1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patron değil uzman sorumlu

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve efecan tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  İş cinayetlerinde patronların sorumluluğu kalkıyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  EVRENSEL - İş kazalarının rutin haline geldiği, işçi ölümlerinin giderek arttığı bir dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hazırlığını sürdürdüğü yönetmelik ile patronların sorumluluğunu neredeyse ortadan kaldırıyor.

  Suçlu ise baştan belirlenmiş durumda: İş güvenliği uzmanları...

  Bakanlığın hazırladığı, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre ölüm veya maluliyetle sonuçlanan iş kazasında iş güvenliği uzmanının ihmali tespit edilirse yetki belgesi 6 ay askıya alınacak.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hazırladığı yönetmelik taslağı ile işyerlerindeki iş güvenliği uzmanlarının yükümlülüklerini artırmayı planlıyor. İlgili kurum ve kuruluşlara görüş için gönderilen taslağın bu haliyle kabul edilmesi durumunda, kazalardan işverenler değil, işverene bağlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanları sorumlu olacak.

  BELGELER 6 AY ASKIYA ALINABİLECEK
  Taslağa göre, işveren, mesleki risklerin önlenmesine yönelik çalışmalar için çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı belgesine sahip mimar, mühendis veya teknik adam görevlendirebilecek, hizmet alımı yoluna gidebilecek ya da gerekli belgelere sahipse kendisi bu görevi yürütebilecek.

  İş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, işverene karşı sorumlu sayılacak. Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş güvenliği uzmanının yetki belgesi 6 ay süreyle askıya alınacak. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı esas kabul edilecek.
  İş güvenliği uzmanının diğer yükümlülükleri çerçevesinde işyerindeki çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile işyeri hekimiyle birlikte yapılan çalışmaları “onaylı deftere” yazması gerekecek. Bu defter, işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri veya noter tarafından her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanacak. Defter teftişlerde, iş müfettişlerine gösterilecek.

  ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ EĞİTİCİ OLABİLECEK
  Öngörülen düzenlemeyle, iş sağlığı, iş güvenliği alanlarında yüksek lisans yapmış olanlar, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sertifika eğitimlerinde artık eğitici olamayacak. Ayrıca mevcut yönetmelik uyarınca üniversitelerde 4 yarıyıl ders verenler eğitici belgesi alabiliyorken, yeni düzenlemede süre 8 yarı yıla çıkartılıyor.
  Taslakla elektrik mühendisleri de eğitici sınıfına dahil ediliyor. Mevcut yönetmelik gereğince makine, maden, kimya, inşaat mühendisleri ile bu branşlarda eğitim görmüş teknik öğretmenlerle tam süreli eğitici olarak sözleşme yapılabiliyor. Taslakta bu meslek gruplarına elektrik mühendisleri de ekleniyor.

  1 Ekim 2012

  kaynak:http://www.gercekgundem.com/?p=492944
 2. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  Kanun ve yönetmeliklerdeki ,İşveren diye başlayan cümleler İş güvenliği uzmanı diye başlasın bence. zamandan da tasarruf olur .işverenin arayıpta bulamadığı :mad:.mesleki sorumluluğumuz başımız üstüne ama böyle olmamalı..