1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümanı hazırlama hesaplamaları ve temel başlangıç çalışmaları/aydın altıntaş

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Aydın Altıntaş tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    M moleküler kütle(kg/kmol) , ayrıca burada basınç(P) bar olarak alınıyor,A m2 , T ise Kelvin olarak alınıyor
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kıskanıyorum sizi ve anlamıyorum patlamadan korunma hesaplamalarından bişe..Uygulama yapmak ve hesaplamak ve sonuç raporu ile sahaya işaretlemeleri yapmak istiyorum ama olmay..kafam almay..kıskanıyorum sizi işte allam ya..ve biliyorum ortalıktas ki patlama eğitim manyaklarının verdikleri eğitimleri bir hiç.. @Aydın Altıntaş cevher sende hakikat sende ve senin bu uygulamalı olarak her ilde anlatmanı o kadar çok isterim ki...
  3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan bey,
    Ayarlayın bir zaman Bursa veya İstanbul'da konuları paylaşımlı ( ATEX direktifleri ve mevzuat konusunu bir arkadaş, hesaplamalar konusunu bir arkadaş, raporun mevzuata uygun derlenmesi konusunu bir arkadaş ) ücretsiz bu eğitimi arkadaşlara verelim.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hazırlıklara başlayalım..Yeri istanbulda ve bursada belirleyelim,üniversite içinde olsun..

konu başlıkları:
    • ATEX direktifleri ve mevzuat
    • Hesaplamalar ve örnek uygulama örneği
    • raporun mevzuata uygun derlenmesi
    eğitim için bir broşür yapalım ve duyuru panosunda banner ile iln edelim..yalnız belirlenen 3 ana konuyu biraz daha efektif kılalım açalım birde sunumlar hazırlanır,tüm hazırlıklar sonrası ücretsiz bu işi yapalım..isgforum etkinlikleri olarak kayıtlara geçsin..ben istanbulda bir kaç üniversite ile görüşeceğim..

birde konular ve eğitimi verecek kişiler belirleyelim..eğitim sabah en geç 09:00-17:30 cumartesi yada cuma günü olabilir..Bu hususta şahsımın Aydın Altıntaş ve diğer eğitim grubu arkadaşların etkin çalıştayına ihtiyacım var...ortalık patlatma manyakları dolu korkutuyolar beni...:)
  5. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kolay gelsin Aydın Altıntaş

Al sen de bunu oku :)

Ekli Dosyalar:

6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İngilizce versiyonu varsa onu yükleyiniz yoksa da silelim lütfen
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yanıcı toz patlamaları ile ilgili bir kitap(2011 basımı) (hesaplamalar yoktur) ;

TOZLU ORTAMLARDA PATLAMA GÜVENLİĞİ

Tuğran Külahoğlu

Yayın No:

MMO/558

Yayın Yeri:

Bursa

Sunuş

Yangın ve/veya patlama konusundaki istatistiklerin ilgili resmi kurumlar tarafından belirli periyotlarla yayımlanması gerekmektedir. Ancak ülkemizde toz patlamalarıyla ilgili veri ve istatistiklere ulaşmak bir yana, bu konuda bir gazete haberi bulmak bile imkânsızdır. Elektronik ortamda yerel itfaiye birimlerinin yayınladığı yangın çıkış nedeni istatistiklerinde ise toz patlamaları bir yangın çıkış nedeni olarak dahi yer almamaktadır. Ayrıca toz patlamalarının yaşanabileceği gıda, kozmetik, boya, kimya, mobilya vb. branşlarda faaliyet gösteren firmaların kurdukları derneklerin web sayfalarında da toz patlamalarının önlenmesi ve tozlu ortamlarda güvenlikle ilgili bir bilgi veya atıf yer almamaktadır.
    Gelişmiş ülkelerdeki istatistiklerde ise patlamaların toz çeşitlerine göre dağılımı: % 34 ahşap, % 24
    tahıl, % 14 plastik, % 10 kömür. % 10 metal, % 2 kâğıt ve % 6 diğer olarak verilmektedir.
    Ülkemizde ele alınmamış konular arasında yer alan "Toz Patlamaları" ile ilgili bu yayını, gerek ilgili resmi kurumlara gerekse bu konularda çalışan üyelerimize faydalı olacağı inancıyla teknik kamuoyuna sunuyoruz.

http://www.mmo.org.tr/yayinlar/kitap_goster.php?kodu=340
  8. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Daha Önce belirttiğim gibi TS En 600079 - 10 -1 deki yayınım formüllerinin nasıl elde edildiğine dair sıvı yayınım formülünün eldesini daha önce paylaşmıştık. Şimdi sıra gaz yayınım formüllerinde.
    Ekteki dosyada gaz yayınım denkleminin nasıl elde edildiği paylaşılmıştır. Ses hızında yayınma; bu formülün özel halidir. Bu nedenle ayrıca gösterilmemiştir.
    Gaz denklemi, adyabatik ortamda izantropik ve tek boyutlu sıkıştırılabilir akışkan kabulünden hareketle yola çıkılarak, gazların yoğunluğu düşük olduüundan gravite etkisi ihmal edilerek elde edilir. Çoğu kimse, standartaki bu formülleri paylaşmakta bile isteksiz davranırken, biz burada sadece formülleri değil nasıl çıkarıldıklarını da paylaşmaktan mutluyuz. Gerçi bilgiyi paylaşmakta isteksiz davranan çoğu kişinin bu çıkarımları yapabilecek durumda olup olmadıkları da ayrı bir konudur.

Ekli Dosyalar:

9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ersin bey,
    Yukarıda paylaştığınız formülü daha önce paylaştığımız standartta verilen örneklere uyguladığımız zaman birbiriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan çok farklı değerler çıkmaktadır. Bu nedenle, basit gibi göründüğü için bir çok arkadaşa standarttaki formüllerden çok daha çekici gelebilecek bu formülün iyi sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. İnternette bir eğitim sunumunda bu formülü anlatan eğitimci, bunun akışkanlar mekaniği denklemlerinden çıktığını vs. söylüyordu. Ama daha önce de belirttiğim üzere, bu formül zaten boyut analizi yönünden hatalıdır. Yine de bilemediğimiz durumlar olabileceği kabulünden hareketle, bu denkleme hangi akışkanlar mekaniği prensipleri kullanılarak nasıl ulaşılıyor ? Bilen bir arkadaş var ise ve anlatırsa çok yararlı ve bilgilendirici olur. Aksi halde bu formüle güvenip hesap yapan arkadaşlar çok farklı sonuçlar elde edeceklerdir. Çünkü yazının başında da belirttiğim gibi AS/NZS 60079-10-1 standardındaki örnekleri bu formülle çözdüğünüzde çok farklı sonuçlar çıkmaktadır. Fark ihmal edilebilir büyüklükte değildir. Çok büyük farklar çıkmaktadır. Sapma tek yönlü de değildir. Kap içi basıncın atmosfer değerine yakın olması veya atmosfer basıncının çok üzerinde olması durumuna göre yön değiştirmektedir. Ekipman seçimini çok farklı yerlere götürür. İsterseniz belirtilen standarttaki bir kaç örnek üzerinden siz de kontrol edebilirsiniz. Benim düşüncem bu formülasyonun güvenirliği çok iyi sorgulanmalıdır.
    Diğer yandan eğitimci arkadaşların güvenirliği sorgulamaya çok açık bu tür bilgileri ( yukarıda da dediğim gibi dayandığı fiziksel prensibi gösterecek olan varsa da öğrenmeye hazırım ) paylaşırken daha titiz davranmaları gerektiği yönündedir. Zira bu anlatılanları doğru kabul ederek çalışma yapacak arkadaşların hata yapma durumları sözkonusu olabilecektir.
    Bu nedenle eğitimin içeriği önemlidir.
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Aydın Bey bende formulu oradaki videoda gördüm zaten[hesaplama da kullanılmamış] ayrıca dg/dt max ın hesaplanmadan 1 alındığını da bir kaç sunumda daha gördüm,açıkçası eğitimlerdeki hesaplamalara pek bakmıyorum formuller belli daha çok alınması gereken önlemler hakkında yazılanları -yorumları inceliyorum bu formulü ilk defa gördüğüm için burada paylaştım
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlanması

Patlamadan korunma dokumanı, 30.04.2013 tarihli 28633 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında hazırlanmaktadır.

Patlamadan korunmaDökümanı hazırlamayan işyerlerine, 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanunun 26-1/ a maddesi gereğince 2.156 TL, 26-1/b maddesi gereğince 2,156 TL, 26-1/ç maddesi gereğince 1.617 TL Olmak üzere toplam 5.929 TL Ceza kesilir.

“MADDE 10 – (1) İşveren, 6 ncı maddede belirtilen yükümlülüğünü yerine getirirken, ikinci fıkrada belirtilen hususların yer aldığı Patlamadan Korunma Dokümanını hazırlar.” kapsamında hazırlanması gereklidir.

Tehlikeli bölge sınıflandırılması çalışmaları aşağıda belirtilen standardlar içerisinde belirtilen hesap yöntemleri doğrultusunda gerçekleştirilir.

TS EN 60079-10-1:2009 Patlayıcı ortamlar- Bölüm 10-1: Tehlikeli bölgelerin sınıflandırılması-Patlayıcı gaz atmosferler

TS EN 60079-10-2 Patlayıcı ortamlar- Bölüm 10-2: Tehlikeli bölgelerin sınıflandırılması-Yanıcı toz atmosferler

Patlamadan Korunma Dokümanı Süreç Planı

PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANINDA;

1. Proses şartları
    2. Kimyasal Maddelerin Özellikleri
    3. Patlama Riskinin Değerlendirilmesi
    4. Tutuşturucu Kaynaklar
    5. Havalandırma Özellikleri
    6. Tehlikeli Bölgelerin Sınıflandırılması
    7. Elektriksel Teçhizatın Önerilmesi
    8. Patlayıcı ortam Oluşmasını Önleme
    9. Patlamanın Etkisinin Azaltılması
    Konu başlıklarını içeren “Patlamadan Korunma Dokümanı” hazırlanmaktadır.

Örnek Doküman İçeriği

Amaç
    Tanımlar
    Kapsam Dışı Faaliyetler
    Sorumluluklar
    İlgili Mevzuat ve Standartlar
    1. Patlama Riskinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi
    2. Patlamanın Kimyası ve Oluşumu
    3. Patlayıcı, Parlayıcı ve Yanıcı Gaz, Toz ve Buharlar
    4. Ateşleme Kaynakları
    5. Patlamaya Karşı Alınan Önlemler
    6. Patlayıcı Ortam Oluşabilecek Yerlerin Sınıflandırılması
    7. ATEX 100a Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizatlar
    8. ATEX 100a Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Elektriksel Teçhizat Kategorileri
    9. Patlama Riski olan Bölge için Risk Değerlendirmesi
    10. Patlayıcı Gazların Sınıflandırılmasında EN 60079-10-1 Metodolojisi
    11. Patlayıcı Toz Ortamları Sınıflandırılmasında EN 60079-10-2:2009 Standardı
    12. Patlayıcı Toz Ortamlarına Yönelik Alan Sınıflandırma Prosedürü
    13. Toz Katmanı Tehlikesi
    14. Toz Katmanının Sıcak Yüzey Tutuşmasından Dolayı Yangın Riski
    15. Ex Donanımına Yön. “Donanım Koruma Düzeylerini” Kap. Alternatif Risk Değ. Yöntemi
    16. Patlayıcı Ortam Hesapları
    17. Çalışanların Sağlık ve Güvenliklerinin Patlayıcı Ortam Risk. Kor. için Asgari Gerekler
    18. Çalışanların Eğitimi
    19. Yazılı Talimatlar ve Çalışma İzni

EK -1 Patlama Risklerinin Değerlendirilmesi
    EK -2 Patlama Olaylarına Karşı Acil Eylem Planı
    EK -3 Risk Analizi
    EK -4 Tehlikeli Bölge Çizimleri

Ekli Dosyalar:

12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ersin bey, bende dün rastlantı sonucu aynı videoyu internette görünce, sizin de aynı videoyu izlemiş olduğunuzu tahmin ettim. Video internette dolaştığı için ve internette üzerinden bir eğitime ait ol
    dugundan çok kişi tarafından izlenmise ve izlenecek olabilir. Bu nedenle gündeme getirmiş olmanız dikkat çekilmesi yönünden faydali olmuştur.
  13. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Videonun yayınlandıgı sitenin sahibine mail attım ve orada paylaşılan formül hakkında bilgi istedim. Bana o videoyu ve o videoda anlatım yapan eğitimcinin videolarını kaldıracaklarını söyledi. Bu yapılan açıklamanın bizim yukarıda paylaştığımız kuşkularımızın hiç de yersiz olmadığını gösterdiğini düşünüyorum.
  14. Nuray Aygün Moonlight İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Size bir sorum olacak. Bir tankta aşağıdaki kimyasallar farklı zamanlarda depolanabiliyor. Sizce hangisi daha riskli, hangisinin patlamadan korunma hesabını yapayım?
    • Butil Glikol
    • Di etilen Glikol
    • Metilen Klorid
    • Perkloretilen
    • Propilen Glikol
    • Trikloretilen
  15. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hepsi için yapmalısınız. Ne zaman hangisi depolaniyorken sızıntı olacağını bilemezsiniz. Aynı anda farklı depolarda olsalar bile, hepsi için yapmalısınız .
  16. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yanıcı ve parlayıcı tüm gaz Sıvı ve tozlar için bu hesaplar yapılmalıdır
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Hepsi için yapmalısınız. Önceliliği parlama noktasına bakarak verebilirsiniz
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    parlama noktası yanıcı sıvılar yani sıvı buharları için
  19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

yoğunlaşan yukarıdaki sıvıları kastettim tozları değil
  20. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydın bey merhaba;

Ses hızında gaz yayınımı hesabında kritik basıncı hesaplarken po 10^5 alınmış galiba atmosfer basıncı 1 atm ise alınan 10^5 değeri yanlış olmuyor mu ? Buraya takıldım, termodinamik hesaplama yapmayalı 2 yıl dan fazla oldu birimleri de unutmuş olabilirim yanlışımı gösterirseniz sevinirim:) . Bir de yine aynı çözümde hidrojenin politropik indeks katsayısına 1 eklenmesi gereken yerde 1 ile çarpılmış, yanımda hesap makinesi olmadığından sonucu etkileyip etkilemediğine bakamadım.