1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dökümani hazirlama eğitimi

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Ahmet-TURAN tarafından 6 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar daha önce casgemin pkd hazırlama eğitimine katılan oldumu? katılmayı düşünüyorum da istanbul dan katılmayı düşünenlerle beraber gidebiliriz,Birde eğitimi verecek isimleri paylaşmamışlar ne kadar iyi bir eğitimdir sizce ? link aşağıdadır.

http://www.casgem.gov.tr/sayfalar/s...n-korunma-dokuman-hazirlama-egitimi-ts-e.html

Aynı eğitimi 2-3 martta üsküdar ünisi de düzenlemiş eğitmenler ve link aşağıdadır.
    http://usem.uskudar.edu.tr/patlamadan-korunma-dokumani-hazirlama-egitimi

Yrd.Doc.Dr. Rüştü UÇAN
    Öğr. Gör. Efari BAHÇEVAN (End. Müh., İSG Msc., CSG Bakanlığı PKD Eğitmeni )
    Abdurrahman İnce (Kimya Mühendisi, İSG Msc, CSG Bakanlığı PKD Eğitmeni)

gidilmelimi yada hangisine gidilmeli ?
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tavsiyem standartların 2015 versiyonlarına uygun olan eğitimlere katılın
  3. Ahmet-TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    101136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    T
    Hocam kaba taslak ogrendim hazirlqmayi aslinda ama sistematize etmek icin katilmayi dusunuyorum, oyle yapicam bende tesekkur ederim ilginize
    Bu arada elinde 2015 standardi olan varsa paylasabilirmi ?
  4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Bende benzer bir soru sorcam,
    Patlamadan Korunma Dökümanı Eğitimini daha iyi öğrenmek için ÇASGEM'den almanın bir avantajı var mıdır? Yoksa özel eğitim kurumlarından alınsa olur mu?
  5. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşlar PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI HAZIRLAMA EĞİTİMİ ne gitmek bu konuda uzman olmak değildir. 220 saatlik İSG uzmanı eğitimi aldıktan sonra kendinizi İSG uzmanı sandığımız gibi. Ama değiliz.
    Eğitimi verenlerde öyle bu işin uzmanı değiller bence.
    Bununla ilgili bir sürü standart var Örneğin bunlardan bir tanesi: EN 60079:1:2015 Patlayıcı ortamlarda kullanılan elektrikli cihazlar.
    Bunu öyle tek başınıza hazırlayamazsınız. Hazırladığınız sandığınız sadece işe yaramaz bir dökümandır.
    Bu döküman tek başına zaten işe yaramaz. Bağlantılı olduğu dökümanlar HAZOP, Proses güvenliği, Kaza önleme politikası, Güvenlik raporu bla bla bla. Böyle gidiyor. Zor yani.
    Ex proof ekipmanları bileceksiniz. Zone ları bileceksiniz. İlgili EN standartları eğitiminiz yoksa zaten bir hiçsiniz.
    Kısacası bu iş profesyonellerin işin. Mesela ben eski bir firmam için yabancı bir firmadan danışmanlık istedim. 80 bin $ dediler. 5 kişilik uzman ekip 3 ay yada daha fazla sahada çalışıyorlar. Tüm P&ID lere, projelere, çizimlere ihtiyaç vardır. Zaten söylediklerimin % 100 ünü anlamayan varsa boşuna bu işlerle uğraşmayın. Profesyonel bir ekiple çalışmanızda fayda var. Ama bilgi amaçlı bu gibi eğitimlere gidilebilir. Zamanla kendinizi geliştirebilirsiniz. Ama tek başınıza yapamazsınız ve çok çok çok deneyim isteyen bir konu.
  6. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Zaten bu Üniversitelerdeki hocalar kendilerinin herşeyi bildiklerini sanıyorlar. Birkaç kez farklı alanlarda eğitim verdiklerine bende şahit oldum(Yüksekte çalışma, Yangın vsvsvs.). Adamların sahadan haberleri yok milleti eğitmeye çalışıyorlar. Almayın demiyorum alın. Biraz bilgi sahibi olursunuz ama biraz. Mesela bir yangın eğitimine gitmek istiyorsanız İzmir itfaiye daire başkanlığı ile iletişime geçin. Toros eğitim merkezi diye bir yerleri var. Direk yangına müdahale eden yangına dayanıklı kıyafet giyen, solunuım seti kullanan, balyoz ile duvar kıran adamlar veriyor eğitimi zaten. Geneli lisans mezunu ve itfaiye eri. Çokta ucuz adam başı 80 TL. Bu fiyata kaliteli eğitim mi olur diyenler kamu da fiyatalr böyle zaten. Ama eğitimi gidin de bir görün. 1 günlük 3 günlük 15 günlük paketleri var. Hangisini tercih ederseniz.

Yüksekte çalışma eğitimi için ise IRATA veya SPRAT level 1 alın. Zaten eğitmenler Level 3 seviyesinde. Eğitimin adı ise iple erişim teknisyenliği. Daha ötesi yok zaten.