1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patlayici ortamlarin belirlenmesi ve “patlamadan korunma dökümani”

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  PATLAYICI ORTAMLARIN BELİRLENMESİ VE “PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI”
  Cemal KOZACI , M.Sc. *
  [​IMG]
  Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkelerinde patlayıcı ortamlarda çalışanların güvenliği ve bu ortamlarda kullanılacak makina ve elektrikli cihazlara ilişkin olarak “ATEX” direktifleriyle düzenleme yapılmıştır.
  Ülkemizde de; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 78 inci maddesine dayanılarak düzenlenen ve 26.12.2003/25328 tarih sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik”in öngördüğü gibi;İşyerinde patlayıcı ortam oluşması ihtimali bulunan yerler, kullanılan kimyasallar ve bunların reaksiyonları sonucu oluşan yeni maddeler, kimyasal madde depolama şekilleri, kuralları, üretim süreçlerinde tehlikelerin belirlenerek risk analizleri yapılması ve teknik önlemlerin belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapılması gerekmektedir.

  Ekli Dosyalar: