1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Patron yerine hapis yatacak mühendis aranıyor – pınar hocaoğulları

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 7 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  İş yerlerinde, madenlerde, inşaatlarda iş kazalarını önlemek için çalışan ‘İş Güvenliği Uzmanı’ mühendisler var. Mühendisler iş bulma olasılıklarını arttırmak için bir umutla iş güvenliği uzmanı oluyor, çalışma hayatına uzman olarak atılıyor.

  İş güvenliği uzmanlarının mesleki sorumluluğu büyük: İş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmak, iş kazalarını önlemek. Ancak uzmanlar patronlar karşısında bu sorumlulukları yerine getirecek güvence olmadan, düşük ücretlerle, sosyal güvenceden yoksun çalışma şartlarıyla karşı karşıya kalıyor. Üstelik iş kazalarından sorumlu tutuluyor, yargılanıyor, tutuklanıyor.
  haber.jpg
  Son dönemlerde yaşanan iş cinayetlerini, işçi katliamlarını hatırlayalım. 5’i maden mühendisi olan 301 maden işçisi Soma Kömür A.Ş.’ye ait maden ocağında katledildi. Ölen maden mühendisleri arasında iş güvenliği uzmanları da vardı. Katliamla ilgili olarak sorgulananların 8’i mühendisti. İş güvenliği uzmanının aralarında olduğu 5 maden mühendisi şu an tutuklu. O mühendislerden biri olan İşletme Müdürü kameralar karşısında patronunu savunmuştu. Savunması onu kurtarmadı, bir gün sonra tutuklanan mühendisler arasındaydı.

  Torunlar Center şantiyesinde asansör 32. kattan yere çakıldı, asansördeki 10 işçi öldürüldü. Katliamla ilgili olarak gözaltına alınanlar arasında iş güvenliği uzmanları vardı. Şu an devam eden dava sürecinde ise yalnızca mühendisler ve teknisyenler yargılanıyor. Şantiyede çalışan iş güvenliği uzmanı asansörün bozuk olduğunu yazılı olarak patrona bildirmiş olmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmediği için kusurlu bulundu, mahkemelik oldu.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş güvenliği uzmanlarına çeşitli görevler ve yetkiler veriyor. Uzmanlar iş yerinde kaza yaşanmaması için yapılması gerekenleri yazı ile işverene bildirmekle yükümlü. Bakanlık, işyerinde hayati bir tehlike varsa ve işveren bununla ilgili yapılması gerekenleri yapmıyorsa, bu durumu bakanlığın il müdürlüklerine bildirme yetkisi de veriyor uzmanlara.
  İşler burada biraz ‘karışıyor’. Bakanlık iş güvenliği uzmanlarına yetki veriyor ama uzmanlar tıpkı diğer işçiler gibi iş sözleşmesini patronla yapıyor. Uzmanların ücretini patron belirliyor.
  Peki, patronlar iş güvenliği uzmanlarının iş yerindeki tehlikeleri yazılı bir biçimde belgelendirmesini istemiyorsa ne olur? İş güvenliği uzmanları patronların istemediği yazılar yazar, belgeler hazırlarlarsa işten atılırlar mı? Mühendisler iş güvenliği uzmanlığı sorumluluklarını yerine getirdiği için işten atıldığında ÇSGB mühendislere sahip çıkar mı?

  Bu soruların cevapları pek iç açıcı değil. İş güvenliği uzmanlarının görev ve sorumlulukları var, sorumluluklarını yerine getirmeleri için iş güvenceleri yok. Bakanlık işçilerin sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışmalarını sağlamadığı gibi, iş cinayetlerini önlemediği gibi, iş güvenliği uzmanlarına da mesleklerini yapmaları için güvence vermiyor.

  Yargılanan, tutuklanan uzman sayısı giderek artarken iş güvenliği uzmanlığının yalnızca bir ‘ekmek kapısı’ olamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bir iş güvenliği uzmanı, işsiz kalmamak için iş yerindeki tehlikeleri yazılı bir hale getirmezse iş kazalarından sorumlu tutuluyor. İş yerinde büyük hayati tehlikeler söz konusu olduğunda ve patron bunu umursamadığında bakanlığa bildirimde bulunmayınca işten çıkarılmıyor ama iş cinayetlerinden yargılanıyor, tutuklanıyor. Hatta ve hatta iş cinayetlerinde ölen işçilerden biri oluyor.

  İş güvenliği uzmanı mühendislerin, mesleki riskleri ve sorumlulukları gözetilerek güvenceli bir biçimde çalışmalarının tek yolu işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin bir parçası olmalarından geçiyor.

  Pınar Hocaoğulları
  Politeknik YK Başkanı
  Elektronik Haberleşme Mühendisi/İş Güvenliği Uzmanı

  Kaynak: politeknik.org.tr
 2. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  her firmanın bir takım uygunsuzlukları var. geçenlerde arkadaşlarla konuşurken bu bildirimler hakkında şöyle bir yorumumuz olmuştu. denetimleri yapan sınırlı sayıda müfettiş var ve uzman şikayette bulunduğunda firmayı denetlemeye gelecek, atıyorum 1000 uzman aynı gün 10 firmada uygunsuzluk bildirdiğinde acaba bu denetimleri nasıl yapacaklar diye, bu sefer denetim eksikliği çıkacak ve denetleme mekanizması eksik kalacak, bu eksikliği giderebilmek için sözleşmeli uzman alırlar mı? denemek lazım.. acaba kendi eksikliklerini nasıl kapatacaklar... alo 170 inde nasıl çalıştığını herkes biliyordur, 2 ay önce bi soru sorduk daha cevap verecekler,,,
 3. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Şikayette bulunduğum şantiyeye için denetime 2,5 ay da gelebildiler..şantiye de her gün riskler değişiyor bugün risk olan şey yarın olmuyor ..Bu şikayetin bir anlamı kaldı mı?
  not:2,5 ay sonra gelen denetim ekibide şirketin merkez ofisine gitti(ada pafta verdiğim halde) tabi ki onlarda denetim ekibini şantiyeye götürmedi...
 4. selahattin orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  89097
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MTN TELECOM
  şikayet te yetmiyor .. patronlardan bağimsız bir birim olması lazım yoksa değişen birşey olmaz..
 5. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  çok merak ediyorum acaba bu süre zarfı içerisinde Allah korusun ama ölümlü bir iş kazası meydana geldiğinde bunun vebalini kim alacak. devlet ben size olanak imkan verdim diyor da bu konuşmanın içi boş olduktan sonra ne önemi var.. Siz uzman olarak şikayetinizi bildirmişsiniz. Fakat iş kazası olduğu zaman parmaklar direkt sizi işaret edecek.
 6. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yasa nezdinde şikayetimi bakanlığa bildirdiğim an itibari sorumluluğum kalmıyor ancak önemli olan sorumluluğun kalmaması mı yoksa kazalara engel olabilmek mi?ben kazalara engel olabilmek için şikayetimi yapmıştım sonuç? 2,5 ay sonra gelen denetim!!!
 7. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Tabii ki yasa nezdinde sorumluluk üstünüzden kalkıyor ama yine de günah keçisi olarak ortaya atılacağımız da aşikar.
 8. cihad aksu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bakanlığa şikayet yazısını nasıl yapıyoruz anlatırmısınız.
 9. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  129581
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet..Bende öğrenmek istiyorum şikayet yazısını nasıl yapıyorsunuz ?
 10. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @Teoman Şeker haddini bil derken???? sanırım dokunmatik ekran azizliği???
 11. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Alo 170 yazmakla ugrasmayin
 12. Firmalarda uygunsuzluklar var aylarca giderilmeyen, benden önce giderilmemiş benden sonrada giderilmiyor, ölüm tehlikesi yok, bol bol meslek hastalığı kaza riski... herseferinde aynı şeylerimi yazıcağım onaylı deftere, yani önlem alınmadığı müddetçe???? Birde boya izni almadan boya yapılan onlarca firma var, biz zaten yapmıyoruz diyorlar, bunu onaylı deftere nasıl yazmam gerekiyor, her seferinde yine boyacının meskeki eğitiminden kkd sine ortamın exproof yazmam mı lazım yok sa izin alınmamış mı demeliyim. Bu firmaların genel profili işverenlerin eğitim seviyesi düşük, maddi imkanları yok, iki üç çalışanlar var, insana ve kendilerine saygıları yok, dolayısıyla çaresiz kalıyorum ne tavsiye edersiniz , böyle bir durumla nasıl başediyorsunuz onaylı deftere hangi ifadelerle yazabilirim
 13. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  112944
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  herşeyi tek tek yazmanız gerekmektedir. Allah korusun iş Kazasında bilirkişiler genellemeye bakmaz. Sürekli aynı şeyleri yazmaktansa uygunsuzluğu devam eden durumları İş-Kur'a bildiriniz, böylece üzerinize düşeni yapmış olursunuz
 14. Ebru Oğuzbir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83232
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sevde Hanım en büyük sıkıntılar bunlar işte.Bende de çok var 2-3 kişinin çalıştığı,işverenin bilinçsiz olduğu,olayı tamamen gereksiz gören.Bir kere size önerim her gittiğinizde deftere yazmanız.İster aynı şeyleri ,ister farklı ama her gittiğinizde mutlaka yazın.Bana bunu müfettişler söyledi sizin gelip-gittiğinizi ancak böyle anlarız dediler.Eğer hayati risk taşıyan,iş kazasına sebep olacak bişey varsa bildirim yapılmalı,şayet yoksa yapıcak bişey yok.Ben de benzer şeyler yaşıyorum hatta küçük işletmeler artık beni görmekten rahatsız.Yine ne isteyecek acaba diyorlar.Eğitimlerimi düzenli yapıyorum o kadar.Elektrik topraklamalarını,makina kontrollerini,kompresör kontrolünü mutlaka yaptırın.Aydınlatmanın değiştirilmesi gerekiyorsa mutlaka yaptırın bunlar çok önemli.