1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik muayene-işe giriş muayenesi

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve emre sağırkaya tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. emre sağırkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sevgili arkadaşlar çalıştığım şirkette kış aylarında sezon kapanınca işçilerin çıkışı veriliyor. Yani işe girişlerinde belirli süreli iş sözleşmesi yapılıyor. Ek olarak her işe girişlerinde zorunlu işe giriş sağlık muayene raporu alıp geliyor. Sezonumuz acıldıktan 3-4 ay sonra işçilere periyodik sağlık muayenesi yaptırıldı. Her sen işe girişte rapor alan işçi için periyodik muayene ne kadar şart bu işe giriş muayenesinin geçerlilik süresi nedir. ! sene tam dolmadan iş aktine son verilen personel için periyodik muayene ne kadar gerekli kanun,tüzük yönetmelik ne diyor. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Herkese kazasız, belasız mutlu yarınlar diliyorum...
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 yıl sağlık raporlarının süresi..her iş girişinde düzenlenir firma için tek tek..
  3. emre sağırkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam Erkan bey orada haklısınız ama ben ası söylemek istediğim, Misal personel mart ayında tekrar belirli süreli iş sözleşmesi ile işe başlıyor ve başlamadan önce bize ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu getiriyor. Biz bu personellere Mart ayında başlamasına rağmen haziran ayında periyodik muayene yaptırdık ağır ve tehlikeli işler raporundan 4 ay sonra niçin periyodik muayene yaptırdık. Bu zorunlumu zorunluysa yasal dayanağı ne? benim bildiğim ağır ve tehlikeli işler raporu 6 ay geçerliydi( yanılıyorsam düzeltin lütfen ) zaten topu topu 6-8 ay çalışan birine neden periyodik muayene yaptırdık yaptırmasak olurmu periyodik muayeneyi bunun mevzuattaki dayanağı ne benim asıl sormak istediğim soru buydu Erkan bey.

Teşekkürler...
  4. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Emre Bey,

ATR raporu geçerlilik süresi 1 yıldır. Ancak gazlı ve tozlu işlerde çalışan personeller için akciğer filmlerinin 6 ay da bir yaptırılması gerekir.
    Bir diğer konu da sizin durumunuz. personeller her işe başladığında yeni atr raporu getiriyorlar ise onlara yeniden periyodik muayene yaptırmanıza gerek yoktur. Zaten periyodik muayenede de ATR için yapılan tetkikler yapılmaktadır. Ancak atlamamanız gereken konu personellerin eski ATR raporlarını 10 yıl süre ile saklamanız gerekmektedir. Selamlar...
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emre bey,
    bahsettiğiniz periyodik kontrol sağlık tahlilleri ise,
    eğer ki işyerindeki ortam ölçümlerinizde, kısa sürede kişiyi maruz bırakacak bir risk varsa, bu tahlilleri yaptırmanız faydali. işçi daha sonra başka nedenden de o hastalığa yakalansa, ben 3 ay orada çalıştım ondan oldu diyebilir. elinizde aksini gösteren kanıt olmalı. ertesi sene aynı adamın gelip muayeneden geçeceğine emin olmazsınız.
    ancak pek çok maruziyet uzun süreli çalışmalarda olur. bu konuda doktorunuzla ortak karar vermelisiniz.

ama işyeri hekiminin muayenesiyse ve tahlil yoksa 1 sene içinde yaptırmanıza gerek yoktur.
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İş akti fesh edilen calısanların sizinle herhangi bir bagı kalmadıgı dolayı çalışan-işveren arasında iş ilişkisi kalmamıştır. Eski calısanınız da olsa yeniden iş akti yapılacagından 1 gün bile olsa aynı giriş prosedürleri uygulanmalıdır. (6331 madde 15 ) Ayrıca ATİ değil saglık raporudur
  7. emre sağırkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam orada hemfikiriz Ali bey ben anlamaya çalıştığım olay periyodik muayene kısmıydı. ATİ den kastım ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporuydu "raporu" yazmamışım özür dilerim, hatırlatma için teşekkür ederim...( eğer ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu diyede bir şey yoksa düzeltirseniz sevinirim )
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Özetle; Agır ve Tehlikeli İşler raporu yok Saglık raporu var. Çıkıs yaptıgınız elamanı tekrar işe aldıgınızda yeniden saglık raporu istemek zorundasınız
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    onu sormuyor beyfendi,
    işten çıkarmadan çalıştığı 6-8 aylık periyotta tekrar yaptımam gerekir mi diye soruyor. gir çık yapınca tabii ki yaptırılıyor.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Hanımefendi!
    ne sordugunu gayet iyi anladım araya girmenizi gerektirecek bir durum göremiyorum az çok Türkçemiz yerindedir. M adde 15 i okuyun. Saglık gözetimleri 3-4, 7-8 aya bakmaz. İşin devamı süresince saglık gözetimleri devam eder ve faaliyet alanlarına içerdiği risklere özel risk gruplarında olan calısanlara göre, akut ve kronik rahatsızlıkların nüksedip diğer hastalıkları tetikleyip tetikleyemecegı kararını iş yeri hekimi vermekle beraber tespit edilen risklere karsı periyod süresi 1 yıldan az olan periyodik gözetimler vardır. Ör: Kimyasal ve boya sektöründe kanda kursun agır metal içerikleri, idrar, kansayımı 3 ayda bir, cocuk yaslı gebe ve gece calısmalarda periyod 6 ay gibi.
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ali bey,
    "Çıkıs yaptıgınız elamanı tekrar işe aldıgınızda yeniden saglık raporu istemek zorundasınız" yazmışsınız ama sorulan soruda çıkış yapan adam geri gelince tekrar yapıldığını söylüyor ve onu sormuyor, tekrar girdikten sonra 8 ay içerisinde yapabilir miyin diye soruyor. yukarıdaki cümleniz soru dışı
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

S. Gunel Hanım,

Sorunun baslangıcını okursanız giriş cıkısların oldugundan bahsederek konuyu ozetleyerek sormus. Bende önce giriş yaparak genel detaylı acıklama yaparak kanunun maddesini refere ederek periyodik olarak tekrarlanacagı hususunda bilginlendirme yaparak soruu soru içine alarak kural ihlalinin önüne geçmiş oldum. Forumda hakem ve hakimlerin olduklarını bilseydim soruların kıyı ve köseşini dikkate alırdım
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    16-18 yaş arası 6 ayda 1 sağlık raporu düzenlenir,
    Tozlu işlerde 6 ayda 1 akciğer grafisi çeklilir sağlık muayenesi gereçekleştirilir,
    18 yaş üstü yılda 1 kez sağlık raporu düzenlenir,
    sağlık raporu her iş girişi düzenlenir.
  14. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aha da değişti
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet :) hiç burası aklıma gelmedi,
    gelecek için not düşelim,
    yeni İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'e göre

a) Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç beş yılda bir,
    b) Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç üç yılda bir,
    c) Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde en geç yılda bir,

defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.
  16. mikail güneş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Nisan 2014 ---
    arkadaşlar az tehlikeli(kamuda) çalışan işçiler için (işyeri hekimi yok şuan osgb de yok ) sağlık muayenelerini hastanelere yaptırabilir miyiz?
  17. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Merhaba Mikail Bey,

Özel hastanelerin işe giriş raporu yada periyodik muayene raporu düzenleme yetkileri yoktur.Bunu ancak çalışılan yerin işyeri hekimi yada OSGB firmasından alabilirsiniz.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Madde 15;

Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.
    Hastaneler işe giriş yada periyodik muayeneleri yaptıramazsınız.Geçerliliği yoktur.
    Bu hastaneler tanımı derken Tabiki hem özel hem devlet hastanelerini içermektedir.Her ikiside iş sağılığı ve güvenliği ile ilgili ile giriş ve periyodik muayene raporu düzenlemeyemezler.
  18. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    lakin hangi işyeri hekimi tek başına sorumluluk alıp öxzellikle çok tehlikeli işlerde işe giriş yada peryodik muayene formunu tek başına yapar. sonuçta bir sağlık kuruluşuna gönderip ordan gelen belgelşere göre hareket ediyorlar tabiki sağlık hizmeti sunucularınının yetkisi yok ama onlarıun düzenlediği rapporlara işyeri hekimi parafını koyar devam eder...
  19. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Hüseyin Bey,

Tabikide gerekli tahlilleri görmeden ve muayene yapmadan kimse rapor düzenlemez.İşe girişte sağlık konusunda kesin kanata varmadan gelişigüzel rapor düzenlemekte doğru değil.Sonuç itibariyle herhangibir hastanede herhangibir doktor tarafından işe giriş raporu düzenlenip verilmeside yasal olarak geçerli değildir ve yine sorumluluk o raporu düzenleyen işyeri hekimin imzası ile yine o işyeri hekimine aittir.
  20. mikail güneş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim oktay bey