1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik kontroller yapacakların kayıt olması ile ilgili duyuru

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Odatesi tarafından 21 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Odatesi İSGforum Üyesi

  Kaynak ve daha Fazlası: http://www.recepguner.com/is-ekipmanları-kayit/
  www.recepguner.com  Bilindiği üzere 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin 16’ncı maddesi gereği 25.04.2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan “Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bildirimi” başlıklı 13 üncü maddesi bağlamında hazırlanmaya başlanan kayıt sistemi, yargı süreci sebebiyle tamamlanamamış olup, ilgili maddenin yürürlüğe giriş süresinin ertelenmesi için Yönetmelik değişikliği çalışması yapılmaktadır. Bu güne kadar olduğu gibi periyodik iş ekipmanlarında periyodik kontrol yapacaklarda kayıt zorunluluğu aranmayacak olup, erteleme süresince periyodik kontrol raporlarında da kayıt numarasına yer verilmesine gerek yoktur.  İlgililere duyurulur.

  Kaynak:http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=isekipmanduyuru
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Periyodik kontroller ile ilgili kafama takılan bir husus var;
  İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek-III'de Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları listesinde iş makineleri yok.
  Bir ekskavatör, loder, dozer,silindir, bobcat vb. iş makineleri kaldırma ve iletme ekipmanları katagorisi içinde değerlendirilip periyodik kontrole tabi tutulmalı mı ?
  Biz daha önceki projelerde yaptırmıştık...
 3. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  142778
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kuantum İsg Lab..
  SAYIN ORKUN BEY ''ekskavatör, loder, dozer VB '' KALDIRMA VE İLETME EKİPMANLARI KATEGORİSİNDE DEĞERLENDİRİLİYOR ...

 4. murselcaglar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir çok muayene kuruluşu iş makinalarını ''ekskavatör, loder, dozer VB' gibi ekipmanları kaldırma iletme ekipmanı olarak değerlendirmiyor. yani periyodik muayeneye gerek yok diyorlar. günlük aylık bakım ve kontrol formlarının yeterli olduğu düşüncesindeyim bende. Bu tarz iş makinalarının manitou gibi teleskobik forklift yazmaktadır . buna dikkat edilmelidir.
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  bende bir kaç makine mühendisi arkadaşıma sordum aynı sizin söylediğinizi belirtti. Fakat ben hala iş ekipmanı ve iş makinesi kavramlarına takıldıklarını düşünüyorum. Periyodik kontrolü olmalı diye düşünüyorum.
 6. Uğur KAYIKÇI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  merhabalar bu yaptığınız iş ekipmanları formlarının birer örneğini benimle paylaşma imkanınız var mı