1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    bir de toz ile ilgili slayt paylaşayım :)

Ekli Dosyalar:

2. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Bu hafta sonuda 2 günlük yeni bir eğitim var, herhalde ondan sonra rahatça PKD hazırlayacak hale gelebilirim. :)
    Kolay gelsin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    Bu arada ;
    PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜĞÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK
    bugün çıkmış.
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Paylaşım çok iyi. Sadece gaz yayınım 1.formül hatalı yazılmış dikkat etmek gerek.
  4. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Doğru örnek 1 de k:0,5 yerine 0,25 olarak almış.
    Ama bu şekilde anlatan işi başından alan tek sunum bu :(
  5. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Levent Bey
    Ana boşalma kaynağı olarak aldığım için 0.25 i kullandım.
  6. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ramazan Bey sizin örneğiniz için belirtmedim.
    Paylaştığım Gaz-Buhar dokümanındaki örnekte, Tali Boşalma denmiş: 0,5 olarak belirttikten sonra çözüm aşamasında 0,25 'i kullanmış .
    Anlatımı iyi ama örneklerde sayısal hata olabileceğini belirttim.
    Sizin örneğinizde güzel, şunu benim daha önce paylaştığım Excel'de formüle edip, kolaylaştırabilirsek çok iyi olacak.
    Ellerinize sağlık.
    Yarın gideceğim eğitimde , hocaya sizin örneği de soracağım :)
  7. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ramazan Bey,
    Sorun olup olmayacağını bilmiyorum, ancak Bolge 0 (Zone 0) ve Bolge 1 (Zone 1) gösterimlerinin standarda göre yapılması daha doğru olacaktır.
  8. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

Herkese paylaşımları için teşekkür ederim.
  9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Patlamadan Korunma Dökümanı hazırlanması sırasında dikkate alınacak tüm noktalar ekteki dökümanda verilmiştir. İyi bir başvuru kaynağı olarak kullanılabilir.

Ekli Dosyalar:

10. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Meditek PKD (Patlamadan Korunma Dokümanı ) Yazılımımızı denemenizi öneririm. Tüm bu hesaplar otomatik olarak yapılmakta. Şu an İSAF 2014 fuarındayız standımıza bekleriz.
  11. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar patlamadan korunma dökümanı hazırlamasında yapılan hesaplamalara ilişkin küçük ama çok önemli bir ayrıntıya hiç değinmediğimizi fark ettim. Bu nedenle, çalışmada bu noktada da bir açık kalmaması için değinmeden geçtiğimizi söylediğim bu konuyu vurgulamaya çalışacağım.
    Bildiğiniz gibi PKD hazırlama işi aslında bir senaryo hazırlama çalışmasıdır. Çünkü çalışma anında zaten bir sorun yoktur. Olası sorunlarda neler olabileceği konusunda bir öngörü çalışmasıdır. Bu nedenle sıvı ve gaz yayınım hesaplarını yaparken statik kabul edilen tek bir kesit değer üzerinden değil, birden fazla olası sızıntı kesitleri öngörüsü üzerinden yayınım hesapları yapılmalıdır. En az beş ayrı değer üzerinden senaryo çalışması yapılması faydalı olacaktır.
    Çoğunlukla sızıntı olaylarında kabul edilebilecek kesit alanları; 0,1 mm2 ile 2,5 mm2 arasında kabul edilerek ( 0,1 - 0,5 - 1 - 2 - 2,5- mm2) minumum 5 değer üzerinden hesaplama yapılması doğru olacaktır. daha büyük kesitlerde, hattaki veya depodaki kaçak artık sözkonusu kesit delik mertebesinde olacağı için kolaylıkla farkına varılabilir durumda olacaktır. Bir kıvılcım bekleyen sinsi bir birikimin ötesine geçecektir. Yani daha basit ifade ile büyük kesitlerde sürpriz yoktur.
    Diğer yandan özellikle sıvı yayınları hesaplanırken , dikkat edilecek diğer bir konu, sızarak ortama yayılan yanıcı,parlayıcı ve patlayıcı sıvının sızdığı yerde çok hızlı bir şekilde buharlaşarak ortam atmosferine karışacağıdır. Sıvı yayınımında aynı zamanda açık yüzeyli havuz durumu sözkonusu olabilir. Durum sizin sızıntının farkına ne kadar sürede varabileceğiniz ile ilgilidir. Örneğin 17 litre izopropil alkol 30 dakikada tamamen buharlaşarak ortam atmosferine karışabilmektedir.Yani, sıvı yayınımda
    olayı aynı zamanda CD IEC 60079-10-1 Ed.3 taslak metinde verilen havuz formulüyle de ele almak faydalı olacaktır. Sadece sıvı yayınım formuluyle ele alınan bazı sızıntı durumlarında sızan kimyasal sıvının özelliklerine göre zone 2 çıkan bir sonuç buharlaşma olayıda dikkate alındığında zone 1 olabilmektedir. Buda birçok şeyi değiştirmektedir.
    Havuz formulunü yarın ilave edeceğim.
  12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dün yukarıda bahsettiğim sıvı yayınımında dikkate alınması gereken, boşalan sıvının buharlaşması ile ilgili formülasyon ekteki gibidir.

Ekli Dosyalar:

13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ATEX Direktifi (ATEX Directive 2014/34/EU, eski
    rumuzu 94/9/EC)
    Yeni direktifler 19 Nisan 2014 itibarı ile yürürlüktedir ve
    üye ülkelere 20 Nisan 2016’ya kadar 2 yıl bir uyum süresi
    tanınmış olup; bu zaman zarfında tüm üye ülkeler yasa
    yönetmelik vesaire gibi müktesebatlarını yeni direktiflere
    uygun hale getirmek zorundadırlar.Sayın Kemal Sarı nın makalesi(sayfa40-44 arasında) ;http://www.emo.org.tr/ekler/1a191fff9ca3ac6_ek.pdf?dergi=970
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    pratik açısından burada hangi bölüm hangi zone bölgesidir(tozlar) ;
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    2.resim (toz boya kabini)

3.resim (toz boya siklonu)
  16. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  17. davutsenturk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17233
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aydın bey bir şey sormak istiyorum patlamadan korunma dökümanı hazırlamak için bir belge şartı varmı acaba? varsa nerden alabiliriz iş güvenliği uzmanları hazırlayabilirmi belge olmadan...
  18. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Davut bey,
    PKD hazırlamak için herhangi bir belge şartı bildiğim kadarıyla yoktur. Tek koşul konuyu bilmektir. Konu ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle standart, bilindik İGU eğitimleri yeterli değildir. Konu üzerinde ayrıca çalışmak gerekir. PKD hazırlanması ile ilgili eğitim veren bir çok kurum ve kişi var. Benim önerim meslek odalarının konu ile ilgili açtığı bir eğitime katılmanızdır. Özel kurum ve kişilerin eğitim ücretleri , meslek odalarının eğitim ücretlerine göre daha yüksek olmaktadır. MMO'nun konu ile ilgili eğitimi vardır. Takip ederseniz, katılabilirsiniz. Konu hakkında kendini yeterli hisseden İGU lar , elbette bu dökümanı hazırlayabilir.
  19. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    30 Nisan 2013 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 28633

2. Patlamadan Korunma Önlemleri
    2.8.
    Patlayıcı ortam oluşabilecek bölümleri bulunan işyerlerinde; faaliyete başlanılmadan önce bütün işyerinin patlama yönünden güvenliğinin sağlandığı kanıtlanacaktır. Patlamadan korunmayı sağlamak için bütün koşullar yerine getirilir. Patlama yönünden güvenliğin sağlandığının kanıtlanması, patlamadan korunma konusunda eğitim almış ve/veya deneyimli ehil kişilerce yapılır.
  20. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım