1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bildirimi

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve buketdemir tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Musa KIRANSOY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelik ötelendi, umutlar başka bahara kaldı. Peki şimdi yapılacak periyodik kontrollerde ( yetkili kişi veya kurumlardan) aradığınız özellik var mıdır? Herhangi bir yeterlilik arıyor musunuz. Özellikle kurumlara yönlendirdiğimde akredite olup olmadıklarını sorguluyorum. Bireysel olan arkadaşlara artık hiç bir şey sormuyor soramıyorum. Normalde standartta belirtildiği üzere ilgili kontrolün standart numarasını sorarak eğitim alıp almadığını veya aldıysa eğitim belgesini sormak uygun olur mu? Sizce bu yaklaşım uygun mudur? Her gelene periyodik kontrol yaptırmıyor eften püften rapor hazırlatmıyorum. Gerekirse eksik gördüğüm raporları odaya dahi geri gönderiyorum. Anlattıklarım yasal açıdan bakıldığında bir eksiklik veya fazlalık içerir mi? Saygılarımla
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Hijyeni,test ve labaratuvar yönetmeliğine göre açılmış akredite firmalardan bu hizmetler alınablir..
    İş Hijyeni Ölçüm,Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
  3. Şebnem Baydar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhabalar, Kuruluş olarak kaldırma ekipmanlarında muayene kontrol yetkinliği almak için Bakanlıktan onay alma süreci nasıl işliyor. Direk bilgiye ulaşamıyorum.. Teşekkürler..
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlık Yönetmeliği yanıtladıktan sonra yönetmelikte 5N1K nın eksik olduğunu fark etti herhalde :)

Yetki kimlere verilecek
    Nasıl verilecek
    Ne zaman verilecek
  6. Beril İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende priyodik kontrollerin kimleri yapmaya yetkili olduğunu soracaktım. Örneğin basınçlı kap kontrollerinde firmadan neler istemeliyim? Periyodik kontrolleri yapacak firmanın sadece türkak tarafından akredite olması yeterli mi? Makine Mühendisleri odasının bu konuda ki rolü nedir?
  7. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2015 yılı eğitim takvimini iletir mısınız
  8. ipek-evrim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65193
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş makinelerinin kontrollerini yaptırdık. Eksiklik olarak sicil defteri yokluğu yazmışlar elinde sicil defteri örneği olan var mı ?
  9. hsncan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  10. Odatesi İSGforum Üyesi

esas itibariyle tahirbatsız kontrol dışında her hangi bir şart bulunmamakta sadece eğer basınçlı kap, kaldırma araçları vb. ekipmansa makina müh. topraklama, paratoner, elektrik tesisatıysa elk. müh. istenmekte ama tabi ki periyodik kontrol raporu ile ilgili bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var. buradan yararllanabilirsiniz: http://www.recepguner.com/wp/index.php/periyodik-kontrol-raporu/
    ve akreditasyon ile ilgili olarak:
    http://www.recepguner.com/wp/index.php/periyodik-kontrol/