1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sevecen Hanım, faaliyet konusu dışında kalan sarf malzemeler için ayrıca PKD hazırlamaya gerek. Sadece RD ve önleyici tedbirlerle gerekli önlemleri alın yeterlidir.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

hımmm ben yönetmeliği yanlış değerlendirdim o zaman...
    ama geçen müfettişler gelmiş, bizim gibi faaliyetinde kimyasal olmayan kişilere de yap demişler. kafam karıştı :)
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

gerek yok olacaktı :)

takmayın bir sonraki gelecek olan müfettiş de gerek diyebilir :) İlgili yönetmelik kaynagını atex direktifinden almıştır. Dolayısıyla atexle ilgili değil.
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Genel olarak dediğiniz doğru(hesaplamalar bölge 22 yi de kapsar),ayrıca zone yarıçapları hesaplamalar ile bulunuyor fakat biz yukarıdaki durumları bazı önlemlerin baştan alınmış olduğu ve mevcut havalandırma(cebri) olduğu (devamlı hava akımı olduğu yapılan ölçümler sonucu ) duruma göre(ve ekipmanların kullanım sıklığına göre) değerlendirdik .Muhtemel boşalma kaynaklarına göre havalandırma miktarı ne kadar fazla olur ise (hava değişimi) zone 'ların (tehlikeli bölgelerin) yayılma sınırları o kadar küçük olacaktır.örneğin resimdeki siklonda siklon dışındaki 1 metrelik bölüm zone 22 dir ve buradaki elektrikli ekipmanlar kategori 3 ekipman olmalıdır.(zone 20 ve zone 21 bölgelerinde elektrikli ekipman kullanmayarak ve statik elektriğe karşı önlemler alarak kategori 3 ekipman kullanmamız işletmenin exproof ürün yatırım maliyetini de azaltacaktır)
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    EX-PROOF ELEKTRİK MALZEMELERİ İLE İLGİLİ ESKİ VE GÜNCEL STANDARTLAR

Ekli Dosyalar:

7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Sn. İş Güvenliği Uzmanları,
    Son günlerde benim de dahil olduğum bazı eğitmenler tarafından düzenlenen "Patlamadan Korunma Dökümanı" eğitimleriyle ilgili olarak gözlemlediğim ÖNEMLİ bazı konuları paylaşarak dikkatinize sunmak istiyorum:
    1. "Patlamadan Korunma Dökümanı" esas olarak "risk değerlendirme" çalışmasıdır. İçeriği risk değerlendirmesinde dikkate alınan verileri , metodolojileri kapsar. Bunun dışında ; Yangın ve patlama gibi iki olayın nedenlerinin, mekanizmasının anlaşılması gereklidir.
    2. "Patlamadan Korunma Dökümanı" , risk değerlendirmesinde olduğu gibi bir ekip tarafından hazırlanır. Bakımdan sorumlu, üretimden sorumlu makina ve/veya elektrik mühendislerinin hazırlama ekibi içinde olması gereklidir. Bu konu, ilgili yönetmelikte de açıkca belirtilmektedir.
    Eğitimlere sadece iş güvenliği uzmanları katılmakta, dökümanın hazırlanması bir çok konuda olduğu gibi, yanlış olarak İG uzmanı üzerinde kalmaktadır.

İG uzmanı; Döküman hazırlanmasının koordinasyonu , takibi ve kendisiyle ilgili risk değerlendirme vb konu başlıklarını yapmakla yükümlüdür.

3. İG uzmanı patlamanın önlenmesi için gerekli havalandırma debisini hesaplayarak havalandırma fan motorunun seçimini mi yapacaktır? HVAC Müh. nerede ?

İG uzmanı zonları belirledikten sonra , "Patlayıcı Ortamlarda Kullanılacak Donanımlar" yönetmeliği kapsamında elektrik motorları seçimini mi yapacaktır ? Elektrik Müh. nerede ?

Aslında, MMO ve EMO konuyla ilgili eğitimler düzenlemektedir. Ancak işverenlere konuyu doğru anlatmak ve İG uzmanı dışında da görevlendirme yapmasını sağlamak gerekir.

4. "Patlamadan Korunma Dökümanı" hazırlanması, "Zon hesaplanması" gibi tek bir konuya indirgenmekte veya algılanmaktadır. Patlayıcı zonların hesaplanmasıyla ilgili standartlarda bakıldığında anlaşılmayan bir konu yoktur. Ancak; Bu hesaplamalarda da, vana ve flanşlardaki kaçak çapı, havalandırmanın kullanılabilirliği gibi konularda varsayımlar ile yapılmaktadır.
    60079-10-1 standardı, "IEC International Electrotechnical Commission " tarafından hazırlanmıştır.

5.Standartlarda verilen formüller hesaplamalarda esas alınır ve sektörel bazda hazırlanan "Uygulama Kuralları- Codes of Practice" kullanıcıya kolaylık olsun sunulur.
    Bakınız: Petrol sanayisi için API 505 . petrol sanayisinde karşılaşılan bütün zonlar hesaplanmıştır.

Benzer şekilde; Değerli uzman Mustafa Bağan tarafından çevrilen ve Kimya Sanayicileri Derneği tarafından yayınlanan "Patlayıcı Ortamların Pratik Tespiti " isimli rehber çok faydalıdır.
    6. İş müfettişlerinin yaptığı denetimlerde sadece zon hesaplamalarına değil; Patlamadan korunma dökümanının içeriğine, kaitesine, hazırlama ekibine, "kes-yapıştır" olup olmadığına bakması herhalde yararlı olacaktır.
    7. Yangın denetimlerinde de işyerlerinde "yangın yükü" hesaplaması yapıldı mı? gibi sorularla karşılaşıldığını duymaktayım.
    "Yangın yükü hesaplaması" iş yerinin yangın tehlike sınıfının belirlenmesi, sprinkler veya diğer söndürme sistemlerinin tasarımında ; Su/ gaz debisi , depo kapasitesi veya diğer parametrelerin seçiminde kullanılır.

İG uzmanı; iş yerindeki tehlike sınıflandırmasını "Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği"ne bakarak anlayabilir ve yönetmelik gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini sorgular.

Yangın yükü hesaplamak İG uzmanının işi değildir.

Yeni yasa, yeni uygulama ve yeni uzmanlarla çalışılan iş güvenliği alanında yanlış yollara girilmeden; 150 - 200 yıllık sanayi deneyimi olan ülkelerdeki uygulamalara bakarak deneyimlerin ışığında ve katkısı olur amacıyla görüş ve önerilerimi sunmak istedim.

Sorunlara analitik yaklaşır, bilim ve tekniğin geldiği aşamadaki birikimleri doğru uygularsak olumlu sonuçlara varabiliriz diye düşünüyorum.

Herkese kolaylıklar diliyorum.

Saygılarımla,

Cemal KOZACI
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  9. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1-2 Kasım'da Maden Mühendisleri Odası ankara genel merkezde PKD hakkında eğitim var. piyasadaki eğitimler çok pahalı odayla konuşup istanbulda bir eğitim organize etmeye çalışacağım olursa çok iyi olur haber veririm.
  10. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    TS 60079 10-1 deki yayınım formüllerinin nasıl elde edildiğini merak eden var mı ? Varsa, ezbercilikten bir nebze kurtulmak işin temelini anlamak için bu denklemleri birlikte çıkarmaya çalışabiliriz.
    İlk başlangıcı sıvı yayınım denklemi ile yapabiliriz. İlginlenen yoksa, unutabiliriz.
  11. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Ben ilgileniyorum. Vaktim elverdiği ölçüde...
  12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sanırım konu pek ilgi çekmedi. Oysa hergün internetten onlarca PKD ile ilgili eğitim yazısı geliyor. Demek ki bir talep var. Ancak , anladığım kadarı ile ücretsiz bilgi paylaşımının pek değeri ve isteklisi olmuyor.
  13. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın Aydın Altıntaş Hocam; genel manada belli kişiler katılmış şimdi fırsat bulup inceledim ve indirme yaptım. Bu paylaşımlar için herkes gibi ben de çok teşekkür ediyorum. Hele ki insanların bu zamanda sahip oldukları ya da ellerine geçen en ufak bilgiyi annenin yavrusunu koruduğu gibi saklarken, tabiri caizse:)

Konu ilgi çekmedi demişsiniz katılım ile doğru orantılı olarak, haklısınız. Ancak ben ileriye dönük dönüşlerin olacağına inanıyorum. Konuyu iyice bi kavrayalım katılım artacaktır. Biz de bu eğitime katılacağız, paylaşımlarınız eğitim öncesinde çok iyi olacak ve evet talep var artacak da tüm uzmanlar yani gelişmek isteyen uzmanlar bu konuya hakim olmak zorunda.
  14. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydın Bey takip ediyorum yardım etmem gereken bir durum olursa , yardımcı olmak isterim. Kütle aktarımı ve termodinamik bilginiz modelleme yapmanız harika, tekrardan teşekkürler.
  15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yukarıdaki yazı biraz sitemkar gibi oldu. Ancak yinede inandığımız gibi yola devam edip, ilgilenen arkadaşların sayısı azda olsa " Deniz Yıldızı" hikayesi misali bilgilerimizi açıkça paylaşacağız. Paylaştığımız bilgiler bir kişiye bile faydalı olsa, amacımıza ulaşmış sayılırız.
    Kaldığımız yere dönecek olursak;
    TS 60079 10 -1 deki denklemlerin nasıl elde edildiğini açıkça bilirsek, kendimize güvenimizi daha yüksek olacaktır. Ayrıca işin esasını anlamak, bakışımızı tamamen değiştirecektir. Çok karmaşık gibi görünen hesaplamalar artık bize o kadar karmaşık ve zor gelmeyecektir diye düşünüyorum. Daha önceki paylaşımlarda da değindiğimiz üzere bu olay tamamen bir akışkanlar mekaniği konusudur. Akışkanlar mekaniği işin içine girince ve konu özellikle de sıvı olursa "Bernoulli" denklemi (1738 yılında Hydrodynamica adlı eserinde Daniel Bernoulli bu ifadeyi yayınlamıştır.) işin kaçınılmaz bir parçası olur. Sıvı yayınım denkleminin eldesinde de birincil dayanak "Bernoulli" denklemi olacaktır. Anafikrimizle çelişkiye düşmemek için ezbere doğrudan bernoulli denklemini yazıp onun üzerinden hareketle sıvı yayınım formülüne nasıl ulaştığını göstermeyeceğim. Olayın tam anlaşılabilmesi için öncellikle ana dayanak olan "Bernoulli" denklemi nasıl elde ediliyor, temel fiziksel kabulleri kullanıp bu denklemi çıkaracağız. Hidrolik konusunun ana denklemlerinden birisi olan "Bernoulli" denkleminin nasıl elde edildiğini anlayabilirsek kütlesel debi hesabının yapılması konusunu da o kadar kolay kavrarız diye düşünüyorum.
    1. Adım: Bernoulli Denkleminin eldesi:
    Denklemin çıkarılması ekteki dosyada verilmiştir.
    2.Adım: Kütlesel debinin hesabı ( Bu adımı akşama paylaşacağım)

Ekli Dosyalar:

16. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende örnekler ile akşam destekleyeceğim. Emeğinize sağlık.
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    şu formülde var kütle akış hızı oranı denklemi ; g=1500xCdxAx[MxP/T]
    Cd : boşalma açıklığı katsayısı A : kesit alanı P : gaz basıncı T:sıcaklık

Cd 0,8 olarak kabul ediliyor

g: boşalma akış hızı (dg/dt)
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bazı sunumlarda gördüğüm [dg/dt]max hesaplama yapılmadan direk 1 olarak alınmaktadır[tali boşalmanın örneğin ufak bir açıklıktan değilde daha bir kesitten olabileceği flanş gibi flanşın en büyük kesit alanında en fazla 1 kg/s lik boşalma olabileceği görüşüdür[dg/dt nin maksimum alınması gerektiğinden çıkışın en büyük kesit alanından olması durumunda 1 kg/s olabileceği görüşüdür]
    Bu düşünce ile örneğin hesaplama ile zone bölgesi 2 çıkan bir alanI zone 1 yapabileceğinden exproof cihaz maliyetini arttıracağından hesaplamadan direk bir değer kabul edilmesi doğru değildir
  19. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2. Adım Kütlesel debinin Hesaplanması:
    Kütlesel debinin , Sabah çıkarttığımız Bernoulli Denklemi de kullanılarak elde edilmesine ilişkin çalışma ekteki dosyadadır.
    Faydalı olmasını dilerim. İlerleyen günlerde gaz yayınım denklemlerinin çıkarılmasını da paylaşabilmeyi umuyorum.

Ekli Dosyalar:

20. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ersin bey,

Paylaştığınız ifadede M kütleyi mi Molar kütleyi mi göstermektedir ? Ama her iki durum için de söyleyebileceğim formülasyonda boyut analizi açısından sorun olduğudur.