1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlamadan korunma dokümanı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    Aşağıda Şablon olarak kullanacağınız bir örnek verdim,ekte patlamadan korunma dökümanı örneği var indirebilirsiniz.yönetmelikte ekte mevcuttur.ayrıca çok faydalı konu hakkında hazırlanmış 2 makale ve sunumuda linklerden indirebilirsiniz.Özellikle makaleler üzerinde çalışmanızı öneririm çok değerli hocalar hazırlamış ve anlaşılır.herkese kolay gelsin.

1. İşyerimizle ilgili Patlama Risk Değerlendirilmesi aşağıdadır;
    RİSK DEĞERLENDİRMESİ
    Değerlendirmeyi yapan Tarih No:
    Yapılan iş /İşyeri Mevcut Kontrol önlemleri Olasılık
    O Şiddet
    Ş Risk
    R Alınacak önlemler Önlemden sonra risk
    O Ş R Sorumlu Süre Kalan risk en az mı?

2. “Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Koruması Hakkında Yönetmelik” gereği tüm yükümlülükler yerine getirilmiştir. Bunlar işyerimiz için aşağıdaki gibidir,
    3. EK I ‘e göre işyerimizde yapılan sınıflama neticesi aşağıdaki gibidir;
    Bölge 0
    Bölge 1
    Bölge 2
    4. EK II ‘ye göre alınan önlemler aşağıdaki gibidir;
    4.1.Organizasyon önlemleri
    4.1.1.Çalışanların eğitimi
    İşçilerimiz ekte sunulan eğitimi almışlardır.
    Eğitim Konuları Eğitim Alanlar
    4.1.2. Yazılı talimatlar ve çalışma izni
    Çalışma izni Şirketimiz aşağıda ismi yazılı yetkili ve sorumlusu tarafından çalışma başlamadan ve yazılı olarak verilmektedir.
    İsim İmza Tarih
    4.2. Patlamadan korunma önlemleri
    4.2.1. Çıkması muhtemel gazlar güvenli yere yönlendirilmektedir.
    4.2.2. Birden fazla patlayıcı/parlayıcı veya yanıcı gaz olması ihtimali olan aşağıdaki yerlerde yerlerde önlemler en yüksek riske göre alınmaktadır.
    İşin Yapıldığı Yer Patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, gaz,buhar veya sis risk derecesi En yüksek risk En yüksek riske göre alınan önlem
    İşyeri 1.
    İşyeri 2.
    İşyeri 3.
    4.2.3. Statik elektrik tehlikesi bulunan işyerlerinde aşağıda isimleri bulunan personelimize antistatik kişisel koruyucu malzeme ve giysi zimmet edilmiştir. Nasıl kullanılacağı ekteki eğitim belgesinden den de anlaşılacağı gibi öğretilmiştir. Zemin antistatik boya/malzeme ile kaplı ve tesise girişlerde nötralizatör bulunmaktadır.
    4.2.4. Tesis, ekipman, koruyucu sistem, cihazlar ve tüm bağlantı elemanları 27. 10 . 2002 tarihli ve 24919 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu sistemler le ilgili Yönetmelik” te belirtilmemiş bile olsa yerleştirileceği yerde tutuşturma tehlikesi oluşturmayacağından emin olunacak şekilde gerekli önlem alınmıştır.
    Bağlantı elemanları Alınan önlemler:

Önlem alan Yetkilinin Adı soyadı :
    İmza
    Tarih
    --
    4.2.5 Patlamayı kontrol altına almak,yayılmasını en aza indirebilmek için işyeri iş ekipmanları, bunlarla bağlantılı tüm cihazların tasarımı inşası montajı ve yerleştirilmesi bakım onarım ve işletilmesinde tüm önlemler ve olası patlamanın fiziksel tesirini en aza indirerek çalışanların etkilenmemesi için uygun önlemler --- --- tarafından alınmıştır.
    4.2.6. Patlama oluşmadan önce görsel ve sesli uyarıların buluması gereken yerler aşağıdadır. Burada çalışan personel bu uyarıyı aldığında ortamı terk etmesi gerektiği konusunda eğitilmiştir. Ekte eğitim belgesi sunulmuştur.
    4.2.7. Tahliye sistemimiz aşağıdaki gibidir ve her an işler durumda tutulması sorumluluğu aşağıda ismi ve imzası buluna şahsa aittir.
    İsim İmza Tarih
    4.2.8. İşyerimiz faaliyete başlamadan önce aşağıda isimleri yazılı bu konuda eğitim almış ve deneyimli uzman kişilerce patlama yönünden güvenli olduğu kanıtlanmıştır.,
    İşyerimiz /Ünitemiz patlama yönünden güvenliği sağlanmıştır:
    İsim Aldığı Eğitim İmza Tarih
    4.2.9 Yapılan risk değerlendirmesi sonucunda;
    a) Güç kesilmesi durumunda tehlike oluşturabilecek
    ekipmanları için tesisin diğer kısımlarında bağımsız olarak çalışmasını sağlayacak sistem kurulmuştur.
    b) Otomatik proseslerde çalışma koşullarından bir sapma meydana geldiğinde el müdahale edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu müdahaleyi aşağıda isim ve imzası buluna yetkili eleman yapacaktır.
    İsim İmza Tarih
    c) Sistemin acil durdurulması halinde biriken enerji mümkün olduğunca çabuk ve güvenilir şekilde boşaltılabilmekte ve tehlike oluşmayacak şekilde izole edilebilmektedir.
    5. Çalışma yerleri ile uyarı cihazları da dahil iş ekipmanı kontrol ve bakımı güvenlik kurallarına göre yapılmaktadır.
    6. İş yerindeki tüm iş ekipmanlarımız “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği” hükümlerine uygundur.
    7. Bu doküman işyerinde, iş ekipmanında veya organizasyonunda önemli bir değişiklik yapıldığında genişleme veya tadilat yapıldığında yeniden gözden geçirilerek güncelleştirilmektedir.
    Güncelleştirme sorumlusu Adı soyadı
    Eski kopyaların imhası sorumlusu Adı soyadı
    Kontrol Eden Kontrol Tarihi Onaylayan Onay Tarihi

Ekli Dosyalar:

2. bayramali İSGforum Üyesi

teşekkürler erkan bey,elinize sağlık....
  3. efecan İSGforum Üyesi

PATLATMA DÖKÜMANI SUNUM VE MAKALELER EKTE SUNULMUŞTUR..

Ekli Dosyalar:

4. krisografi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu dökümanla ilgili yönetmeliği okdudum da hesaplamaların EN 60079-10-1 Standartlna göre yapılacağına dair bir şeye rastlamadım ama.Konu ile ilgili yardımcı olur musunuz?
  5. cevdet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mobilya imalatında yüksek miktarda tiner,vernik ve boya kullanılmaktadır.Patlamadan korunma dökümanı hazırlamak istiyorum.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
  6. krisografi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynı konudan muzdaribim fakat bana da dönüş olmadı maalesef. örnek dökümanlar,yönetmelik var fakat hazırlamak gerçekten zor :S
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    taslak aşağıda var ordan yararlanabilirsiniz...
    İşyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla hazırlanan ve 26/12/2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında (10.madde) işverenler tarafından patlamadan korunma dokümanı hazırlanması gerekmektedir.
    İşyerlerinin kullanımına ve görüşüne sunulan [COLOR=rgb(20.000000%, 20.000000%, 100.000000%)]“Patlamadan Korunma Dokümanı” [/COLOR]taslağının hazırlanmasındaki temel amaç; patlamadan korunma dokümanı hazırlamak zorunda olan işyerleri için belli bir çerçeve oluşturmak ve minimum gereklilikleri belirleyerek işverenlere yol göstermektir. İşyerlerinde farklı riskler olabileceğinden, bu dokümanı işyerinize uygun olarak geliştirilebilirsiniz. Aşağıdaki dokümanda yer alan [COLOR=rgb(0.000000%, 69.000000%, 94.100000%)]mavi [/COLOR][COLOR=rgb(0.000000%, 69.000000%, 94.100000%)]kısımlar örnek [/COLOR]teşkil etmesi için belirtilmiştir.
    Ayrıca 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik ile ilgili yapılan değişiklik çalışmaları devam etmektedir. Bu Yönetmeliğin yayımlanması süreci ile “Patlamadan Korunma Dokümanı” taslağına nihai halinin verilmesi çalışmalarının birlikte sonuçlandırılabilmesi için en geç 08.03.2013 tarihine kadar taslak dokümanla ilgili görüşlerinizin isggm_mevzuat@csgb.gov.tr adresine göndermenizi önemle rica ederiz.

Ekli Dosyalar:

8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    par pat tüzüğünü de okuyunuz
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    TS 60079-10 standartdına göre hesaplanmış patlamadan korunma dökümanı hazırlamaya bakın müfettişler istemiş arkadaşlar...
  10. Ali Olgun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    27/03/2013 çarşamba günü uzmanı olduğum xxxxx asansör imalat fabrikasını denetlemeye müfettişler geldi. Artık patlamadan korunma dökumanlarını ÇSGB sitesinde yayınladıkları formatta istediklerini konusunda uyardılar ve daha önce hazırlamış olduğum dökümanı güncelleyip pazartesi onlara mail atmamı söylediler.

Artık herkez kafasına göre döküman hazırlamayacak ÇSGB nin yayınladığı formata uygun olarak hazırlayacaktır.

Not : Şimdi ÇSGB nin yayınladığı patlamadan korunma dökümanını bulamayan arkadaşlar olur, araştırmadan isterler ben onuda yayınlayım ...

Ekli Dosyalar:

11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Mayıs ayının 2. haftası Kocaeli de emekli baş iş müfettişi Şerif Gözlemen tarafından 2 gün süren "patlamadan korunma dökümanı hazırlama eğitimi" verilecektir.
    Organizasyonu ben yapıyorum,ayrıntıları Nisan ayında bu sitede paylaşacağım.
  12. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu dökümanı her firmanın hazırlaması mı gerekiyor?
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yanıcı sıvılar,gazlar,buharlar ve yanıcı ,patlayıcı tozların olduğu (ve proses sonucu da ortaya çıkıyorsa) tüm işletmelerde zorunlu
  14. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    örnek varsa paylaşabilir misiniz?
  15. nisan İSGforum Üyesi

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Nisan 2013 ---
    Tuğba Hanım Merhaba
    Ben de bu eğitime katılmak istiyorum. Tarih ve mekan hakkında bilgi almak isterim.
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    örnek değil ama kimya sanayicileri derneği sitesindeki bilgiler ;

Ekli Dosyalar:

17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    binaların altında bulunan dogalgazlı kazan daireleri içinde yapmamız gerekirmi????
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yer belli değil,bir hafta içinde belli olacak,buradan duyurusunu yapacağım.Görüşmek üzere
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yanıcı gaz ve tozlar için yapılması gerekiyor(lpg ve doğalgaz da dahil)
  20. MerveUngoren İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müfettişler denetime geldiklerinde EN 60079 - 10 - 1 - 2 baz alınarak yapılması gerektiğini söylemişlerdi. yani alt patlama limiti ve üst patlama limitini bu standartlara göre hesaplanıyor ve zone o zaman belli oluyor. çıkan zone bölgesi de o ortamda alacağın önlemleri belirliyor. ben standartları almak için TSE ile görüştüm. ikisinin 500-600 tl gibi bi ücreti var