümlerde toplanabilir;

  Bölüm1: Tanımlar, esas alınan ve dayanak teşkil eden mevzuat vestandartlar.
  Bölüm2:Yönetici özeti.
  Bölüm 3:İşyerinin tanıtımı
  Bölüm4: Patlama Risklerinin Değerlendirilmesi
  Bölüm5: Patlama RisklerininYönetiminde mevcut önlemler ve öneriler
  Bölüm6:Ekler (açıklayıcı ilave bilgiler ve örnekler)
 11. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Tozlu Ortamda Bölge sınırlarının Belirlenmesi

  Ekli Dosyalar:

 12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yanma ve Alev Hızlarına İlişkin ön bilgilendirme;

  Ekli Dosyalar:

 13. Aydın AKÇAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hocam katılımın az olmasındaki sebep kanımca benim gibi bu konuda bilgisi zayıf arkadaşların payça parça ve işin mantıgını maddeler halinde sıralamadan drek formul ve senaryodan anlatıma geçmeniz neticesinde hiçbirşey anlaşılmamasıdır.Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.Konunun bu konuda hiç bilgisi olmayan arkadaşlara anlatır şekilde parça şekilde dosyalar göndererek değilde bir bütün halinde ve temel açıklayıcı bilgilerle sunumu olması kanımca daha yararlı olacaktır.Emeğiniz için teşekkürler...
 14. umit_kovanci İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100682
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DİKKAN METAL A.Ş.
  paylaşım için teşekkürler
 15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Haklısınız arkadaşlar. Ben paylaşımımın ilk adımlarında da belirttiğim üzere, amacım; bir sır ve efsane haline dönüştürülen hesaplama formüllerini ve mantığını açıkça tüm arkadaşlarla paylaşmaktı. Yoksa, sıfırdan konuyu hiç bilmeyen arkadaşlara yönelik bir eğitim sunumu değildi. Yapılan paylaşımın asıl amacı, bu dökümanın hazırlanabilmesi için gerekli olan hesaplama mantığını anlatabilmekti. İşin bu kısmı çözüldükten sonra, gerisi gerçekten konuyla ilgili arkadaşların rahatça halledebileceği hususlardır, diye düşünmüştüm.

  Şunu da ayrıca belirtmek isterim ki; Patlamadan Korunma Dökümanı hazırlanması çalışması ne Risk değerlendirme, ne de acil durum eylem planı gibi kopyala yapıştır uygulamasına uygun bir çalışma değil. Burada söylediklerim kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Risk Değerlendirme ve Acil Durum Planı çalışması Kopyala Yapıştır olarak yapılabilir demek istemiyorum. Her işletme kendi özelinde incelenmelidir. Ama genelde böyle kopyala yapıştır şeklinde yapılıyor. Demek istediğim bu duruma dikkat çekmektir. PDK olayı ise, kapsamı ve hazırlanma şekli nedeniyle kopyala yapıştır olayını benimseyenlere hiç yardımcı olmayan bir dökümandır. Kapak ve giriş kısımlarını kopyala yapıştır şeklinde yapabilseniz de, hesaplama kısmının tamamen ele alınan yere özel olarak yapılması gerekiyor.

  İşin içine biraz matematik hesap kitap girince, bir çok kişi bundan hoşlanmıyor, kopyala yapıştırcıların da işini güçleştiriyor. Tam bir turnusol kağıdı görevi yapıyor. Ülke olarak, Matematikte ki performansımız da belli , dünyada son üçteyiz. Aslında bu durumumuz, bu konunun niçin bu kadar insanlara zor geldiğini, tartışmaya gerek kalmayacak şekilde anlatıyor.

  Bir de sizlerden PKD eğitimine katılanlar varsa, aldıkları eğitimin faydası konusundaki düşüncelerini öğrenmek istiyorum. Neler anlatıldı ? nasıl anlatıldı ? size göre neler anlatılmalıydı ? Bu konularda bilgi verebilirseniz, bir eğitim dökümanı hazırlamak için bana yol gösterici olabilir.
 16. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba
  Kimyasal madde üretimi yapan bir firmamın denetlenmesinde iş müfettişleri pat.kor.dok.hazırlamamı istediler.Örnek olarak yapmaya çalıştığım bazı hesaplamalar .Eksik olduğum kısımlarda yardımlarınızı bekliyorum.

  Ekli Dosyalar:

 17. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ramazan bey,

  Hem üst kapak bölgesinde , hem de alt flanş bölgesinde AP yi aynı almışsınız. Tank kapalıyken iç basınç ne kadar olmaktadır ? Tankın içindeki sıvı yüksekliği hep aynı mıdır ? Değişken ise alt ve üst sınırı tank tabanına göre hangi aralıkta değişmektedir ? Tankın yüksekliği nedir ?
 18. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Aydın Bey,
  Üst kapak sadece tank boşken ve temizlik yapılacağı zaman açılmaktadır.Tank ikmali alt flanştan ,hava tertibatlı aktarım motoruyla (ark sızdırmaz) yapılmaktadır.Tankın içindeki sıvı yüksekliği hep aynı değil ama üretim için temin edilen bütil akrilat hemen tüketilmektedir.Depolama yapılmamaktadır.Tank yüksekliği 3 m ama ben hesaba bu yüksekliği ilave etmedim.Basınç fark kısmında mı etmem gerekiyordu acaba?
 19. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  App yi flanş için belirlerken sıvı yüksekliğini dikkate almak gerekir. Çünkü sıvı yüksekliği basınç artışına neden olacağı için yayınım miktarını arttıracaktır. Diğer yandan basıncı bar olarak yazmış ve kullanmixsiniz, basınç formulasyonda bar olarak değil, Pascal cinsinden alınmalıdır.
 20. Levent Kon İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44722
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çimsataş
  Yararlı olacağını düşündüğüm, eski eğitim slaytlarını paylaşıyorum.
  Kolay gelsin. :)

  Ekli Dosyalar: