1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik kontrollerde hukuki sorumluluk

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve İsmail KANBUR tarafından 5 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Arkadaşlar elektrik,makine periyodik kontrolleri yapıldıktan sonra olası bi kazada kontrolleri yapan mühendisler için hukuki sorumluluk var mı?
 2. aysen kocyigit İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Periyodik muayene farkli birsey yilda bir defa yapilan muayene sadece standartta belirtilen ve bakim icermeyen bir calismadir.
  is ekipmanlari saglikli guvenlik sartlari yonetmeligi ek 3 e gore fen ve teknolojiye gore bakim periyodu yapilmali ayrica kullanan operatorler goz ile kontrol ederek kayit yapmalari gerekir der kayit tutturmak sarttir muayene yapan muhendisin tasimasi gereken kosullar vardir ancak kazalanmalarda takip edilse bile periyodik bakim goz ile kullanim oncesi yapilasi gereken kontroller esas alinir diye biliyorum cunku calisma talimatinda bulunmasi gerekir
 3. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  biz verdiğimiz raporların altına;
  Bu rapor yalnızca İsg Forum işletmesinde 06.02.2015 tarihinde yapılan Elektrik Muayene/Topraklama ölçümleri için geçerlidir. Deney sonuçları, sadece ölçüm sırasındaki koşullar için geçerlidir. Makine sayısı değişimi, tesisat kullanım şekli, bakım yapılmaması gibi durumlarda sonuçların değişmesi kaçınılmaz bir durumdur.

  Sormak istediğim tam olarak şu, ben raporu işletmeye teslim ettikten sonra bi kaza meydana geldi dielim, çalışanlardan birini elektrik çarptı yaralandı dielim,bu durumda Elektrik Muayene/Topraklama raporunu veren olarak hukuki sorumuluğum doğar mı? (rapor içeriğinde ölçüm sonuçları ,kontrollerde uygun durumda olsun )
 4. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  eğer bilirkişi periyodik bakımda bu eksikliğin görülebileceğini ama raporda yazılmadığına kanaat verirse pek tabiki periyodik muayeneyi yapan mühendis ve firma içinde hukuki sorumluluk doğar dogmalıda. ancak dediğiniz gibi sizin kontrolünüzden sonra ekipmanda değişiklik yapılmış müdehale edilmiş ise sizin yapabileceğiniz bir şey kalmıyor.
 5. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  peki şöyle düşünelim ,araç muayeneleri yapılmakta tüvtürk tarafından
  aracı muayene yaptırdık ve geçti muayeneden 1 ay sonra aracın freni boşaldı gitt 4 arabaya çarptı kaza sonucu ölü ve yaralı var
  şimdi burada aracımızı muayene eden personelin veya kurumun herhangi bir hukuki sorumluluğu war mı,benim bildiğim yok.
  bu iki olayı karşılaştırdığımızda fark ne peki ?
 6. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  aracın frenin boşalmasının kok sebebi 2 ay öncesine bağlıysa ve tüvtürk bunu görmezden geldiyse emin olun onlarada gider.
  benim dediğim olasılık cok düşük. siz işinizi hakkıyla yaptığınıza inanıyorsanız gerçek bir muayene sonrasında raporunuza imza atıyorsanız başka bir şey düşünmenize gerek yoktur. Biz taahhüt firmasıyız teslim ettiğimiz iş sonrasında işletmeye alındıkdan sonra kaza gerçekleşir ve nedeni imaalat çıkar ise bize kadar geliyor hukuki sorumluluğu. sonuçta teslim etmişiz testler yapılmış ve işletmeye alınmış.

  demek istediğim kök sebep sizin yaptığınız yada yapmadığınız bir olgudan meydana geliyorsa size kadar gelir o.
  ama siz işinizi doğru yaptığınıza inanıyorsanız korkacak bir durum yok. Biri derseki muayeneden öncede bu firenler tutmuyordu muayanede birsey bakmadan verdiler o zaman kendinizi savunmak durumunda kalabilirsiniz ama eliniz kuvvetli olur her zaman.
 7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Sıkıntı olmaz merak etme, yapı denetimdede elektrik mühendisleri olarak olası olayda kıvırma payımız var. Ben denetlediğimde elektrik sistemi uygundu fakat daha sonra değiştirilmiş diyebiliyorsun. Hazırlanan rapora, o günki şartlar ve tesisat altında .... değerlere sahiptir demelisin.