1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Perakende elektrik malzemesi ve servis hizmeti veren işyeri risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve SİBEL ARICI tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    21 aralık sınavıyla C sınıfı olmayı hak kazandım belge ücretimi yatırır yatırmaz risk analizi talebi geldi.Perakende elektrik malzemesi ve servis hizmeti yapan bir iş yeri için örnek risk değerlendirme raporu gönderebilirseniz çok sevinirim. emailim sblkaptan@gmail.com
    Bireysel hizmet için isg- katipte yapılması gereken ve talep edeceğim ücret hakkında bilgi de lütfen. teşekkür ederim.
  2. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Sibel
    1- İş yerinini tahlike sınıfını öğren.
    Sgk sicil nosu vergi levhasında yazar .İlk rakamdan sonraki 6 rakam tehkile sınıfını verir.
    örnek 1865401253333....
    86.65.40 tehlike sınıfı bu numarayı aşağıdaki linkden kontrol edebilirsin.Yüksek ihtimal az tehlike li oalrak çıkacaktır.
    http://www.isvesosyalguvenlik.com/i...iniflari-listesi-nace-kodlari-d/#.UtaYfuISNt0
    2-Sigortalı çalışan sayısını sor.Fiyatı verirken tehlike sınıfı ve çalışan sayısı ayrıca bu çalışanlar firmanın dısında çalışması gerekiyor ise buna göre bir fiyat verebilirsin.
    Örnek: 2 çalışan var ve elektrik malzemeleri satıyor ve evlere yada işyerlerine hizmet veriyor ayrıca az tehlikeli sınıfda ise ev ve işyerlerinde kulalndığı cihazlarıda öğrenip ona göre 400 tl +%18 kdv oalrak fiyat verebilirsin.
    Sadece sigortalılar iş yerinde görev yapıyor ise 250+%18 kdv oalrak fiyat verebilirsin
    3-Fiyatı konusup anlaşınca firma fotoğraflarını çekersin ve onun üzerine tekrar konusuruz.
  3. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim Turgut Bey. dediklerinizi yapacağım
  4. serkan çelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    merhabalar bende perakende elektrik malzemesi satışı yapan firmaya risk değerlendirmesi yapıcam elinize varsa örnek bu sayfaya ekleyebilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim.
  5. URUNMER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektrik malzemesi satan firmalar için Risk Değerlemesi varsa ve ıletırsenız memnun olurum.
  6. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Turgut Bey merhaba, sizden soruma karşı bu cevabı aldıktan sonra gerekli çalışmayı yaptım başka küçük az tehlikeli işletmelerle de görüştüm. Elimde 20 ye yakın tehlikeli ve çok tehlikeli işyerine ait liste oluştu, ancak şu an için tehlikeli işyerleriyle çalışarak, resmi bir anlaşma yapmamayı tercih ediyorum. Bu yüzden bir OSGB firmasıyla anlaşarak bana gelen tehlikeli işyerlerine karşı az tehlikeli işyerlerini takas ediyorum. sistemi öğrenene kadar risk almak istemiyorum. Şu anda 4 işyeriyle görüştüm market, kantin, öğrenci yurdu vb. işyerleri. Çalışan sayısı 1-5 arası. fotoğraflarını çekip genel bilgiler aldım.
    acil durum ekibi için 1-2 kişi görevlendirmeyi düşünüyorum. Risk değerlendirme raporu ve acil durum raporunu OSGB 'de hazırlayacağım. Bunun dışında şu sıraladıklarımın hangilerini yapmakla veya yaptırmakla yükümlüyüm?
    Risk Değerlendirme Ekibi(çoğu işyeri zaten 1-3 arası çalışan)
    Onaylı defter
    Çalışan eğitimleri
    2 çalışan üzeri işyerleri için çalışan temsilcisi ataması
    Ortam ölçümleri
    yıllık çalışma raporu vb..
    Anlaşma yapmadığım için işverene 2 rapor verip çıkmak bana doğru gelmiyor. ilk çalışmalarım için ticari olmayan doğru bilgilendirmeye ihtiyacım var teşekkür ede rim.
  7. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba
    Az tehlikeli için yapacağınız 3 şey var
    1-risk analizi
    2-acil durum planı
    3- isg temel eğitim
    Eğitim için 1 iş günü işyeri size sigorta giriş çıkışı yapması gerekli. Bu yerin çalışanı olarak görüldüğünüz için fatura kesmenizde ortadan kaldırır. Eğitim kesinlikle vermeni tavsiye ediyorum.
  8. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yanıtınız için teşekkür edrim. anladığım eğitim vermezsem sadece raporlar için fatura vermek zorunda olmamam. peki eğitimi ben versem ama anlaştığım osgb vermiş gibi fatura etsek eğitim sertifikaları üzerinde onların adı imzası bulunsa sorun olur mu? Yapacağım risk değerlendirmede benim imzam ama hizmet bedeli için onların faturası olur diye düşünüyordum ama forumdaki başka bir konuda bunun olamayacağını öğrendim. yaşadığım yerde küçük esnaf bir günlük sigorta giriş çıkışını kabul etmez.
  9. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    fatura kesecek olan osgb de sigortalı çalışmanız gerekir. yoksa osgb'ye "kim bu sibel hanım?" dediklerinde osgb cevap veremez. Tabi bu kadar inceleme yapılır mı yapılmaz mı bilinmez...
  10. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle para alınan her durum için fatura vermeniz gereklidir.(o yerin çalışanı değilseniz)
    Osgb çalışanı olmadığınız için onların sizin adınıza fatura kesemez.
    Eğitim vermez iseniz sizin için sorun değil ancak işyeri için eksik işlem olur.
    Şunu yaparsınız eğitim için osgb den destek alabilirsiniz. Onlar zaten düzenli isg temel eğitim veriyorlardır.
  11. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çok mantıklı.yarın OSGB ile kısmi süreli sözleşme koşulunu konuşacağım
    Çok mantıklı ..yarın OSGB ile kısmi süreli çalışma koşulunu konuşacağım. İnanın bu muallakta konular beni bu işten soğuttu. Şubatta A sınavına gireceğim ama bütün hevesim kaçtı hiç çalışamıyorum. Belgeyi alınca bu sefer riskli işlere bulaşmak zorunda olacağım.Sanırım yanlış bir kulvara girdim.Teşekkür edrim ilginiz için.
  12. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    size tavsiyem işveren ile 1-2 günlük sigorta yaptırarak bu işi çözebilirsiniz. sonuçta sizin aylık 200 küsür saat çalışma kapasiteniz var yanlış hatırlamıyorsam. bunlar yasal yöntemler. yasal olmayanda bir sürü yöntem var ama onları tasvip etmiyoruz :) Bende B sınavına gireceğim. benimde bu sorunlar yüzünden hiç çalışasım yok. ama neyse ki çalışmadan kazanmak gibi bir huyum var :)
  13. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hepimize kolay gelsin..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2014 ---
    karanlık bir tünelde birbirimize çarpa çarpa el yordamıyla ilerlemeye çalışıyoruz çünkü..