1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Patronlara 'iş kazası' mektubu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 250 bin işyerine 'iş güvenliği' mektubu gönderdi. Patronlara Ocak 2014'te yürürlüğe girecek yasa hatırlatılarak, "İş sağlığı ve güvenliğinde kurallara uyun" denildi
    sond_617x324.gif
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ekonomiyi 7 milyar liralık kayba uğratan iş kazalarını önlemek için kolları sıvadı. Bakan Çelik imzasıyla, yaklaşık 250 bin işyerine "iş güvenliği" mektubu gönderiliyor. TOBB, TİSK, Organize Sanayi Bölgeleri'ne gönderilen mektupta, iş sağlığı ve güvenliğinde uyulması gereken kurallar sıralanıyor.

KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bakanlık verilerine göre günde ortalama 200 iş kazası meydana gelirken, bunun 4'ü ölümle sonuçlanıyor. Kazaların büyük bölümü de "önlenebilir" listesinde yer alıyor. Ekonomiye ağır yük getiren bu kazaları önlemek için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası hazırlandı. Yasanın uygulamaya başlamasıyla birlikte her işletme için iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunlu oluyor. Böylece kaza riskleri önceden tespit edilerek, gerekli önlemler alınabilecek. Düzenleme Ocak 2014'te yürürlüğe giriyor. Uzman çalıştırmayan işletmeler de yaklaşık 5 bin 400 lira ceza ödeyecek. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında 2014'ten itibaren yaklaşık 1.5 milyon işletme için iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunlu olacak.

100 bin kişiye iş imkânı
    Çalışma Bakanlığı'nın yeni düzenlemesi yaklaşık 100 bin kişiye istihdam kapısı açacak. Teknik öğretmenler, mühendislik, mimarlık, fen-edebiyat fakültelerinin fizikkimya bölümü mezunları, 180 saat uygulamalı, 40 saat de teorik eğitimin ardından iş güvenliği uzmanı olabilecek. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarına katılanlar var. Sınavlarda başarılı olanlar, iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyor ya da işletmelere sözleşmeli hizmet de sunabiliyor.

KAYNAK-19.10.2013
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ekim 2013 ---
    http://www.isgforum.net/threads/Çalışma-bakanlığı-patronlara-iş-güvenliği-mektubu-gönderiyor.8180/

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      61,9 KB
      Görüntüleme:
      18.224
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Güzel haber. tüm ülkeyi İSG felsefesi sarmaya başladı. Yakın gelecekte avrupa ülkeleri gibi "aman uzmanım tedbir alalım başımız derde girmesin" diyen patronlar göreceğiz. Ben umutluyum.

Uzmanlarda iyi uzmanlar kötü uzmanlar diye bir eleminasyona uğrayacaktır zamanla.
  3. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU
    Eski hatalardan ders çıkarıldığını düşünmüyorum.Maden mühendisi olarak yaşadığımız sorunların aynısı uzman arkadaşlar da yaşayacaklar.Yani maaşını aldığın patrona yaptırım gücünü ne kadar etkili kullanacak uzmanlar.İnşallah yüksek cezai yaptırımlar ve uyarılarla patronlar uzmanlara işlerini yapma hakkını verir.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eğer İSG bir felsefeye dönüşür ve ülkedeki iklimi değiştirirse, patronlar uzmanlara "aman bir hata yapıp başımızı derde sokmayalım" yaptırımı uygular hale gelirler. Tıpkı Avrupa'da, Kanada'da, ABD'de olduğu gibi.

Bu ülkelerde de uzmanların maaşlarını patronlar veriyor. Uzmanlar burada da baskı altında ama tersine bir baskı. Bir şeyi gözder kaçırırız sorun çıkar baskısı.

Türkiye'de olacaktır. Zamanla çiçek bile zamanı gelmeden açmıyor dimi.
  5. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    örnek verdiğin ülkeler çok güzel ama onlardaki kültüre bizim ulaşmamız için yapılanmanın daha köklü olması gerektiğini düşünüyorum.Çicek bile zamanı gelince açıyor dediğin gibi ama biz hep o zaman hatasından çicekleri öldürüyoruz.son anda genetiği bozulmuş çicekler sunuyoruz.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Türkiyede iş güvenliği 90 yıl boyunca bütün hükümetlerin gözlerini kapattığı bir olguydu. Bu yüzden bu kültür bir türlü kök salamadı gelişemedi. Adeta 19 yüzyılın vahşi kapitalizmi bu ülkeye yaşatırıldı. Patronlar böyle bir kültürün içinde patron oldular. İlk kez 2003 yılında bir hükümet böylesi bir işe girişti. Dünyanın 90 sene gerisinden başladık. Sistemin aksaması, sorunlar çıkması dirençle karşılaşması son derece normal. Bunları anlamak gerek.

Ama unutmayalım son 1 yılda bizim meslektaşlarımız insan ölümlerini %56 azaltılar. Bir önceki yıla göre 1000 insanın ölümünü engellediler. Yavaş yavaş bu kültür oturacak kervan birazda yolda düzülecek.

Bizler de bu tarihi adımın ilk uygulayacıları için tarihe geçeceğiz unutmayalım bunu.
  7. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok güzel anlatıyorsun benim değindiğim noktada 2003 yılında başlayan çalışmalar bu noktaya gelmeden çözülmeliydi en azından farklı çözümler üretilebilirdi son 1 yıldaki değişim umut verici ama freni patlamış kamyon gibi excell bilgisi olmayan adamı a sınıfı sınavına sokacaklar.bunun yapılanması 2003 den bu yana düzgün yapılıp bu curcuna olmasaydı daha iyi olurdu.müfettiş geliyor 8 gün bayram tatili içinde 15 gün sürede bizden olmayacak şeyler istiyor patronunda umrunda değil müfettişinde olan uzmanlara oluyor.

bizler tarihe geçmekten çok müşavirliğe dönüşen bu ciddi olguyu sesimizi çıkartamadan izleyeceğiz.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    herkese beleşten belge vererek kazaları önleyecekler :cool:
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eski türkiyeye ait bir bakış açısı bu. Ardındaki mantık "bu ülke adam olmaz" mantığı. Kendine güvenini yitirmiş sinik, batı karşında ezik bir toplumun ruh hali.

Benim fikirlerimse yeni türkiyenin fikirleri "herşeyi başabiliriz" buna inanıyorum. Kendine güveni olan, cesur, uygarlık ibresinin batıdan tekrar doğuya döndüğüne inanan toplumun ruh hali.

Türkiyenin son 10 yılda geçirdiği devrimsel süreç beni umutlu yapıyor.

İSG meselesinde de daha iyisi yapılırmıydı evet yapılırdı. Ama 90 yıldır kimsenin umurumda olmayan, herkesin ölümleri kanıksadığı, patronların maliyet olarak gördüğü hatta hükümetleri bunları yaparsak maliyet artar ihracaat yapamayız diye tehditler savurdukları bir olguyu ele aldılar.

Yeni türkiyenin bakışı olmadan yapılamazdı bu. Kendine güveni olan, cesur, uygarlık ibresinin batıdan tekrar doğuya döndüğüne inanan toplumun ruh hali.

Benim inanıyorum. Avrupadaki işgüvenliğinin daha iyisi olacaktır. Hatalar yapılacak, yanlışlardan dönülecek ama kervan hep yolda düzelecek. Evet umutluyum ben.
  10. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben seni çok iyi anladım sevgi ve saygılarımla yeni türkiye bakışına sağlık hadi eyvallah
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ercan Şirketler Topluluğu Kütahya Gediz Kömür ocağında işçi olarak 4 ay çalışmıştım,işçi olarak 1 sene çalışanı Maden Mühendisi olarak çalışmalarına izin veriyorlardı.Kollarımdan akciğer aplikasyonuna bağlı kan gelmeye başlayınca firmadan işyeri hekimi tavsiyesiyle ayrılmıştım.İşletmede işçi olarak çalıştığım o azap gibi günlerden sonra ilkel kömür ocakcılığı ile alakalı herşeyi öğrenmiştim ve yapıyordum da ama Mühendislik öğrenmemiştim.sonraki süreçte mühendislik kimliğimi geliştirme şansım olmuştu.

Yine emekli baş müfettişi emeklisi A sınıfı uzmanımın yanında çalıştığım dönemde aynı havzaya bağlı bir başka Kömür Ocağını Denetlemem için gönderildiğimde Ciddi önlemler alındığını hatta mühendisin,çavuşun ve diğer personelin görev tanımlarına uygun çalıştığını hatta tahlisiye biriminin kurulmuş olduğunu,Metan gazının hem sürekli ölçüldüğünü ve sensörler ile ikaz siren sisteminin kurulduğunu,havalandırmanın etkin bir şekilde yapıldığını görmüştüm.

yani işveren bu işin asıl patronlarının çalışan ve mühendislerin olduğunu er yada geç anlıyacaktır.Mühendisliğin temelinde insan ve enerji faktörünün dinamik ve etkin şekilde kullanıldığı görülür ve bunu yaparken en güvenli ve en ergonomik yöntemleri seçer.Çünkü mühendislik disiplinsizliği ve sistemsizliği önleyici faaliyet olarak ortaya çıkmış bir bilimdir.Patronlarda genelde sistemi ve dsiplini sevmezler.

Fakat Ercan şirketler grubunda çalışan bir mühendisin de bunlarını anlamasını pek bekleyemeyiz.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    waooowwwwwwwwwwwwwww :rolleyes:
  13. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Geçmişte kendi hatanızdan kaynaklanan bir durum yüzünden çıkarım yapmanız ve bu seviyelere düşmenizi sizin gibi yönetici mesleğinde geçmişi bilgisi becerisi olan bir insana yakıştıramadım erkan bey.ben şu anda sizin gedizde çalıştığınız ekip ile aydın kömür işletmesinde çalışıyorum bir gün ocağa beklerim ufak bir denetim yapalım misafirimiz olun ondan sonra tekrar konuşalım bahsettıgınız konuyu.

Benim bu konuda bahsettıgım şey çok ayrı birşey.Herşeyi eksiksiz yapmaya çalışırken 1ayda bilmem kaç yönetmelik çıkarıp onun arkasından müfettiş gelip bunların hepsini tam istediğinde bu işte tezatlık oluyor.bizler süperman değiliz.
  14. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    Elinize sağlık da,

Haberin son paragrafı bundan 2 yıl önce yazılan haberler gibi... Yan nasıl diyeyim tekerleği yeniden keşfetmek, vb...
    2014 ten sonra 1.500.000 iş yeri uzman alacak ... Ne bileyim..hani hep okuduğunuz haberler gibi...erkan bey kızacak şimdi bana.... ;)
  15. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben korkuyorum bu siteden, Erkan Bey'in yıllar öncesi için atfederek söylediği firmadan başka bir uzman arkadaş çıkıyor. Ys burda yazdığımız bir uygunsuzluğu müfettişler okuyorsa ;) ... Off sınav stresi vardı birde bu tarz şeyler :)
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Keske sayin bakanimiz bu hazirligi yaptigi esnada bir Allahin kuluda kamu kurumlarindaki uygunsuzluklari da hatirlatsaydi. Dogru ya oyle niyetleri olsa kamu kurumlarindaki kanunun yururluluk tarihi otelenmezdi degilmi?
    Daha 2 gun once diyarbakir devlet hastanesi asansorunde 1 kisi sikisarak feci sekilde hayagini kaybetti. Bu canlarin hesaplari ne olacak?
    Cok yazik.
  17. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

ben parayla aldım
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Uzman arkadaşlarımızda hala A-B peşinde koşsunlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2013 ---
    Olan çalışanlarımıza oluyor hemde çok yazık ........
  19. Ne kadar talihsiz ve yakışıksız bir yazı. Sitede seviye bilerek yöneticileri tarafından düşürülüyor sanki. Beğenen arkadaşlara da bravo.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizler düşüncelerimizi Genel Ahlak ve forum kuralları çerçevesinde konu başlıkları altında değerlendiririz.Hem ben kimseye seviyeliyim demedim ki..Şantiyeci tahta kafalı bir mühendisim ben kendimi öyle görürüm.Ömrümü mühendisliğimi Madenlerde geçerdim en dinamik zamanlarımı.şimdi, yukarda yazılan yazıda size dokunan mevzu nedir bilelim de özürdilememiz gerekirse de özürdileriz..İSGforum İSG konuşur tartışır kızarız bağırırız ama hep beraber burda dertleşmeye konuşmaya devam ederiz..Forum kuralları ve Genel ahlaki değerler manzumesi içinde..