1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patratoner raporunu kimden alabılırım ?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve eskarem tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. eskarem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba arkadaşlar
    patratoner raporunu kimden alabılırım ? nereye yatırmam gerek bu testı.
    acemiyimde aratırdım hep tanımı çıktı.
    yardımcı olur musunuz?
    tesekkurler
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yıllık bakım ve muayenesini elektrik mühendisine yaptıracaksın.Raporunu hazırlayacak ve Cihazın kalibrasyonu için rapor hazırlanacak.
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Elekrik mühendisleri bu raporu düzenlemede yetkili,ama hepsi yapmıyor.Bölgenizi söylerseniz yardımcı olabilirim.Biz bu işi her sene makinaların periyodik muayenelerini yapan firmaya yaptırıyoruz.
  4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    YILDIRIMDAN KORUNMA RAPORU (PARATONER) YILDA BİR İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ,ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ,TS 622 TOPRAKLAMA DİRENÇ DEĞERLERİNİN TS 622 E UYGUNLUĞU EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİSİ UYGUNLUK RAPORLARI
    AYDINLATMA DEVRESİ DE DAHİL TÜM TESİSATIN UYGUNLUK RAPORU YILDA BİR İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ,ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ UYGUNLUK RAPORU EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİSİ UYGUNLUK RAPORLARI
    TESİS TOPRAKLAMA DİRENÇ DEĞERLERİ YILDA BİR Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğ Madde 7 EKp UYGUNLUK RAPORU EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİSİ UYGUNLUK RAPORLARI
    İŞLETME VE KORUMA TOPRAKLAMA DİRENÇ DEĞERLERİ YILDA BİR Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliğ Madde 7 Ekp UYGUNLUK RAPORU EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİSİ UYGUNLUK RAPORLARI
    TRAFO BAKIMLARI YILDA BİR ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ BAKIM SONRASI ÇALIŞILABİLİRLİK EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİSİ BAKIM SONRASI KAYITLARI
    AYDINLATMA ÖLÇÜMÜ 2 YILDA BİR İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 18 UYGUNLUK RAPORU EMO KAYITLI ELEKTRİK MÜHENDİS UYGUNLUK RAPORLARI
  5. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Paratoner raporu derken ;

Yıllık Topraklama Raporumu ?

Radyoaktif / Aktif olup olmadığımı tesbitimi ?

Veya Etkinlik alanının uygun olup olmadığının tesbitimi ?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. eskarem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hepinize çok ama çok tesekkur ederım. çok faydalı oldu.
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    metal sac kesim ve bükümü yapılan bir işyerinde paratoner kullanma mecburiyeti var mıdır? Ben olmadığını düşünüyorum ama benden önce orda çalışan A sınıfı uzman paratoner kurulmalı demiş tespit ve öneri defterinde, bana sordular gerek olmadığını düşünüyorum ama tekrar araştırayım dedim... Siz ne diyorsunuz? burda kullanılmasını zorunlu kılan bir yönetmelik var mı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mayıs 2013 ---
    BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Paratoner
    Madde 64 - Patlayıcı maddeler, kibrit, petrol, alkol, sıvılaştırılmış petrol gazı (SPG), doğalgaz gibi kolay yanıcı maddelerin üretimi ve depolanması için kullanılan binalarda; tiyatro, sinema, ibadethane, hastane, okul, sergi binası, cezaevi, tutukevi, elektrik üretim ve dağıtım merkezleri, haberleşme merkezi, banka, silo, otel, eğitim-dinlenme tesisi, su tevzi merkezi ve benzeri yerlerde yıldırımdan korunma tesisatı yapılacaktır.

diyor!
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şuanda ben gittiğim heryere yaptırıyorum bu kapsamda olsa da olmasa da...fabrika bahçesinde ara dinlenme sırasında bir işçiye yapışlı bir günde yıldırım isabet ederse herkes uzmana "niye paratoner yaptırmadın" diye sorar... ;)
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    gittiğim her yere derken??? :eek:

Bunun belli bir maliyeti var sanırım 5 bin ila 6 bin arasında bir rakam, heryere bunu uygulatmak ne kadar mümkün sizce?

Birde sizin onaylı deftere yazmanız ayrı ama önemli olan yazılması değil yapılmasıdır diye düşünüyorum. Paratoner yaptırma zorunluluğu olmayan bir yer için neden yaptırmadın diye soracaklarınıda düşünmüyorum açıkcası :S
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maliyeti o kadar yüksek değil, teftişlerde müfettişler toprakalama raporunda paratoneri görmediği zaman neden yok dediklerine şahit olduğum için istiyorum, zorunlulukla ilgili olarak sizinle pek aynı şekilde düşünmüyorum açıkçası...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mayıs 2013 ---
    hatta bir işletmemize 2 adet paratoneri 2000 küsür tl ye kurdurmuşuz...
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    RAdyoaktifler yasaklandı çoktan..Ama tabii var olanların sistemden sökülmesi nasıl oalcak Bununla ilgili TAEK'e bildirim yapıyorduk askerdeyken
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2013 ---
    O zaman uzman da diyecek ki bahçeye hangi yasal gerekçeyle paratoner koyacağım? Bununla ilgili binaların yangından korunma yönetmeliği bahçeleri kapsıyor mu? Buna bakalım.

Ancak mahkeme şunu da diyebilir: "herşey yönetmelikte yazacak değil, risk değerlendirmenide niy belirtmediniz?"