1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik kontroller listesi[yeni mevzuat ışığında]

Konusu 'Kontrol Listeleri' forumundadır ve Ercan Selvi tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Arkadaşlar güncel olarak elinde periyodik kontoller ne kadar sıklıkta yapılacak bununla ilgili bir dosya olan var mı ?

Kaldırma iletme araçlarında
    başınçlı kaplarda
    seyyar elektrik ekipmanlarında
    paratöner topraklaması
    yangın tüpleri dayanıklılık testleri vs
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben liftler 3 ayda diye biliyorum Erkan Bey ama..? Aldığım eğitim sırasında böyle gördüm ve risk analizlerine de böyle yazıyorum.
  4. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Erkan beyin paylaştığı yönetmelik ekidir arkadaşlar siz eğitimi ne zaman aldınız acaba?
  6. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    keşke herşey öğrendiğimiz gibi kalsa. güncellemeler oluyor, onları takip etmek gerek ;)
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eğitim, eğitim kurumunda kaldı. sıkıntısını biz çekeriz arkadaşlar her gün yeni bir yönetmelik yeni bir ek çıkıyor lütfen takip edelim
  8. SİBEL TURAN AÇAR İSGforum Üyesi

Ercan Bey,
    Benim çalıştığım fabrikada yapılacak kontroller için hazırladığım form ekte. Fakat bizde olmayan ekipmanlar yok listede onları da yönetmelikten eklerseniz istediğiniz gibi bir form elde etmiş olacaksınız.
    iyi çalışmalar dilerim.

Ekli Dosyalar:

9. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Sibel Hanım ,

Tetanos aşısı yılda bir kez olmaz naptınız?
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kaldırma araçları için yılda bir yazılmış kaldırma araçlarının yoğun kullanıldığı işletmelerde bu süreyi bu şekilde sabitlemek doğru değil
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bir soru da ben sorayım yangın söndürme tüpleri 6 aylık mı yoksa yıllık periyotlarda mı kontrol yapılacak yönetmelikte geçen yıllık periyotlarda, ayrıca yangın söndürme cihazı, ortam ölçümleri vb iş güvenliği uzmanı neden sorumlu ?
  12. SİBEL TURAN AÇAR İSGforum Üyesi

Ömer Bey, oradaki yılda bir kez aslında herkesi aynı anda aşıya tabi tutuyoruz, yılda bir kez aşısı gelenlerin aşısının yapılacağını yazmak istemiştim. Doğru diyorsunuz onu daha iyi ifade etmem lazımdı. Teşekkür ederim uyarınız için
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2013 ---
    Erdem Bey işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde 6 ay diyor. O yüzden yangın söndürücüler için belirlenen uygulama bu. İş güvenliği uzmanı diye yazmamızın nedeni bizim firmamızda işleyiş (görev dağılımı) bu şekilde.
  13. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Arkadaşlar herkese merhaba,

Çalışmakta olduğum firmada yangın söndürme cihazlarını aldığımız tedarikçinin bize ilettiği yazı aşağıda;

"Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 99. maddesi gereği söndürücülerin dolum süreleri 4 yıla çıkarılmıştır. Yangın söndürücülerin dolumdan/satıştan sonraki yıllık bakımları ise bu yönetmeliğin atıf yaptığı standart olan TS ISO 11602-2’ye uygun olarak
    (6 aydan kısa 1 yıldan uzun olmayan aralıklarda)

yapılması gerekmektedir. Söndürücülerin aylık muayenelerinin ise 30 günlük aralıklarla kullanıcı tarafından yapılması gerekmektedir."

Biz de fabrikamızdaki YSC'leri yılda bir kez firmayı çağırarak yerinde kontrol ettiriyoruz. Kendimiz de her ay kontrol edip kontrol formuna işliyoruz.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Taha bey,
    yeni bir yönetmelik çıktı 1 yıla çıkartıldı.
  15. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    arkadaşlar kullanmış olduğunuz kaldırma ekipmanlarının kontrol sürelerini yapmış olduğunuz risk analizi ile ilişkilendirin.. aktif kullanılan kaldırma ekipmanlarının kontrol periyotlarını yılda 1 yaparsanız Allah muhafaza kaza olursa sıkıntı yaşarsınız.. yeni yönetmelik risk analizi ile ilişkilendirin diyor bilginize;)
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben öyle düşünmüyorum, bunu yapabilecek yetkinlikte kişiler benim kendi ekibimde var. neden dışarıya para ödeyeyim? ben kendim periyodik bakım koydum oraya da yazdım "şu şu şu kişiler şu kontrolleri yapar" diye. daha bile iyi güvenlik sağlıyorum bu şekilde.

zaten sıkıntı yaşamayız. bir emekli müfettişle görüştük. bize dedi ki, diyelim ki firma bir şeyi görmedi ve kontrolü yaptıktan 1 gün sonra kaza geçirdiniz, "biz oradayken öyle bir sorun yoktu" derse ki diyecektir hiç bir sorumluluğu yok. e benim için dışardan kontrolün ne mantığı kaldı? ben kendim de yaptırıyorum.

ben kendi adamıma daha fazla güveniyorum açıkçası. o kişilerin uzmanlıklarını redddetmiyorum ama benim ekibimdeki arkadaşlar de kendi makinalarımız alanında onlardan daha uzman çünkü her şeyleriyle ilgileniyor. neresi en sık yıpranıyor biliyor.
  17. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Günel,
    İş ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik yönetmeliğinden alıntı
    "
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Diğer Hususlar

Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bildirimi

MADDE 13 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.

a) Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.

1) Adı ve soyadı.

2) T.C. kimlik numarası.

3) Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.

4) Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.

5) Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.

(2) Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.

(3) Bakanlıkça yapılan araştırma sonucu beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenlerin kaydı silinir. Kaydı silinenler Bakanlığın internet sitesinde ilân edilir. Bu kişiler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.

(4) Kaydı silinenlerin silinme tarihinden itibaren üç yıl içerisinde yaptığı başvurular, üç yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.

(5) Periyodik kontrol raporlarında kayıt numaralarının bulunması gerekir.

(6) Beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenler ile kayıt numarası almayanlar tarafından düzenlenen periyodik kontrol raporları geçersiz sayılır.

Yetkilendirme, eğitim ve denetim

MADDE 14 – (1) Periyodik kontrol yapacak kişi ve kuruluşlara akreditasyon, yetkilendirme ve eğitim zorunluluğu getirmeye Bakanlık yetkilidir.

(2) Periyodik kontrolleri yapılmış iş ekipmanları ile ilgili olarak, periyodik kontrol raporunun gerçeğe aykırı düzenlenmesi, bu Yönetmelikte yer alan kriterlere uygun olmayan kişilerce yapılması, uygun olmayan deney ve test yöntemleri kullanılarak yapılması gibi uygunsuzlukların Bakanlıkça tespit edilmesi durumunda, periyodik kontrol raporları geçersiz sayılır. Ayrıca düzenleyen kişiler hakkında 13 üncü maddenin üçüncü fıkrasına göre işlem yapılır.
    "
    Yönetmeliğin bu maddesine göre İş ekipmanlarının periyodik kontrolünü yapmak için Bakanlık akreditasyonu gerekiyor.Bu akreditasyon belgesini aldınız mı,aldıysanız nasıl bir yol izlediniz?
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erhan bey,
    3 ayda bir akredite firmaya yaptırmam gerektiğine ilişkin hiç bir kanun yok. o dediğiniz yıllık kontrol.
    yazdıklarımın öncesine bakın. biz yasal olarak belirtilen yıllık periyodu dışarıdan akredite bir firma ile sağlıyoruz.
    ama kendi güvenliğimiz için işyeri içinde de 3 ayda bir kontrol yapıyoruzç
    yaptığımız kontrole belge sorulmaz.
    Arkadaş kaza olursa sıkıntı yaşarsınız demiş, kaza olmamasını sağlamak önceliğimiz.
    3 ayda bir olan kontrolü dışarıdan o belgeyi almış firmanın yapmasılya benim yapmam açısından herhangi bir fark yok.
    dışarıdan kontrol beni yasal olarak müfettiş denetiminde buna uyup uymadığımın kontrolü dışında korumuyor.
    eğer amaç makinenin standardını kontrol etmekse bizim mak. müh.lerimiz de yapabilir bunu. yapıyorlarda. neden yılda 1 defa yerine 4 defa para vereyim?
  19. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten makine mühendisi yapıyormuş o da ehil kişidir sonuçta...
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sürekli kullanılan bu tarz ekipmanların HER SEFERİNDE kullanan operatörce görsel bir sıkıntısı olup olmadığını muayene etmek,
    Belirli aralıklarla işyeri yetkili mühendisi ( eğitimini o konuda ayrıca almış ) nezaretinde 3-6 aylık rutin testlerin yapılması,
    Yıllık olarak da akredite firma tarafından resmi belgelerin de doldurulup genel testlerinin yapılması bana göre en makbulüdür ki ben bulunduğum yerde öyle yapıyorum. Ama benim için en önemli kademesi o cihazı kullanacak operatörün her seferinde üşenmeden kullanacağı aracı görsel olarak bir kontrol etmesi. İnanın birçok mühendisten daha fazla dikkatli olabiliyorlar. Zayıf yanlarını, nereden arıza verebileceğini çok daha başarılı şekilde tespit edebiliyorlar. Tecrübe ile sabittir. :)